Gniotek to świetna i ponadczasowa zabawka nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Do stworzenia gadżetu wystarczy kilka łatwo dostępnych elementów i kilka minut naszej pracy. Jak stworzyć gniotka antystresowego i jak po nim posprzątać, gdy pęknie?

Spis treści

  Gniotek przeżywa swój renesans i jest świetną zabawą dla dzieci i formą terapii dla dorosłych. Jego wnętrze może wypełniać mąka, kasza, ryż, a nawet popularny glutek, czyli slime. Jak w szybki sposób zrobić gniotka i jak po nim posprzątać?

  Gniotek - ponadczasowa zabawa nie tylko dla dzieci

  Gniotek to zabawka wielopokoleniowa, którą można wykonać w kilku prostych krokach bardzo tanim kosztem. Niegdyś do stworzenia tej zabawki wystarczył balon oraz mąka. Obecnie gniotki są bardziej zmodyfikowane i ich wnętrze wypełniają ziarenka ryżu, kasza, koraliki, a nawet supermodne w ostatnim czasie gluty. Do wykonania gniotka potrzebny będzie:

  • balon,
  • wypełnienie,
  • lejek,
  • oraz opcjonalnie: flamastry, włóczka i inne ozdoby.

  Tworzenie gniotka polega na nałożeniu balona na szklankę i wsypania do jego wnętrza mąki lub innego wkładu. Teraz pozostało zawiązać balon i dowolnie go udekorować. Najpopularniejsze ozdoby gniotków to śmieszna buźka z czuprynką albo pyszczek kota lub innego zwierzęcia. Do balonu można również przyczepić włosy z włóczki, pióra, a także chwosty. Warto wspomnieć, że gniotki to nie tylko świetna zabawa dla dzieci, ale również doskonała terapia dla dorosłych i przydatne narzędzie do ćwiczeń. Gniotek to element terapii, który pomaga zwalczać emocje, ukoić gniew oraz nerwy.

  Jak wypełnić wnętrze gniotka?

  Najpopularniejsze wnętrze gniotków to mąka, ryż, kasza i piasek. Ostatnio zaskakującą popularnością cieszą się również glutki, będące doskonałą formą zabawy nie tylko jako wnętrze gniotków. Glutki mogą być kolorowe, udekorowane brokatem, cekinami i innymi błyskotkami. Do wykonania glutka należy skompletować:

  • płynny klej płyn do prania,
  • wodę
  • oraz dowolny brokat lub inne dodatki.

  Jak wykonać glutka? Po pierwsze, do sporej miseczki należy wlać dowolną ilość kleju. Należy go rozcieńczyć za pomocą dwóch lub trzech łyżek wody tak, aby stał się wystarczająco płynny. Kolejny krok to wlanie do mikstury żelowego płynu do prania. Na początek wystarczy jedna nakrętka. Klej wraz z dodanym płynem należy dokładnie wymieszać tak, aby nie powstały grudki i stwardnienia. Glutek będzie gotowy wtedy, gdy nie będzie kleił się do rąk i miski. Jeżeli jednak tak się stanie, to do mikstury wystarczy dodać odrobinę płynu do prania. Gdy wszystkie składniki połączyły się w pożądany sposób, to glut jest gotowy do zabawy albo w tym przypadku, do wyposażenia gniotka.

  Jak posprzątać po tworzeniu gniotka?

  Zarówno gniotek z mąką, jak i ten z bardziej eksperymentalnym wnętrzem potrafią nieźle nabałaganić. Ponadto ze względu na niezbyt dużą wytrzymałość mechaniczną balona, taki gniotek może po prostu pęknąć i zabrudzić różne powierzchnie. Najgorzej będzie, gdy zawartość zabawki się rozsypie na dywanie lub wykładzinie oraz innych, trudnodostępnych miejscach, zwłaszcza w przypadku glutków. Z usunięciem tego typu zabrudzeń poradzi sobie m.in. odkurzacz na wodę z funkcją prania. Doskonale sprawdzą się również odkurzacze pionowe, które posiadają zwykle odpinany moduł ręczny. Dzięki temu dotrzemy do każdej powierzchni bez konieczności mozolnego rozkładania odkurzacza. Do posprzątania pękniętego gniotka można oczywiście skorzystać z klasycznego sprzętu na worek lub tego bez worka, o ile taki sprzęt posiada funkcjonalny zestaw końcówek. Turboszczotka, elektroszczotka lub ssawka teleskopowa sprawią, że sprzątanie będzie skuteczne i bardzo szybkie.

  Odkurzacz na wodę do zadań specjalnych

  W porównaniu do odkurzaczy tradycyjnych, w przypadku odkurzaczy na wodę powietrze wraz z zabrudzeniami trafia do specjalnego pojemnika, w którym następuje odseparowanie kurzu od powietrza. Bardzo istotnym elementem takich odkurzaczy jest filtr, który wspiera urządzenie i zatrzymuje resztę zanieczyszczeń. Odkurzacz z filtrem wodnym sprawdzi się nie tylko w przypadku sprzątania pękniętego gniotka, ale również w sytuacjach codziennych. Takie urządzenie doskonale sprawdzi się w domach zamieszkiwanych przez alergików i zwierzęta. Ponadto odkurzacz na wodę sprawia, że powietrze jest wyraźnie czystsze, a porządek w pomieszczeniach zachowany jest na dłużej. Poza tym urządzenia cechuje zwykle bardzo duża siła ssąca, która zapewnia lepszą efektywność i skuteczność sprzątania.

  Bezprzewodowy odkurzacz pionowy

  Odkurzacze pionowe są niezastąpione w domach zamieszkiwanych przez małe dzieci i zwierzęta. Są doskonałe do małych mieszkań i kawalerek, ponieważ zmieszczą się dosłownie wszędzie. Dobrym rozwiązaniem jest produkt z odpinanym modułem ręcznym, który usunie zabrudzenia nie tylko z przestrzeni domowej, ale również samochodowej. Jednym z urządzeń, które sprawdzi się w każdej przestrzeni, jest Tefal Air Force 360 All-In-One, który pracuje 20 minut bez kabla w przypadku modułu ręcznego oraz 30 minut w przypadku modułu pionowego. Poza tym to urządzenie posiada zestaw szczotek służących do czyszczenia zarówno tkanin, jak i delikatnych materiałów.

  Odkurzacz cyklonowy i workowy

  Z pękniętym gniotkiem doskonale poradzi sobie również klasyczne odkurzacz workowy albo bardziej nowoczesny sprzęt bez worka. W sprzęt cyklonowy warto zaopatrzyć się wtedy, gdy dom zamieszkuje alergik. W trakcie poszukiwania odkurzacza warto zwrócić uwagę na sprzęt, który filtruje bardzo dużą ilość kurzu. Jednym z takich sprzętów jest Silence Force Cyclonic marki Tefal, a dokładniej model TW7681. Urządzenie usuwa blisko 100% zanieczyszczeń z powietrza, a ponadto jest superciche. Posiada również wiele funkcjonalnych końcówek, dzięki czemu odkurzacz dotrze do każdego, zabrudzonego przez gniotka kąta.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?