Za porządek w biurze odpowiedzialny jest pracodawca. Coraz więcej właścicieli firm korzysta z usług specjalistycznych serwisów sprzątających. Mają oni doświadczeniem w wykonywaniu tego rodzaju prac oraz dysponują odpowiednim sprzętem (odkurzaczem i pasującymi do niego końcówkami) i środkami chemicznymi.

Spis treści

  Sprzątając biuro, dużo uwagi należy poświęcić odkurzaniu. W większych biurowcach dobrym rozwiązaniem jest montaż urządzenia centralnego. Na niewielkich przestrzeniach wystarczy tradycyjny odkurzacz bezworkowy lub piorący z filtrem wodnym.

  Kto jest odpowiedzialny za sprzątanie biura?

  Zgodnie z §14 rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z dn. 23 sierpnia 2003 r. osobą odpowiedzialną za utrzymanie ładu i porządku w pomieszczeniach biurowych jest pracodawca. Trudno jednak sobie wyobrazić, aby to właściciel firmy samodzielnie zajmował się pracami porządkowymi. Przełożony nie musi wiedzieć, co jest skuteczniejsze – odkurzacz centralny czy może tradycyjny. W sprzątanie powinni być zaangażowani pracownicy, którzy muszą na bieżąco zarządzać swoim miejscem pracy. Powinni mieć świadomość, że porządek na biurku lub jego brak ma wpływ na wizerunek firmy. Nieuporządkowane dokumenty, niepozmywane naczynia w biurowej kuchni świadczą jedynie o braku profesjonalizmu. Pracownicy powinni pamiętać, że kluczem do sukcesu, przynajmniej jeśli chodzi o utrzymanie porządku, jest systematyczność. Regularne dbanie o ład na blacie biurka jest tak samo ważne, jak realizowanie zadań służbowych.

  Sprzątanie powierzchni biurowych w rękach profesjonalistów

  Biuro nie ogranicza się jedynie do pracowniczego biurka i miejsca, gdzie robi się kawę i podgrzewa lunch. Należy również regularnie czyścić wykładzinę, glazurę, odkażać łazienkę, kuchnię, myć okna i drzwi. W przypadku większości biurowców o porządek i czystość dbają zewnętrzne firmy specjalizujące się w usługach sprzątających. Działają w nich profesjonaliści, mogący poszczycić się doświadczeniem w tego rodzaju pracach. Poza tym dysponują oni niezbędnym sprzętem i środkami czystości, które są w stanie uporać się z zabrudzeniami, których nie mogą usunąć domowe detergenty. Co ważne, pracownicy serwisów sprzątających są skuteczni i jednocześnie nie wpływają na pracę osób zatrudnionych w biurze. Swoje obowiązku wypełniają po popołudniu, czyli gdy już nikogo nie ma w placówce.

  Każdy, kto chciałby się dowiedzieć, jak sprzątać biuro, musi mieć świadomość, że duży wpływ na jego przebieg ma kilka czynników. O rodzaju potrzebnych sprzętów i środków czyszczących decyduje liczba osób przebywających w firmie każdego dnia, stanowisk pracy i toalet. Duże znaczenie ma również wielkość biura oraz rodzaje pomieszczeń i zastosowanych w nich materiałów wykończeniowych.

  Kolejność sprzątania biura

  Od czego zacząć porządkowanie biura? To bardzo ważne pytanie zadaje sobie niejedna osoba zaczynająca pracę w firmie sprzątającej. Najważniejsze jest to, żeby nie rozpoczynać od odkurzania i mycia podłogi. Codzienne porządki w firmie (czyli pokojach biurowych, recepcji, sali konferencyjnej) powinno uwzględniać wycieranie biurek, stołów i krzeseł. Nie można też zapominać o myciu lampek, telefonów, szafek. Jest to ważny etap prac – wykazano bowiem, że niedbale wyczyszczone biurko stanowi wysokie zagrożenie dla zdrowia pracownika. Każdego dnia należy również opróżniać niszczarkę do papieru, kosze na śmieci, usuwać odciski palców na drzwiach i framugach. Następnie można przejść do porządkowania aneksu kuchennego. Ważnym etapem sprzątania jest mycie umywalek, czyszczenie toalet, pisuarów, luster. Na liście obowiązków jest też uzupełnianie środków higieny w dozownikach (tj. ręczników papierowych, papieru toaletowego, mydła). na końcu można zająć się myciem podłóg i odkurzaniem.

  Odkurzacz – niezbędny sprzęt do sprzątania biura

  W dużym biurze osoby odpowiedzialne za sprzątanie nierzadko mają do dyspozycji odkurzacz centralny. Warto o nim pomyśleć już na etapie budowania obiektu biurowego. Bardzo ważnym elementem tego urządzenia jest system rur PCV ukryty w murach budynku. W niewielkich firmach wystarczy z kolei tradycyjny odkurzacz workowy lub bezrowkowy, który można znaleźć w każdym sklepie proponującym sprzęt AGD. Jest on równie skuteczny co model centralny.

  Biuro można też zaopatrzyć w urządzenie z filtrem wodnym i HEPA. Wyłapuje ono sierść zwierząt, pyłki roślin, roztocza kurzu, odchody roztoczy, zarodniki, komórki grzybów i pierwotniaków, wirusy oraz pleśń. Działa na podobnej zasadzie co odkurzacz workowy. Jednak w przypadku modelu wodnego brud zamiast na zwykły filtr trafia do zbiornika z wodą, dzięki czemu wypuszczane powietrze jest całkowicie pozbawione nieczystości. Dużą popularnością cieszą się też odkurzacze piorące z filtrem wodnym, które czyszczą na sucho i moro.

  Poza dobrym odkurzaczem o dużej wydajności można też wyposażyć biuro w sprzęt pionowy akumulatorowy. Sprawdzi się on w trakcie sprzątania rzadko wykorzystywanych sal konferencyjnych. Jego zaletą jest komfort użytkowania i brak kabla, który wydłuża czas porządkowania pomieszczenia.

  Nie można też bagatelizować wyboru końcówek do odkurzacza. W biurze, w którym podłoga pokryta jest wykładziną, najlepiej zdecydować się na turboszczotkę – wciąga ona zanieczyszczenia, których nie jest w stanie usunąć zwykła szczotka. Jeśli zamiast wykładziny należy odkurzyć glazurę lub drewniany parkiet, wówczas trzeba wybrać końcówkę z naturalnym włosiem. Delikatnie przesuwana po nawierzchni, czyści ją. Używając jej, nie trzeba się też martwić zarysowaniami.

  Przeczytaj także o tym, jak dobrze czyścić wycieraczki.

  Czym sprzątać biuro?

  W trakcie sprzątania biura niezbędne są profesjonalne środki czystości o koncentracji wyższej niż tradycyjne domowe produkty. Powinny cechować się wysoką jakością, wydajnością i skutecznością, muszą posiadać niezbędne atesty. Odpowiednio mocne preparaty pozwalają pozbyć się wszystkich zabrudzeń, bakterii i innych szkodliwych mikroorganizmów z pomieszczeń biurowych.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  5