Mszyce to wyjątkowo uciążliwe szkodniki. Bardzo często pojawiają się na roślinach – zarówno w ogrodzie, jak i w domu czy na balkonie. Szybko mogą doprowadzić do ich zniszczenia, dlatego gdy tylko się je zauważy, należy spróbować się ich pozbyć. Można do tego wykorzystać domowe sposoby na mszyce.

Spis treści

  Mszyce to niewielkie owady osiągające około 2 mm długości. Są żółte, zielone, brązowe, różowe, czarne lub popielate. Żerują na różnego typu roślinach, przez co zatrzymują ich wzrost. Mogą też przenosić na nie różne choroby wirusowe, co prowadzi do ich całkowitego zniszczenia. Szkodniki należy więc zwalczać – im szybciej się to zrobi, tym mniejsze czekają nas straty. Chcąc ograniczyć stosowanie chemicznych preparatów, można postawić na domowe sposoby na mszyce na różach i innych kwiatach w ogrodzie, a także warzywach i roślinach doniczkowych.

  Domowe sposoby na mszyce – soda w walce ze szkodnikami

  Próbując pozbyć się szkodników z roślin jak najbardziej ekologicznie, warto wybrać domowe sposoby na mszyce z sody. Ten niepozorny proszek ma szerokie zastosowanie nie tylko podczas gotowania i sprzątania, lecz także w ogrodzie, gdy chce się odpowiednio zadbać o rośliny. W tym przypadku należy sporządzić z niego odpowiednią mieszankę. Wystarczy rozpuścić pół łyżeczki sody w 1 litrze ciepłej wody i dodać 1/3 łyżeczki dowolnego oleju, np. słonecznikowego lub rzepakowego. Następnie trzeba wymieszać składniki, przelać do butelki ze spryskiwaczem i opryskać roztworem rośliny, które zostały zaatakowane przez mszyce. Podobny zabieg można przeprowadzić przy użyciu mieszanki połowy łyżeczki sody rozpuszczonej w 1 litrze wody z dodatkiem kilku kropli płynu do mycia naczyń. Stosując takie sprawdzone domowe sposoby na mszyce na różach i innych roślinach, bardzo łatwo można wyeliminować uciążliwe owady. Aby mieć pewność, że szkodniki nie powrócą, opryski na bazie sody warto stosować co 3-4 dni.

  Domowe sposoby na mszyce – ocet jako sprawdzony środek w ogrodzie i w domu

  Domowe sposoby na mszyce na warzywach oraz kwiatach doniczkowych i ogrodowych często wymagają zastosowania octu spirytusowego. Ten środek świetnie neutralizuje szkodniki i jest bezpieczny dla roślin. Należy przygotować z niego oprysk – w tym celu trzeba zmieszać ocet z wodą w proporcji 1:10 (przykładowo 100 ml octu na 1 l wody). Roztwór wystarczy przelać do opryskiwacza lub innego pojemnika z dyszą lub atomizerem i obficie rozpylić go na roślinach (zarówno na górze liści, jak i na ich spodzie), na których bytują szkodniki. Aby zwiększyć skuteczność zabiegu, do mieszanki można dodać odrobinę szarego mydła lub płynu do mycia naczyń. Dzięki temu oprysk lepiej przylgnie do liści roślin i będzie działać dłużej.

  Inne domowe sposoby na mszyce w ogrodzie

  Domowe sposoby na mszyce na warzywach i kwiatach mogą być w 100% nieszkodliwe dla środowiska. Ciekawym rozwiązaniem jest własnoręcznie zrobiony wyciąg z pokrzyw. Najlepiej przygotować go w dużej ilości już wiosną, ponieważ dzięki temu posłuży przez cały sezon. Aby go zrobić, należy zerwać około 1 kg pokrzyw, a następnie zalać go 10 litrami wody. Warto do tego wykorzystać deszczówkę – metoda ta pozwala sporo zaoszczędzić i będzie w zupełności ekologiczna. Taką mieszankę należy odstawić na minimum 24 godziny. Po tym czasie można zacząć ją wykorzystywać do opryskiwania roślin. Roztwór nie tylko pozwoli na pozbycie się mszyc, lecz także zlikwiduje grzyby, np. pleśń.

  Często stosowaną metodą na szkodniki jest też oprysk na bazie szarego mydła. Około 20 g produktu trzeba rozpuścić w 1 litrze ciepłej wody, a następnie przelać płyn do spryskiwacza i rozpylić na roślinach. Należy pamiętać, że roztwór można stosować dopiero po jego ostygnięciu.

  Zastanawiając się, co jest dobre na mszyce, warto także sięgnąć po krowie mleko. Powinno się je zmieszać z wodą w proporcji 1:1, a następnie rozpylić roztwór na roślinach. Warto jednak pamiętać, że ta metoda ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, ponieważ nie zawsze okazuje się skuteczna. Najlepiej działa bowiem wtedy, gdy do przygotowania roztworu wykorzystuje się świeże mleko. Użycie mleka z kartonu nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.

  Kolejnym naturalnym sposobem na mszyce w ogrodzie jest wykorzystanie wywaru z cebuli. Warzywo należy pokroić w kostkę, zalać 1 litrem wody i gotować przez 20-30 minut. Po ostudzeniu i odcedzeniu płynu można nim spryskać rośliny. Zabieg najlepiej powtarzać kilkakrotnie. 

  Co ważne, wszystkie wymienione domowe sposoby na mszyce na różach i innych roślinach są w pełni bezpieczne zarówno dla człowieka, jak i dla roślin. Warto je wypróbować, ponieważ mogą okazać się równie efektywne, co chemiczne preparaty, i to bez szkody dla środowiska.

  Domowe sposoby na mszyce w kwiatach doniczkowych

  Szkodniki pojawiają się nie tylko na roślinach w ogrodzie, lecz także w mieszkaniu i na tarasie. Należy wówczas zastosować domowe sposoby na mszyce na kwiatach balkonowych lub kwiatach doniczkowych znajdujących się na parapetach czy półkach. Jeżeli na danej roślinie pojawią się pojedyncze owady, można usunąć je ręcznie. Wystarczy założyć rękawiczki ochronne i zdjąć je jeden po drugim. Wykonując ten zabieg w domu lub na balkonie trzeba uważać, aby mszyce nie spadły na podłogę. Po jego zakończeniu dla pewności dobrze jest odkurzyć posadzkę. Można do tego wykorzystać bezprzewodowy odkurzacz Tefal Air Force 360 Flex Pro. Dzięki elastycznej rurze i technologii Flex, a także elektroszczotce z podświetleniem LED urządzenie dociera we wszystkie zakamarki, również pod niskie meble i pozwala zebrać nawet drobne zanieczyszczenia. Warto go użyć także wtedy, gdy przypadkiem rozsypie się ziemię z doniczek.

  Poznaj także inne porady, jak skutecznie posprzątać podłogę na balkonie.


  Domowym sposobem na mszyce na kwiatach w mieszkaniu jest także wstawienie roślin do wanny i zmycie ich przy użyciu silnego strumienia wody, który należy skierować zarówno na górną, jak i dolną stronę liści. Taką kąpiel najlepiej powtarzać co kilka dni, aby wyeliminować wszystkie owady i ich larwy. Co istotne, przed zabiegiem trzeba pamiętać o okryciu ziemi w doniczkach folią.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2