Parowy nawilżacz powietrza to rozwiązanie, z którego klienci korzystają coraz częściej. Ze względu na wysokie zanieczyszczenie powietrza, smog, negatywne skutki ogrzewania powietrze w domu traci często odpowiedni poziom wilgotności. Nawilżacz pozwala przywrócić optymalne wartości w tym zakresie.

Spis treści

  Nawilżacz powietrza parowy występuje w co najmniej w kilku wersjach: od bardzo prostych modeli do powieszenia na kaloryferze, do rozbudowanych urządzeń elektrycznych połączonych z oczyszczaczem powietrza.

  Dlaczego warto kupić parowy nawilżacz powietrza?

  Parowe nawilżacze powietrza, a także inne rodzaje takiego urządzenia, jeszcze do niedawna były traktowane jako dodatek do mieszkania, który sprawdza się jedynie, jeśli w domu jest małe dziecko. Okazało się jednak, że nie tylko niemowlęta są czułe na spadki wilgotności w domowym powietrzu. Do popularności nawilżaczy i oczyszczaczy powietrza przyczyniła się także większa wiedza na temat tego, jak wiele niewidocznych zanieczyszczeń na co dzień unosi się w naszych mieszkaniach i domach (szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy króluje smog, a ogrzewanie dodatkowo jeszcze wysusza powietrze). Parowy nawilżacz powietrza to rozwiązanie, które w bardzo szybki i efektywny sposób jest w stanie poprawić domowy mikroklimat, wpłynąć na lepszą jakość snu, a także zmniejszyć problemy z oddychaniem.

  Parowy nawilżacz powietrza – rodzaje

  Nawilżacz parowy występuje obecnie w bardzo wielu formach. Najprostsza wersja to nawilżacz na kaloryfer (najczęściej ceramiczny). Urządzenie to działa jednak wyłącznie przy włączonym ogrzewaniu. Powieszony na kaloryferze nawilżacz uzupełnia się wodą, która pod wpływem wysokiej temperatury zaczyna parować. To najprostszy sposób na podniesienie poziomu wilgotności powietrza w domu. Działanie tego typu nawilżacza jest jedna mocno ograniczone. Po pierwsze, urządzenie nie sprawdza się w sezonie wiosenno-letnim, a w wielu przypadkach także w tym okresie nawilżanie powietrza okazuje się potrzebne, szczególnie jeśli w domu jest małe dziecko, alergik lub osoba z chorobami układu oddechowego. Po drugie, taki nawilżacz parowy sprawdza się właściwie jedynie na mniejszych powierzchniach. Jeśli masz dużą sypialnię lub chcesz nawilżać powietrze w salonie, zwróć uwagę na urządzenia elektryczne.

  Najpopularniejszy obecnie jest elektryczny parowy nawilżacz powietrza, czyli urządzenie, które działa podobnie do czajnika elektrycznego. Jest ono bowiem wyposażone w grzałkę, która doprowadza do wrzenia wodę, ulatniającą się następnie do powietrza w formie pary. Jest to urządzenie stosunkowo tanie w porównaniu do innych, dostępnych na rynku modeli, natomiast także ma swoje ograniczenia. Wadą takiego nawilżacza parowego jest przede wszystkim wysoki pobór energii elektrycznej. Zdarza się, że jest to nawet ponad 300 W, co przekłada się na koszt około 100 zł miesięcznie przy założeniu, że urządzenie pracuje przez 12 godzin dziennie. Minusem jest również ulatnianie się do powietrza gorącej pary, która może poparzyć. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli po domu porusza się małe dziecko. Warto jednak zaznaczyć, że elektryczny nawilżacz parowy zapewnia wysoki poziom higieny, a do wielu tego typu modeli można dodawać także olejki eteryczne. 

  Nawilżacz powietrza: parowy czy ultradźwiękowy? A może ewaporacyjny?

  Parowy nawilżacz powietrza nie jest tym najbardziej polecanym. Jego minusem jest m.in. wysokie zużycie prądu. Alternatywą dla takiego rozwiązania są dwa inne modele nawilżaczy powietrza: ewaporacyjny i ultradźwiękowy.

  Nawilżacz ewaporacyjny wyposażony jest w wentylator, który zasysa suche powietrze do wnętrza urządzenia. W ten sposób wymusza jego przepływ przez specjalną część do odparowywania. Może to być mata, filtr albo obracające się w wodzie dyski. Dzięki temu nawilżacz oddaje na zewnątrz powietrze oczyszczone z zanieczyszczeń. Tego typu urządzenia często wyposażone są we wkład antybakteryjny.

  Z kolei ultradźwiękowy nawilżacz powietrza wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Rozbijają one cząsteczki wody i przekształcają je w mikroskopijną mgiełkę. Niestety rozbiciu ulegają także obecne w wodzie minerały, bakterie, a także chemikalia. Trzeba więc bardzo dbać o to, by wykorzystywana woda była czysta (destylowana, poddana odwróconej osmozie), ponieważ wdychanie tych rozbitych cząsteczek innych jej składników może być szkodliwe dla zdrowia. Warto także pamiętać, że fale dźwiękowe emitowane przez to urządzenie mogą być dokuczliwe dla mieszkających w domu zwierząt.

  Oczyszczacz z nawilżaczem powietrza 

  Parowy nawilżacz powietrza, ultradźwiękowy, a także ewaporacyjny, ma oczywiście swoje zalety, natomiast trzeba zaznaczyć, że nawilżanie powietrza jest rozwiązaniem, które działa na skutek, a nie na przyczynę problemu. Za suchość powietrza w dużej mierze odpowiadają różnego rodzaju zanieczyszczenia, które usunąć skutecznie może jedynie oczyszczacz powietrza. Dlatego też zaleca się najpierw zakup oczyszczacza, ewentualnie oczyszczacza z nawilżaczem. Najnowsze modele oczyszczaczy, takie jak Tefal Pure Air Genius, eliminują do 100% alergenów i drobnych cząsteczek oraz trwale usuwają formaldehyd (do tego jednak potrzebny jest specjalny filtr usuwający tę niebezpieczną substancję – NanoCaptur). Dzięki inteligentnemu czujnikowi urządzenie mierzy aktualny poziom zanieczyszczeń i dostosowuje do niego prędkość filtrowania. Co ważne, w Tefal Genius zastosowano 4 poziomy filtracji (przystosowane do różnego rodzaju zanieczyszczeń) i dzięki temu jest on w stanie oczyścić powietrze w 4 minuty. Plusem jest także jego energooszczędność, ponieważ zużywa ilość prądu porównywalną z żarówką LED. Do tego pracuje wyjątkowo cicho, więc nie zakłóca snu. Plusem jest to, że urządzeniem można sterować za pomocą specjalnej aplikacji na smartfona. Jeśli więc zapomnisz włączyć lub wyłączyć urządzenie przed wyjściem z domu, możesz to zrobić zdalnie. Oczyszczacz powietrza jest więc rozwiązaniem o znacznie szerszym spektrum działania niż parowy nawilżacz powietrza z jonizacją. Skutecznie działa bowiem na źródło problemu, zapewniając wyjątkowo dobrej jakości powietrze w domu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1