Sprzątanie po szynszyli nie musi być uciążliwe, pod warunkiem, że robi się to systematycznie i używa przeznaczonych do tego urządzeń. Niezastąpionym rozwiązaniem dla każdego posiadacza zwierząt futerkowych będzie odkurzacz wodny.

Spis treści

  Szynszyla to gryzoń, który osiąga niewielkie rozmiary (dorasta do około 20 cm wysokości), ale biegając po domu, może wyrządzić wiele szkód. Aby zwierzę nie spędziło w klatce całego swojego życia (które w warunkach domowych może trwać nawet 17 lat), warto zadbać o jego komfort i bezpieczeństwo, a także zabezpieczyć wszelkie sprzęty i powierzchnie przed potencjalnym uszkodzeniem. Czyszczenie klatki oraz sprzątanie domu to kolejne, podstawowe obowiązki właścicieli tych pięknych zwierzątek.

  Szynszyla w domu ‒ podstawowe zasady hodowli

  Najczęściej hodowaną w domu odmianą szynszyli jest szynszyla biała i szynszyla mała. Bez względu na rasę są to zwierzęta, które wymagają specjalnych warunków. Przede wszystkim należy pamiętać, że prowadzą one nocny tryb życia i zazwyczaj nie są zbyt skore do zabawy w ciągu dnia. Nie należy ich również budzić, ponieważ reagują wówczas bardzo nerwowo i mogą być nawet agresywne. Szynszyle bardzo lubią pieszczoty, głaskanie i towarzystwo człowieka. Źle znoszą całodniową samotność, więc w sytuacji, gdy nie ma możliwości, aby zawsze ktoś z nimi był, warto zastanowić się nad zakupieniem pary szynszyli. Zwierzątka te szybko przywiązują się do opiekunów i są podatne na tresurę. Szynszyle potrzebują dużej przestrzeni, są bardzo wrażliwe na hałas i radykalne zmiany temperatur. Karmienie szynszyli wymaga wiedzy, gdyż podanie zwierzęciu nieodpowiedniego pożywienia może narazić je na problemy z układem trawiennym, a nawet poważną chorobę lub śmierć. Kąpiele w piasku ((specjalnym pyłku)) są bardzo ważnym elementem higieny szynszyli. Wybieg szynszyli lub wolierę koniecznie trzeba regularnie sprzątać. Niewątpliwą zaletą tych sympatycznych gryzoni jest fakt, że ich domowa hodowla – pod warunkiem zachowania podstawowych zasad higieny – nie generuje przykrych zapachów.

  Porządki – jak usuwać sierść i plamy z moczu szynszyli

  Futro szynszyli jest niesamowicie miękkie i lekkie, a zwierzę hodowane w domu zrzuca je przez cały rok, przez co włoski dostają się niemal wszędzie. Najlepszą metodą usuwania wszędobylskiego futra jest częste odkurzanie. Odkurzacz przyda się również do sprzątania wysypanego z kuwety pyłku do kąpieli. Obecnie na rynku można wybierać spośród bogatej oferty różnych wariantów odkurzaczy. Z alergenami i roztoczami zawartymi w kurzu znakomicie rozprawi się odkurzacz z filtrem wodnym, który jednocześnie wytworzy w czasie sprzątania przyjazny mikroklimat, nawilży i odświeży powietrze. Mały odkurzacz ręczny jest bardzo przydatny do czyszczenia obić, tapicerek i kanap – szczególnie gdy szynszyla często jest wypuszczana z klatki i swobodnie biega po mieszkaniu. Odkurzacz akumulatorowy, czyli taki, który ładuje się przed pracą (podobnie jak telefon komórkowy), ma tę zaletę, że jego szczotkę można przenosić wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne, niezależnie od długości kabla. Taki odkurzacz sprawdzi się do czyszczenia trudno dostępnych miejsc na dużych powierzchniach. Automatyczne odkurzacze bezworkowe to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują bardzo dokładnego czyszczenia, ponieważ takie modele często wyposażone są w filtry węglowe.

  Szynszyle mają skłonność do oddawania moczu w przypadkowych miejscach – szczególnie lubią to robić na małych dywanikach, kocykach i ściereczkach. Wywabienie plamy powstałej w ten sposób nie jest trudne – wystarczy wrzucić zabrudzoną tkaninę do pralki lub wyczyścić gąbeczką nasączoną delikatnym detergentem i dokładnie spłukać. Zadrapania, szczególnie drewnianych mebli, pogryzione kanty ścian i zerwane tapety to niestety częste zniszczenia, na które narażone są domy właścicieli szynszyli. Jeżeli zwierzątko jest wypuszczane z klatki i może swobodnie biegać, przede wszystkim należy zabezpieczyć wszystkie miejsca, w których gryzoń mógłby mieć dostęp do kabli. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie w domu dużej woliery, w której zwierzęta będą miały przestrzeń i jednocześnie będą bezpieczne.

  Jak sprzątać klatkę oraz wolierę szynszyli

  Regularne czyszczenie klatki to obowiązek każdego posiadacza szynszyli. Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych, ponieważ odpowiednia higiena to mniejsze ryzyko zachorowań wywołanych drobnoustrojami – zarówno u szynszyli, jak i u ludzi mieszkających w tym samym domu. Rzadko sprzątana kuweta jest źródłem nieprzyjemnych zapachów i szybciej się niszczy.

  Pochłaniacz zapachów może być przydatnym akcesorium dla osób, które są szczególnie wrażliwe na nawet najdelikatniejsze wonie. Można się zaopatrzyć w specjalny żwirek, który ma funkcje neutralizowania zapachu moczu, ewentualnie zakupić elektroniczne urządzenie, które nie tylko usunie z powietrza zapachy, ale także ze smog i wszystkie inne zanieczyszczenia.

  Klatkę szynszyli należy myć średnio raz w tygodniu. Najlepiej używać do tego szmatki zwilżonej delikatnym detergentem, np. płynem do mycia naczyń. Można też użyć specjalnych środków przeznaczonych do usuwania zabrudzeń z wolier i wybiegów dla gryzoni, które są dostępne w sklepach zoologicznych. Ważne, aby bardzo dokładnie usunąć pozostałości substancji chemicznych – najlepiej spłukać je czystą wodą oraz wytrzeć do sucha.

  Każda szynszyla potrzebuje kuwety z pyłkiem do suchych kąpieli, które są bardzo ważnym elementem codziennej higieny tych zwierząt. W związku z tym pojemnik na pyłek musi być również regularnie myty i na bieżąco uzupełniany.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  3