Metoda decoupage (czyt. „dekupaż”) to francuska technika zdobienia różnych przedmiotów. Wykorzystuje się do niej cienkie, wzorzyste papiery (najczęściej ryżowe) lub serwetki. Aby ułatwić sobie pracę, można użyć żelazka, które wyrówna powierzchnię zdobień. To tzw. decoupage na żelazko.

Spis treści

  Decoupage żelazkiem można wykorzystać do bezpiecznego zdobienia różnych powierzchni. Najczęściej z drewna, metalu czy szkła.

  Co to jest technika decoupage?

  Decoupage polega na pokryciu dowolnej powierzchni wzorami wyciętymi z serwetki lub papieru. Nazwa tej techniki pochodzi z francuskiego słowa decouper, czyli wycinać. Najpierw na przedmiot nakłada się klej, potem wzory stworzone z papieru, a na końcu wiele warstw lakieru.

  To metoda wymagająca dokładności i cierpliwości (trzeba czekać, aż zastygną kolejne warstwy kleju i lakieru). Korzystali z niej tacy twórcy jak Henri Matisse i Pablo Picasso, a także Lord Byron. Żeby robić decoupage nie trzeba mieć jednak talentu artystycznego – wzory wycina się lub wydziera z gotowych materiałów.

  Co jest potrzebne do decoupage? Niezbędne materiały i akcesoria

  Materiały do decoupage nie muszą być specjalistyczne – większość z nich ma się prawdopodobnie w domu. Specjalny klej można zamienić na ten typu „wikol” rozcieńczony wodą (w stosunku 2:1), a nawet… białko jajka.

  Istnieją także fachowe lakiery, ale równie dobrze sprawdzi się każdy lakier wodny. Przed nałożeniem papieru można dodatkowo wygładzić powierzchnię zwykłym sprayem do włosów.

  Wzory do decoupage można wycinać z serwetek (to tzw. metoda serwetkowa), papieru ryżowego, do pakowania, gazet, książek (choć w przypadku tych ostatnich tekst czy obrazy z drugiej strony mogą prześwitywać po pokryciu ich lakierem; lepiej sprawdzi się ich skserowanie). Do metody tej nadają się nawet cienkie serwetki szydełkowe.

  Jeśli planuje się wycinać wzory, warto zaopatrzyć się w niewielkie, ostre nożyczki. Wydzieranie da z kolei nieco bardziej „miękki” efekt.

  Do dodatkowego malowania przedmiotów będą także potrzebne farby akrylowe w wybranych kolorach oraz gąbka kuchenna lub pędzel. Zazwyczaj wybiera się taki kolor, jaki ma tło serwetek – wtedy nie widać brzegów i łączeń.

  Do ewentualnych poprawek przyda się nożyk do papieru lub żyletka oraz papier ścierny.

  Jeśli chce się wykorzystać żelazko do decoupage, dodatkowo potrzebny będzie papier do pieczenia (ochroni on stopę urządzenia przed zabrudzeniem).

  Wszystkie powyższe artykuły (oprócz papieru do pieczenia) można nabyć w sklepie artystycznym lub z materiałami dla plastyków.

  Żelazko, czyli dodatkowe ułatwienie przy decoupage

  Po co do decoupage używać żelazka? To urządzenie pomoże, jeśli ma się do pokrycia serwetkami płaską powierzchnię, o średnim lub dużym rozmiarze. Dzięki niemu zmniejszy się ilość ewentualnych zagnieceń, bąbelków powietrza i innych niedoskonałości. Żelazko dobrze się sprawdzi, szczególnie jeśli chce się cały przedmiot pokryć serwetką – bez wycinania z niej wzorów.

  Przed wykorzystaniem żelazka należy upewnić się, że stopę urządzenia łatwo jest wyczyścić. Teoretycznie powierzchnia prasująca będzie chroniona, ale wypadki przy tworzeniu się zdarzają. Jeśli żelazko ma specjalną stopę Durilium AirGlide Autoclean, można być spokojnym. Do niej nie przywierają żadne zabrudzenia.

  Co ważne, do decoupage nie używa się pary. Wyciekająca z urządzenia woda może nawet uszkodzić serwetkę i zniszczyć efekty pracy. Tutaj z kolei przydatna jest funkcja Anti-Drip. Sprzęty, które mają te udogodnienia, to m.in. modele żelazek Tefal Turbo Pro Anti-Calc czy bezprzewodowe Tefal Freemove.

  Decoupage za pomocą żelazka – na jakich przedmiotach można go wykonać?

  Przedmioty do ozdabiania techniką decoupage można nabyć w specjalistycznym sklepie. Dobrze sprawdzą się jednak także rzeczy, które prawdopodobnie każdy ma w domu. Są to:

  • pudełka i skrzynie (kartonowe i drewniane),
  • chusteczniki,
  • tace,
  • ramki do zdjęć i luster,
  • twarde okładki notesów, albumów,
  • podkładki pod kubki (np. z kawałków korka wyciętych w odpowiednie kształty),
  • zakładki do książek,
  • drewniane drabinki,
  • taborety, krzesła, meble (z płyty MDF lub drewna).

  Przedmioty o nieregularnej lub zaokrąglonej powierzchni nadają się do zdobienia decoupage, ale bez wykorzystania żelazka.

  Decoupage żelazkiem – jak to zrobić krok po kroku?

  1. Najpierw pomaluj przedmiot i pozwól mu wyschnąć. Jeśli powierzchnia zrobiła się nierówna, wygładź ją delikatnie papierem ściernym.
  2. Wybierz wzory, które chcesz nanieść na przedmiot. Zaplanuj ich rozmieszczenie i ułóż je na powierzchni. Możesz też użyć całej serwetki i zakryć nią cały obiekt. Nadmiar materiału odetniesz już po naklejeniu.
  3. Jeśli masz serwetkę – musisz ją rozwarstwić. Do decoupage wykorzystuje się tylko jej zewnętrzną warstwę.
  4. Wytnij lub powydzieraj poszczególne elementy, które mają się znaleźć na przedmiocie.
  5. Pokryj powierzchnię cieniutką warstwą kleju.
  6. Kiedy klej trochę podeschnie, przyłóż fragmenty serwetek w wybranych miejscach. Delikatnie wygładź powierzchnię papieru palcami.
  7. Na wzorze rozłóż papier do pieczenia.
  8. Ustaw moc żelazka na najniższą możliwą (jedną kropkę). Wyłącz generowanie pary.
  9. Przeprasuj powierzchnię przedmiotu kilka razy.
  10. Poczekaj, aż dzieło ostygnie.
  11. Zrób ewentualne poprawki, podmaluj niepokryte wzorami fragmenty. Jeśli serwetka wystaje spoza brzegów przedmiotu, delikatnie przetrzyj ją papierem ściernym (w kierunku od góry do dołu obiektu) lub odetnij nożykiem do papieru.
  12. Zabezpiecz powierzchnię jeszcze jedną warstwą kleju (musisz go nakładać na pędzel, nie na serwetkę!) lub lakierem do włosów.
  13. Nałóż kilka warstw lakieru. Nakładaj go cienko i cierpliwie czekaj, aż powłoka będzie całkowicie sucha.

  Liczba warstw lakieru zależy od indywidualnych upodobań. Im jest ich więcej, tym powierzchnia przedmiotu będzie gładsza i jednolita. Trzeba nałożyć więcej warstw, jeśli używa się wzorów na grubszym materiale niż klasyczne serwetki czy papier ryżowy.

  Zobacz także, jak szybko odmienić swoją zawartość szafy i jak prawidłowo nanosić naprasowanki na ubrania?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?