Origami to japońska sztuka tworzenia z papieru. W Polsce jeszcze do niedawna niewiele było o niej wiadomo, teraz jednak coraz częściej na rynku pojawiają się różne poradniki tworzenia origami dla dzieci i nie tylko. To cenna zabawa i sztuka w jednym, która przy okazji kształci motorykę ręki.

Spis treści

  Origami to zarówno złożony już papier, jak i papier specjalnie w tym celu przygotowany. Sztuka ta wywodzi się z Japonii i w wielu krajach świata znalazła niejednego zwolennika.

  Origami – skąd się wzięła ta sztuka?

  Origami z papieru oznacza sztukę składania papieru. Wcześniej określano je mianem orisue lub origata. Z czasem na bazie pierwotnego czasownika „oru” oznaczającego „składać”, „zginać”, utworzono słowo „orimono”. Miało ono oznaczać przedmiot wytworzony w efekcie składania i zaginania papieru. W końcu między XIX a XX wiekiem słowo to przekształciło się w „orgiami” i to właśnie pod tą nazwą japońska sztuka upowszechniła się na świecie.

  Papier do origami trafił do Japonii z Chin około VI wieku i wydaje się, że to właśnie wtedy narodziła się sztuka jego składania, choć o jej początkach wiadomo niewiele. Tyle tylko, że praktyka składania papieru, związana z ozdobnym zawijaniem listów i prezentów w papier, powstała około 700 roku.

  Co to jest origami?

  Proste origami przez wiele lat było uważane jedynie za sztukę ceremonialną. Dopiero szeroka dostępność papieru około XVI i XVII wieku spowodowała, że zaczął on być wykorzystywany także przez sztukę. Najprostsze orgiami na początku znalazło swe zastosowanie w nauce geometrii w japońskich szkołach. Dzisiaj wykorzystuje się je w zupełnie nowy sposób w inżynierii, technologii oraz medycynie. Proste origami ma więcej bowiem wspólnego z modelami 3D, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

  Jednym z najprostszych origami było noshi, czyli pewien rodzaj cienkiego paska, który dodawany do prezentu miał być znakiem szczęścia. Następnie pojawiły się motyle zdobiące butelki sake. Jednak już w 1797 roku pojawił się pierwszy podręcznik do origami pt.: „Tajniki składania tysiąca żurawi”. Zawierał on instrukcje 49 sposobów składania różnych form żurawi, które w Japonii są symbolem szczęścia.

  Świat o origami modułowym i prostym dowiedział się dzięki Akira Yoshizawie i Lillianowi Oppenheimerowi. Ten pierwszy dał podstawy do systemu tworzenia diagramów zagięć papieru do origami.

  Origami modułowe a proste

  Origami proste bazuje na składaniu pojedynczej kartki papieru bez konieczności wykorzystywania kleju i nożyczek. Większość osób origami kojarzy właśnie z taką techniką. Pamiętać jednak trzeba, że istnieją inne rozwiązania, które od cięć i sklejania nie stronią. Origami modułowe przedstawia bryły geometryczne o wysokiej symetrii, które składane są z wielu analogicznych względem siebie modułów. Pojedynczy moduł rzeczywiście składa się z jednego arkusza papieru, aby jednak połączyć całą konstrukcję, trzeba sięgnąć po klej i nożyczki. Niektóre origami modułowe składają się nawet z kilkuset części. Największe kształtem przypominają fulereny, czyli cząsteczki składające się z atomów węgla tworzące bryłę pustą w środku.

  Origami dla dzieci

  Origami może być wyjątkową zabawą dla niejednego dziecka. Przede wszystkim sztuka ta uczy koncentracji, cierpliwości i skupienia. Pozwala także ćwiczyć sprawność ręki, co jak wiadomo, wpływa w przyszłości na zdolność uczenia się i kompetencje językowe. Origami świąteczne można być pretekstem do wspólnej nauki zasad geometrii, trzeba bowiem pamiętać, że sztuka ta opiera się na dokładnych proporcjach i umiejętności ich wykorzystywania. W ten sposób dziecko uczy się nie tylko jednego z działów matematyki, lecz także przyswaja sobie wizję harmonijnego i spójnego świata rządzonego konkretnymi regułami i zasadami. Na polskim rynku jest dostępnych co najmniej kilka pozycji, które przeprowadzą nowicjuszy przez najprostsze do złożenia kształty, aż do tych bardziej skomplikowanych zadań.

  Przeczytaj również: DIY dla dzieci – jak sprzątać po zabawach plastycznych?

  Jak sprzątać po origami?

  Skrawki papieru w przypadku pojedynczych origami się nie pojawiają. Jeśli jednak tworzymy bardziej rozbudowane konstrukcje, trudno się przed nimi ustrzec. Większe kawałki można oczywiście zebrać samodzielnie, natomiast zdarza się, że na podłodze pojawiają się małe ścinki. Dzieje się tak, szczególnie jeśli tworzeniu origami towarzyszą dodatkowe prace plastyczne. W takim przypadku najlepiej sięgnąć po dobry odkurzacz z dużą mocą ssania. Papier ma bowiem to do siebie, że małe jego skrawki przylepiają się do podłogi i nie tak prosto jest je usunąć. Silnik EffiTech to przykład jednego z takich rozwiązań, które skutecznie radzi sobie z tego typu zanieczyszczeniami. Przed każdymi pracami plastycznymi warto jednak dokładnie wydzielić przestrzeń tworzenia tak, aby skrawki papieru nie fruwały po całym domu.

  Sprzątanie na co dzień

  Origami z całych karteczek, żurawie na szczęście i wiele innych pięknych dekoracji, które można wykonać z papieru, to niestety również idealne miejsca do osadzania się kurzu. Nie da się ukryć, że sztuka orgiami sprzyja gromadzeniu się kurzu w domu. Kartki orgiami wyjątkowo szybko się kurzą, nic więc dziwnego, że to samo dzieje się w przypadku gotowych projektów. Sprzątanie domu, a konkretniej pokoju, w którym wisi lub stoi orgiami, powinno być mocno skoncentrowane na usuwaniu kurzu. W tym celu warto sięgnąć po dobrej klasy odkurzacz, który pozwoli wyłapać ponad 99% kurzu znajdującego się w powietrzu. Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę na to, by cechowało się ono jak najniższym wskaźnikiem reemisji kurzu. W przypadku pokojów wypełnionych orgiami warto także rozważyć zakup odkurzacza, który jednocześnie pozwoli umyć podłogę. Clean&Steam od Tefala to propozycja połączenia funkcjonalności odkurzacza i mopa parowego, dzięki czemu efektywność sprzątania jeszcze bardziej wzrasta.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?