Koronka to wyrób włókienniczy, który ma formę ażurowej plecionki wykonanej z naturalnych lub syntetycznych włókien. Z uwagi na jej wysokie walory estetyczne stała się niezwykle popularna w branży odzieżowej. Jak należy prasować ten materiał?

Spis treści

  Suknie koronkowe to jedne z najbardziej popularnych zastosowań tego delikatnego materiału. Zwykle produkuje się je z koronki na tiulu w różnych wariantach kolorystycznych. Choć obecnie większość z nich jest wytwarzana maszynowo, można spotkać osoby, które zajmują się tworzeniem kunsztownych wzorów ręcznie. Materiał należy do bardzo delikatnych i wymagających w pielęgnacji. Z tego względu zarówno o suknie z koronki, jak i o inne elementy garderoby wykonane z tej tkaniny trzeba odpowiednio dbać. Jak powinno przebiegać prasowanie?

  Koronka – rodzaje materiału

  Koronka jest dostępna w wielu wariantach, które można podzielić ze względu na wygląd i sposób wykonania. Jedna z najpiękniejszych to koronka gipiurowa przypominająca nieco haft. Jest wypukła, ma duże, nieregularne oczka i bogate, trudne do wykonania zdobienia. Gipiura to klockowa koronka. Nazwa pochodzi od szpuli określanych właśnie mianem klocków, na które nawijało się nici. Jej produkcja rozpoczęła się już w XVI wieku, a najpiękniejsze wzory powstawały we Flandrii. Odmiana szydełkowa należy do najpopularniejszych, bardzo często wykonuje się z niej sukienki. Inne rodzaje to koronki igłowe, siatkowe, teneryfowe i frywolitki.

  Materiał można podzielić także ze względu na rodzaj włókna. Koronka bawełniana jest częściej wykorzystywana jako element dekoracyjny, zwykle na poduszkach czy firankach. Odzież dostępna w sklepach sieciowych jest przeważnie wykonywana z włókien syntetycznych takich jak poliester. Bardziej ekskluzywne wyroby zawierają w składzie również lniane lub jedwabne włókna.

  Jak prasować koronkę?

  Koronka należy do niezwykle delikatnych i podatnych na uszkodzenia materiałów. Bardzo łatwo ją przedziurawić i odkształcić. Z tego względu należy wykazać daleko idącą ostrożność podczas zabiegów związanych z pielęgnacją. Zalecane jest wyłącznie pranie ręczne przy użyciu bardzo delikatnych środków. Jeśli na koronkowej sukni jest jedna plama, nie ma sensu moczyć całego materiału, wystarczy dany fragment. Nie należy również wyżymać tkaniny, gdyż mogą pojawić się na niej trwałe zagniecenia, które będzie ciężko rozprostować. Po wypraniu trzeba jedynie delikatnie odcisnąć nadmiar wody i pozostawić ubranie do samodzielnego wyschnięcia, najlepiej na wieszaku.

  Prawidłowy proces prania i suszenia ogranicza powstawanie zagnieceń. Aby nie były one zbyt widoczne, najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie bluzek, sukienek i innych elementów garderoby wykonanych z koronki na wieszaku. Składanie ich i trzymanie na półce może spowodować odkształcenia, które trudno będzie zniwelować. Jeśli jednak na tkaninie pojawiły się zagniecenia, warto wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić.

  Prasowanie na płasko tradycyjnym żelazkiem to najgorsza z możliwych opcji. Ryzykujemy nie tylko spłaszczenie wzoru, co ma istotne znaczenie w przypadku koronki gipiurowej, ale również pojawienie się nieestetycznych świeceń i, co najgorsze, zniszczenie tkaniny. Jest to także bardzo uciążliwy proces, zwłaszcza jeśli koronka ma skomplikowany kształt, na przykład falbany. Jak zatem najlepiej wyprasować ten materiał?

  Prasowanie parowe koronki

  Prasowanie urządzeniami parowymi jest zalecane dla wszystkich delikatnych materiałów. Nie tylko ograniczamy do minimum ryzyko przypalenia, ale również możemy liczyć na znaczne przyspieszenie całego procesu. W przypadku materiału koronkowego warto przetestować żelazko parowe do prasowania w pionie. Podczas zabiegu powierzchnia urządzenia nie ma styczności z tkaniną, dzięki czemu nie musimy obawiać się o jej uszkodzenie. Para wnika w głąb włókien i nadaje ubraniu odpowiedni kształt. Dodatkowo pozwala zachować koronce lekkość, delikatność oraz jej naturalne piękno. W tym przypadku warto zdecydować się na lekkie i ergonomiczne urządzenie, które szybko się nagrzewa. Dzięki temu prasowanie przebiegnie sprawnie, co ma istotne znaczenie, zwłaszcza gdy przeprowadzamy cały zabieg na ostatnią chwilę. Urządzenie do prasowania parą świetnie odświeża ubrania, niweluje brzydki zapach i zabija bakterie, które osiadają na tkaninie. Prasowanie w pionie doskonale sprawdza się w przypadku koronkowych bluzek i sukienek, które często mogą mieć różnego rodzaju zakładki i marszczenia. Najnowocześniejsze urządzenia są wyposażone w inteligentną funkcję dostosowywania temperatury do rodzaju materiału. To również gwarantuje, że koronkowa sukienka będzie wyglądała jak nowa.

  Pielęgnacja koronki parownicą do prasowania ubrań

  Kolejnym rozwiązaniem, które warto przetestować w przypadku tak delikatnego materiału, jak koronka, jest prasowanie parownicą. Tego typu urządzenia są lekkie i komfortowe w użyciu. Para jest wytwarzana w stałym natężeniu, dzięki czemu prasowanie jest równomierne i precyzyjne, z możliwością dotarcia do każdej części ubrania. Najbardziej nowoczesne sprzęty zwykle nagrzewają się w mniej niż minutę i można używać ich w każdej części domu, bez konieczności rozkładania tradycyjnej deski. Najlepsza parownica do ubrań powinna cechować się wysoką mocą i bardzo dużą głowicą, która usprawni i przyspieszy cały proces. Dodatkowo zarówno syntetyczne, jak i bawełniane koronki zostaną odświeżone i odzyskają atrakcyjny kolor. Ma to istotne znaczenie, zwłaszcza jeśli ubranie było złożone i leżało w szafie przez długi czas. Parownica do odzieży przyda się szczególnie tym, którzy żyją w biegu, nie mają czasu na dokładne prasowanie ubrań i w związku z tym, że niektóre elementy garderoby są podatne na zagniecenia, rezygnują z ich noszenia.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?