Odkurzanie dywanu to podstawowa czynność, która zapewni mu świeżość i czystość na dłużej. Na rynku dostępne są różnego rodzaju dywany. Odkurza się je w podobny sposób, choć te bardziej puchate wymagają częstszego czyszczenia.

Spis treści

  Podstawową zasadą prawidłowego użytkowania dywanu, niezależnie od rodzaju materiału, z jakiego został wykonany, jest jego regularne odkurzanie. Usuwanie kurzu, zwierzęcej sierści czy resztek jedzenia z dywanu to istotna czynność, zwłaszcza gdy w domu mieszkają alergicy. Dywany pokojowe i do przedpokoju wykonuje się z różnego rodzaju tkanin i materiałów, które wymagają nieco innego traktowania, aby ładnie wyglądały i służyły domownikom jak najdłużej.

  Dlaczego dywany pokojowe trzeba regularnie odkurzać?

  Odkurzanie dywanu to czynność, którą powinno się wykonywać regularnie niezależnie od tego, czy dywan znajduje się w pokoju często użytkowanym, czy nie – kurz i tak będzie się na nim osadzał. Dywany, zwłaszcza z delikatnych tworzyw, mogą się szybciej niszczyć pod wpływem piasku czy resztek jedzenia, które mogą sklejać jego włókna, a także powodować rozwój bakterii, co jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci oraz alergików.

  Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów dywanów, od szorstkich, odpornych na ścieranie, po miękkie, jedwabne i z długim włosiem, które można bezpiecznie odświeżać odkurzaczem. Większość urządzeń sprzątających wyposażona jest w ssawkę ze szczoteczką, którą można w razie potrzeby swobodnie wysuwać bądź chować. Ssawki zwykle mają lekko zaokrąglone ranty i nie powodują silnego ścierania dywanu jak np. ssawka przeznaczona do odkurzania tapicerki meblowej.

  Alternatywą dla zwykłych ssawek z włoskiem są specjalne turboszczotki, które rewelacyjnie sprawdzają się u właścicieli psów i kotów. Dodatek do odkurzacza wyposażony jest w wewnętrzną ssawkę, która bardzo szybko obraca się, bądź napędzana jest elektrycznym silniczkiem. Ruch obrotowy szczotki pozwala skutecznie usunąć z powierzchni dywanu, zwłaszcza bardzo puchatego, zabrudzenia, kurz, zwierzęcą sierść, pył czy resztki jedzenia.

  Zobacz także: Domowe sposoby na pranie dywanów

  Dywan wełniany

  Wełniane dywany dzięki zawartości naturalnej lanoliny są odporne na różnego rodzaju zanieczyszczenia i przy regularnym odkurzaniu długo zachowują ładny i estetyczny wygląd. Kupując wełniany dywan do salonu czy innego pomieszczenia w domu, należy liczyć się z tym, że przez jakiś czas będzie on gubić wełnę. Charakterystyczne pylenie jest naturalnym procesem, który może nasilać się w przypadku, gdy dywan jest szczególnie włochaty i puszysty, dlatego przez kilka pierwszych tygodni należy odkurzać go częściej niż zwykle, najlepiej gładką końcówką bez szczotki. Puchatych dywanów nie należy szczotkować, ponieważ czynność ta może tylko nasilić pylenie. W przypadku silnych zabrudzeń lepiej oddać dywan w ręce profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem dywanów niż prać go w domowych warunkach, ponieważ może to doprowadzić do zniekształcenia bądź uszkodzenia jego delikatnej, miękkiej struktury.

  Dywan jedwabny

  Dywany pokojowe wykonane w 100% z jedwabiu uznawane są za jedne z najbardziej ekskluzywnych i efektywnych dodatków do domu. Ze względu na to, że są bardzo delikatne i łatwo uszkodzić ich strukturę, wymagają szczególnej pielęgnacji. Przed odkurzaniem jedwabny dywan można delikatnie wytrzepać z nadmiaru kurzu i pyłu. Aby nie rozerwać włókien dywanu, należy ustawić ssanie urządzenia na niską moc i używać końcówki bez szczotki.

  Dywan ze skóry

  Dywany skórzane wykonywane są ręcznie, często z naturalnej bydlęcej skóry. Niektóre z nich mogą wydzielać charakterystyczny zapach skóry. Dywany ze skóry powinny być odkurzacze często i regularnie, ponieważ piasek, np. przenoszony na butach domowników czy łapach zwierząt, może wnikać głęboko w ich strukturę i powoli ją niszczyć. Dywan najlepiej odkurzać odkurzaczem ustawionym na małą lub średnią moc, zgodnie z kierunkiem włosa, używając do tego końcówki bez szczotki. Skórę można co jakiś czas wytrzepać z kurzu i pyłu oraz przewietrzyć na świeżym powietrzu w suchą i lekko wietrzną pogodę.

  Dywan z wiskozy

  Dywany z wiskozy mają delikatny połysk i są antyelektrostatyczne, czyli nie przyciągają pyłów oraz kurzu tak łatwo, jak np. wełna. Z tego względu ich odkurzanie jest mniej kłopotliwe. Runo dywanu jest dość delikatne, dlatego nie zaleca się jego szczotkowania ani używania turboszczotek – może się to przyczynić do nieestetycznego wyciągania włókien. Dywany wiskozowe najlepiej odkurzać gładką końcówką odkurzacza ustawionego na średnią moc ssania. W przypadku powstania mokrych plam należy jak najszybciej je osuszyć, ponieważ przemoczenie dywanu może spowodować nieodwracalne uszkodzenie włókien.

  Dywan z długim włosiem

  Dywan z długim włosiem, np. typu shaggy, najlepiej odkurzać codziennie, zwłaszcza gdy w domu mieszkają zwierzęta. Systematyczność w sprzątaniu ma ogromne znaczenie, ponieważ w długim włosiu gromadzący się kurz, zanieczyszczenia, brud czy okruszki z jedzenia po pewnym czasie będzie bardzo trudno usunąć. Do odkurzania miękkiego i puchatego dywanu można użyć szczotki z miękkim włosiem i czyścić dywan z obu stron do czasu, aż przestaną z niego wypadać drobinki brudu. Do czyszczenia tego typu powierzchni dobrze sprawdzają się również ręczne szczotki elektryczne z akumulatorem i specjalnym pojemnikiem na zabrudzenia. Urządzenie łatwo usunie okruchy, kurz czy inne zabrudzenia, jakie dostały się do wnętrza dywanu, a obrotowy uchwyt ułatwi manewrowanie szczotką pomiędzy meblami.

  Odkurzacz to niezbędne urządzenie, które zapewni czystość i świeżość dywanów. Do czyszczenia puchatych dywanów sprawdzają się obrotowe turboszczotki, z kolei delikatne materiały, jak jedwab czy skóra, bezpieczniej odkurzać gładką końcówką i sprzętem ustawionym na niską lub średnią moc.

  Zobacz także: Dywaniki łazienkowe – jakimi odkurzaczami je czyścić?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?