Przypalone żelazko przeważnie wygląda tak, jakby można je już było wyrzucić do kosza. Na szczęście najczęściej wystarczą domowe sposoby, aby pozbyć się zabrudzeń. Warto jednak uważać i nigdy nie czyścić przypalonego żelazka włączonego na maksymalną moc. Podczas mycia powinno być odłączone od prądu.

Spis treści

  Sposób czyszczenia przypalonego żelazka zależy od tego, z czego zrobiona jest jego stopa. Największej delikatności wymagają te wykonane z teflonu. Na szczęście producenci zaczynają ułatwiać życie użytkownikom, oferując żelazka, których… nie trzeba czyścić.

  Rodzaje stóp żelazka

  Od materiału, z jakiego zrobiona jest stopa żelazka, zależy to, jak można ją czyścić. Wyróżnia się więc:

  • stopy teflonowe – zapewniają gładkie prasowanie, ale łatwo je uszkodzić;
  • stopy ceramiczne – odporne na uszkodzenia;
  • stopy stalowe lub aluminiowe – są tanie, szybko się nagrzewają, ale łatwo je porysować;
  • stopy szafirowe – są odporne na zarysowania.

  Warto pamiętać, że im stopa odporniejsza na uszkodzenia, tym mniej zabrudzeń na niej pozostaje.

  Jak zacząć czyszczenie przypalonego żelazka?

  Najpierw odłącz żelazko od prądu i poczekaj, aż ostygnie. Potem użyj pęsety, aby z grubsza usunąć przypalenie. Do poniższych sposobów najlepiej załóż rękawice do mycia naczyń.

  Jak wyczyścić przypalone żelazko za pomocą octu?

  Kwaśne substancje pomogą w usunięciu uporczywych zabrudzeń z żelazka. W tym przypadku nie trzeba go nagrzewać. Wystarczy nasączyć czystą ściereczkę octem (spirytusowym, jabłkowym) lub sokiem z cytryny i wytrzeć powierzchnię stopy.

  Soda oczyszczona i ocet – świetny sposób na usunięcie brudu ze stopy żelazka

  Aby wyczyścić zabrudzone żelazko, na czystą gąbkę nałóż warstwę sody, polej ją niewielką ilością octu i szoruj. Stopa żelazka powinna lśnić! Ale uwaga, sody z octem nie można stosować na żelazka teflonowe.

  Do usunięcia z żelazka wyjątkowo uporczywych zabrudzeń możesz wykorzystać sodę wymieszaną z octem – do szklanki ciepłej wody (ok. 70℃) dodaj cztery łyżki sody. Wymieszaj i zwilż mieszanką ściereczkę lub gąbkę. Pamiętaj, że żelazko musi być ostudzone i odłączone od prądu!

  Czym jeszcze wyczyścić przypalone żelazko? Sól kuchenna

  Kolejny sposób na wyczyszczenie brudnej stopy żelazka wymaga wykorzystania zwykłej soli kuchennej i kawałka tektury.

  1. Włącz żelazko na średnią moc. Wyłącz funkcję pary.
  2. Na desce do prasowania połóż tekturę.
  3. Na tekturze rozsyp grubą warstwę soli.
  4. „Wyprasuj” sól.
  5. Wypłucz resztki soli z żelazka za pomocą funkcji autoczyszczenia.

  Możesz też rozpuścić cztery łyżki soli w szklance ciepłej wody (ok. 70℃) i umyć za pomocą tego roztworu stopę żelazka. Ściereczka lub gąbeczka użyta do czyszczenia musi być czysta, aby nie pogorszyć stanu sprzętu. Uwaga! Tego sposobu nie wykorzystuj w przypadku żelazka z teflonową stopą.

  Nietypowe czyszczenie żelazka – jedno zabrudzenie usuń za pomocą innego

  Czyszczenie przypalonego żelazka wymaga niekiedy wypróbowania nieco dziwnych sposobów. Istniejące zabrudzenie możesz pokryć woskiem ze świecy. Kiedy wyczyścisz wosk, zniknie także przypalenie. Jak zastosować tę metodę?

  Lekko rozgrzej żelazko.

  1. Owiń białą świecę płócienną ściereczką.
  2. Pocieraj świeczką stopę żelazka.
  3. Aby pozbyć się wosku, „wyprasuj” papier.
  4. Jak wyczyścić żelazko folią aluminiową?
  5. Pozginaj trochę folię aluminiową i wyprasuj ją. To przede wszystkim sposób na wyczyszczenie przypalonego żelazka teflonowego.

  Jak wyczyścić żelazko po przypaleniu? Specjalne środki

  W sklepach z materiałami budowlanymi znajdziesz specjalne płyny, chusteczki lub spraye do czyszczenia przypaleń i zabrudzeń z powierzchni żelazka. Możesz także wykorzystać zwykły płyn do mycia naczyń rozpuszczony w letniej wodzie. Pamiętaj, że na koniec trzeba wyczyścić żelazko czystą wodą.

  Kończąc mycie żelazka, pamiętaj o…

  Ostatnim punktem przy czyszczeniu żelazka jest usunięcie zabrudzeń z otworów parowych i innych zakamarków. Pamiętaj, że każde zanieczyszczenie może uszkodzić prasowane rzeczy, więc stopa żelazka musi być idealnie czysta. Najlepiej wyczyścić wszystkie zakamarki wacikami higienicznymi zamoczonymi w roztworze wody z octem.

  Jak nie czyścić przypalonego żelazka?

  Trzeba pamiętać, że nie można pozbywać się zabrudzeń z żelazka za pomocą mleczka do czyszczenia, ponieważ może ono porysować delikatną powierzchnię stopy i trwale uszkodzić sprzęt.

  Nie należy także czyścić przypalonego żelazka twardymi przedmiotami, które mogłyby uszkodzić powierzchnię stopy. Zakazane jest również przeczyszczanie otworów parowych za pomocą szpilek czy spinaczy.

  Kamień na żelazku – jak go wyczyścić?

  Zaleca się, by do żelazka wlewać tylko wodę destylowaną, co pozwoli uniknąć osadzania się kamienia. Jeśli jednak w otworach na parę pojawił się osad, można go usunąć octem. Sprawdzą się nasączone nim patyczki do uszu. Uwaga! Żelazko musi być odłączone od prądu.

  Pojemnik na wodę także można wyczyścić – wykorzystując wodę i ocet w równych proporcjach.

  Przy zakupie żelazka warto zwrócić uwagę na coraz popularniejszą funkcję automatycznego czyszczenia. Polega ona na tym, że kamień jest usuwany za pomocą silnego wyrzutu pary.

  Najlepszej jakości żelazka posiadają również specjalną szufladkę Calc Collector, w której zatrzymuje się kamień. Dzięki temu w ogóle nie osadza się on w otworach parowych.

  Co zrobić, żeby już nigdy nie mieć problemu z przypalonym żelazkiem?

  Ciekawym wynalazkiem jest stopa żelazka Durilium AirGlide Autoclean. Ta technologia pozwala na wyjątkowo gładkie prasowanie, ale nie to jest w niej najlepsze. Dzięki jej wykorzystaniu można zapomnieć o czyszczeniu żelazka. Taki sprzęt ma właściwości samoczyszczące, co po prostu ułatwia życie.

  Innym sposobem na uniknięcie przypalenia żelazka i konieczności czyszczenia jest system automatycznego wyłączania żelazka. Tego typu sprzęt posiada specjalne czujniki, które wykrywają ruch. Jeśli żelazko pozostaje zbyt długo w jednej pozycji, leżąc płasko, to samo się wyłączy. To nie tylko sposób na czysty sprzęt, ale i na ograniczenie zagrożenia pożarowego.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?