Serwetki papierowe goszczą na wielu stołach. Są chętnie wybierane podczas nieformalnych uroczystości – imprez rodzinnych czy przyjęć w ogrodzie. Oprócz serwetek z papieru dużą popularnością cieszą się nieco elegantsze serwetki flizelinowe oraz serwetki materiałowe. W jaki sposób należy je prasować?

Spis treści

  Serwetki materiałowe są najwytworniejszym typem serwetek. Wymagają jednak specjalnej pielęgnacji. Dlatego ważnym dla wielu użytkowników kryterium wyboru serwetek papierowych jest ich jednorazowy charakter. Podobnie jest w przypadku wykonanych z wytrzymałych włókien szklanych serwetek flizelinowych. Jak zatem należy postępować w przypadku zabrudzenia lub wygniecenia tego typu serwetek? Czy wskazane jest ich pranie i prasowanie?

  Czym wyróżniają się serwetki papierowe?

  Serwetki z papieru są istotnym elementem każdego stołu. Są bardzo chłonne, radzą sobie z często pojawiającymi się podczas posiłków mokrymi plamami. Oprócz funkcji praktycznej serwetki mogą z powodzeniem dopełnić wystrój domowego stołu. Na rynku znaleźć można serwetki papierowe koronkowe i ażurowe, jak również tradycyjne, gładkie. Dekoracyjne serwetki papierowe wykorzystuje się podczas różnego rodzaju przyjęć i imprez, jak choćby komunie, urodziny, rocznice. Papierowe serwetki to także nieodzowny element wszelkich świąt. W każdym niemal domu obecne są serwetki papierowe wielkanocne i bożonarodzeniowe. Nie da się ukryć, że istotną cechą serwetek z papieru jest ich jednorazowy charakter – nie trzeba się martwić o ich pielęgnację czy ewentualne zniszczenie. Mimo że są dość grube (składają się zazwyczaj z trzech warstw), trudno z nich układać wymyślne formy. Nie mają również dobrego rozmiaru do tworzenia wspomnianych wzorów. Dlatego też w restauracjach serwetki papierowe pełnią funkcję praktyczną, nie zaś dekoracyjną.

  Serwetki papierowe czy materiałowe i flizelinowe? Które z nich warto wybrać na stół?

  Czy serwetki papierowe mają konkurencję? Oprócz serwetek z papieru dużym zainteresowaniem cieszą się serwetki materiałowe i flizelinowe. Wybór konkretnych serwetek zależy od charakteru przyjęcia oraz miejsca, w którym się odbywa. Niedrogie, jednorazowe serwetki papierowe świetnie sprawdzą się w przypadku uroczystości mniej formalnych, np. organizowanych w domowym zaciszu, w ogrodzie czy przy szwedzkim stole. Restauratorzy, którzy nie skupiają się na względach ekonomicznych, wybiorą z pewnością serwetki materiałowe. Dla nich liczy się elegancja, klasa oraz możliwość zaprezentowania serwetek w formie gustownych wzorów. Serwetki materiałowe są znacznie większe od tych papierowych, a w ich skład wchodzi zazwyczaj dobrej jakości len lub bawełna. Tego typu serwetki można ozdobić haftem lub obszyć koronką. Warto jeszcze wspomnieć o serwetkach flizelinowych. Flizelina jest włóknem syntetycznym, które dotychczas chętnie wykorzystywane było w krawiectwie. Od pewnego czasu materiał ten wchodzi w skład coraz częściej wybieranych serwetek. Serwetki wykonane z flizeliny cieszą się popularnością z uwagi na ich sztywność i grubość, dzięki którym tworzenie oryginalnych wzorów nie stanowi żadnej trudności. Są doskonałą alternatywą zarówno dla serwetek papierowych, jak i materiałowych. Łączą bowiem właściwości obu typów – użyteczność papieru oraz wygląd przypominający materiał. Wyróżniają się dużą trwałością, a ich cena nie jest dużo wyższa od tej, jaką należy zapłacić za serwetki papierowe. Oprócz tego są o wiele elegantsze. Bardzo dobrze się składają, dzięki czemu są coraz częściej wykorzystywane przez restauratorów podczas przyjęć i ważnych wydarzeń.

  Prasowanie serwetek papierowych, flizelinowych i materiałowych. Jak powinno wyglądać?

  Jak należy prasować serwetki? Oczywiste jest, że serwetek papierowych nie należy prać i prasować. Mają jednorazowy charakter, dlatego po ich zaplamieniu czy wygnieceniu, należy je wyrzucić. Jeśli jednak serwetki papierowe mają dla użytkownika szczególną wartość lub nie ma w danej chwili żadnej alternatywy w postaci innych serwetek, można je delikatnie przeprasować. Serwetki papierowe należy prasować przez cienką szmatkę żelazkiem ustawionym na najniższą temperaturę. W żadnym wypadku nie należy stosować pary. Serwetki flizelinowe składają się z wytrzymałych włókien szklanych i, podobnie jak serwetki papierowe, są jednorazowe. Nie wymagają prania i prasowania, a w każdej chwili można je wymienić na nowe. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o serwetki materiałowe. Jak zostało już wspomniane, serwetki materiałowe wykonane są zazwyczaj z naturalnych materiałów, głównie z bawełny i lnu. W jaki sposób należy je prasować? Bawełna pozbawiona domieszek ma tendencję do gniecenia. W przypadku tej tkaniny stopa żelazka powinna być nagrzana do temperatury od 150 do 180℃. Serwetki ciemne warto prasować po lewej stronie oraz przez lekką ściereczkę lnianą lub bawełnianą, aby nie powstały nieeleganckie wybłyszczenia. Len, podobnie jak bawełna, jest naturalnym włóknem pochodzenia roślinnego. To tkanina wyjątkowo odporna na wysokie temperatury. Jego wadą jest szybkie gniecenie się oraz trudność z wygładzeniem. Przed prasowaniem serwetek materiałowych z lnu dobrze jest lekko zwilżyć materiał. Serwetki nie trzeba przewracać na lewą stronę. Stopa żelazka powinna być rozgrzana do temperatury 180–220℃. W przypadku serwetek materiałowych bardzo dobrze sprawdzi się także urządzenie wykorzystujące parę wodną – generator pary lub parownica. Ponieważ sprzęty tego typu potrafią utrzymać stałą, bezpieczną dla tkanin temperaturę, zapewniają idealną gładkość – bez ryzyka przypalenia czy wybłyszczenia. Żelazko z generatorem pary produkuje ogromną ilość pary wodnej pod wysokim ciśnieniem (stały wyrzut wynosi do ok. 180 g na minutę, a dodatkowy do ok. 600 g na minutę). Z tego względu bardzo dobrze radzi sobie w przypadku rozprasowywania bardzo gniotących się tkanin i grubych materiałów. Jeśli tkanina nie jest intensywnie pognieciona, a wymaga jedynie lekkiego odświeżenia, warto sięgnąć po parownicę do ubrań. Dzięki temu urządzeniu można nie tylko wygładzić materiał, lecz także wyzbyć się z materiału niechcianych zapachów i bakterii (gorący strumień pary wodnej usuwa do 99,9% drobnoustrojów). Z uwagi na to, że parownica do odzieży ma o wiele mniejszy wyrzut pary niż żelazko z generatorem, polecana jest do pielęgnacji delikatnych tkanin.

  Przeczytaj również: Obrus świąteczny – jak go prasować w zależności od rodzaju materiału?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?