Sprzątanie domu po świętach oznacza także smutny obowiązek rozebrania choinki. Jak to zrobić, by nie pozostawić mieszkania pełnego igieł? Czy świerk pospolity, najbardziej popularne bożonarodzeniowe drzewko w polskich domach, jest dobrym wyborem? 

Spis treści

  Zaletą świerków jest ich intensywny zapach i niewysoka cena. Te drzewka mają jednak wady – szybko gubią igły i mogą zabrudzić mieszkanie żywicą. Igły większości ich odmian są dość kłujące, więc nie sprawdzą się w domach, w którym są dzieci lub zwierzęta.

  Świerk pospolity czy kłujący (srebrny)? Jak wybrać świąteczne drzewko?

  Świerk pospolity może zacząć gubić igły już po kilku godzinach od wniesienia go do domu. Z kolei srebrny (nazywany także srebrzystym) postoi bez uszczerbku kilka dni, a nawet tygodni. Jeśli jednak porówna się ich trwałość z dużo droższą jodłą kaukaską – która wygląda dobrze nawet przez trzy miesiące – nie wytrzymują one konkurencji. Opadanie igieł ze świerku można jednak ograniczyć. Trzeba sprawdzić:

  • czy igły nie opadają z choinki już w sklepie,
  • czy mają soczyście zielony kolor (brązowe igły są uschnięte!),
  • czy na pniu nie ma przebarwień,
  • czy gałęzie i igły są elastyczne.

  Zobacz także: Jodła kaukaska - jak dbać o świąteczne drzewko?

  Jak sprawić, by świerk nie gubił igieł (lub gubił ich jak najmniej)?

  Kilka sprawdzonych sposobów na to, żeby ograniczyć ilość opadających igieł z bożonarodzeniowego drzewka:

  • najlepiej podciąć pień świerku o 2–3 cm przed osadzeniem go w stojaku (dzięki temu drzewko będzie swobodnie pobierać wodę),
  • temperatura powietrza w pomieszczeniu z choinką powinna wynosić ok. 20–23℃,
  • choinka musi być ustawiona jak najdalej od źródeł ciepła,
  • trzeba codziennie sprawdzać poziom wody w pojemniku i ją uzupełniać,
  • najlepiej podlewać świerk wodą w temperaturze pokojowej.

  Co przyda się do sprzątania po bożonarodzeniowym świerku?

  Akcesoria potrzebne do sprzątania świerkowych igieł z zakamarków mieszkania to przede wszystkim:

  • gumowa miotła,
  • szufelka,
  • rękawice (do ochrony przed kłującymi świerkowymi igłami),
  • mocny odkurzacz ręczny,
  • dobry odkurzacz z elektroszczotką i szczelinówką (zamiast niej można wykorzystać też po prostu samą rurę odkurzacza),
  • taśma klejąca.

  Jak rozebrać choinkę i posprzątać mieszkanie z świerkowych igieł? Porady

  Aby w spokoju przeprowadzić poświąteczne porządki, trzeba mieć dobry plan.

  1. Wspólnie z całą rodziną rozdziel obowiązki. Nawet dzieci mogą włączyć się w sprzątanie choinki po świętach.
  2. Wokół świerku rozłóż stare, niepotrzebne prześcieradło, na które spadną igły. Możesz też wykorzystać folię malarską. Przyda się ona również do owinięcia drzewka przed wyniesieniem go z domu.
  3. Zdejmij z choinki bombki i pozostałe delikatne ozdoby.
  4. Zdejmij ozdoby z papieru, słomek, cukierków czy suszonych owoców.
  5. Wszystkie bombki odłóż do odpowiednich pudełek. Aby delikatne ozdoby się nie zbiły, możesz owinąć je w papier, w który opakowane były prezenty.
  6. Zdejmij lampki choinkowe. Zwijaj je od razu tak, by kabel opierał się na twojej dłoni i łokciu. Na koniec zwiąż go z obu stron, aby się nie poplątał.
  7. Kiedy choinka jest już pozbawiona ozdób, razem z pomocnikiem przechyl ją delikatnie i połóż na prześcieradle. Owiń nim całe drzewko. Zwiąż ciasno sznurkiem i wynieś. Sprawdź, gdzie i kiedy możesz wyrzucić choinkę w twoim mieście.
  8. Pozamiataj igły za pomocą miotły.
  9. Igły świerku, które wbiły się w dywan, możesz usuwać za pomocą taśmy klejącej.
  10. Resztę igieł z mebli wciągnie mały odkurzacz ręczny, a z podłogi – elektroszczotka odkurzacza. Dobrze jest mieć sprzęt o odpowiedniej mocy ssania (odkurzacze bezworkowe nie tracą mocy nawet przy wypełnionym pojemniku).
  11. Podobnie, choć na mniejszą skalę, postępuj ze stroikami świątecznymi. Rozłóż kawałek folii lub papieru pod stroikiem, aby spadające igły nie rozniosły się po mieszkaniu. Zdejmij ozdoby, które jeszcze się przydadzą, i odłóż je do pudełek. To, czego nie da się użyć w przyszłym roku, wyrzuć do odpowiednich pojemników na śmieci.
  12. Rozejrzyj się, czy po wyniesieniu choinki i świerkowych gałązek nie pojawiły się na meblach, czy podłogach plamy z żywicy. Usuń je jak najszybciej.

  Jaki odkurzacz jest najlepszy do sprzątania po świętach?

  Jeśli co roku decydujesz się na postawienie w domu świerku (ten zapach!), musisz przygotować się na częste, a nawet codzienne odkurzanie. Wybór odpowiedniego sprzętu sprzątającego jest w takiej sytuacji bardzo ważny.

  Wyjątkowo lekkie i wygodne są odkurzacze wielofunkcyjne, typu 2w1 lub 3w1. To stojące modele akumulatorowe. Przy obecnej technologii niektóre z nich pozwalają nawet na 30 minut odkurzania bez przerwy (takie możliwości ma Tefal Air Force 360 All-In-One). Dodatkową ich zaletą jest turboszczotka i moduł ręczny – są one szczególnie przydatne przy usuwaniu igieł z dywanu czy wykładziny i zbierania świątecznego brokatu z obić mebli. Dzięki nim nawet codzienne odkurzanie zakamarków wokół choinki nie jest zbyt uciążliwe. Szczególnie że zagubione igły można łatwo znaleźć dzięki podświetleniu LED umieszczonemu na końcówce odkurzacza.

  Przy często pojawiających się po świętach w domu wilgotnych zabrudzeniach i plamach z błota sprawdzą się z kolei odkurzacze z filtrem wodnym. To modele bezworkowe, których głównym filtrem jest zwykła woda (ale są też oczywiście wodne odkurzacze z filtrem HEPA). Nie tracą one mocy w zależności od stopnia napełnienia pojemnika. Na przykład odkurzacz Tefal X-trem Power Cyclonic Facelift ma wyniki odkurzania na poziomie 4A+AAA, niezależnie od ilości wciągniętych już zanieczyszczeń. Urządzenia na wodę mają jednak wady – są ciężkie i za każdym razem trzeba wymieniać pojemnik z płynem.

  Warto zwrócić też uwagę na wykorzystywanie odpowiednich końcówek do odkurzacza – przy zbieraniu rozbitej bombki czy resztek gąbki florystycznej z podłogi najlepiej sprawdzi się sama rura od odkurzacza lub szczelinówka. Turboszczotki i elektroszczotki, niezależnie od rodzaju odkurzacza, skuteczniej „wyciągają” zabrudzenia z grubych dywanów i wykładzin.

  Przy świątecznych i codziennych porządkach przydaje się także opcja tzw. szufelki w odkurzaczu. Dzięki niej można zmieść np. igły z choinki w jedno miejsce mieszkania, skąd urządzenie je wciągnie.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1