Zamsz, mimo że wykorzystywany powszechnie, nie jest łatwym materiałem. Jego pielęgnacja wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Do prasowania tkaniny w domu należy wykorzystać parownicę lub żelazko z generatorem pary.

Spis treści

  Prasując zamsz, trzeba pamiętać, że jest to materiał, który nie lubi temperatur powyżej 70oC. Po zastosowaniu parownicy trzeba go dokładnie wyczesać, dzięki czemu będzie wyglądać jak nowy. Osoby dysponujące zwykłym żelazkiem muszą wiedzieć, że tkaninę najlepiej wygładzać przez jedwab.

  Zamsz – z czego powstaje?

  Aby dowiedzieć się, jak prasować konkretny materiał, należy go najpierw poznać. Pozwoli to usunąć nieestetyczne zagniecenia i jednocześnie nie zniszczyć ubrania. Jeśli chodzi o zamsz, to trzeba zdawać sobie sprawę, że nie jest to zwykła tkanina – jest to odpowiednio obrobiona, lewa strona skóry zwierzęcej. Po przejechaniu po niej palcem widoczny „meszek” zmienia ustawienie i tworzy się wyraźna smuga. Jest to cecha, która różni zamsz od wierzchniej strony skóry. Materiał ten nierzadko mylony jest z nubukiem.

  Wbrew pozorom wykorzystywany jest on nie tylko przez projektantów obuwia. Można z niego stworzyć niemal każdy element garderoby. Noszą go zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Największą popularnością cieszył w latach 70. ubiegłego wieku. Co nie oznacza, że współcześni styliści całkowicie z niego zrezygnowali.

  Zamsz można było podziwiać w kolekcji Prady, Givenchy i Lanvin. Powrót do niego nie powinien dziwić – jest on powszechnie utożsamiany ze stylem boho, który cieszy się niemalejącym zainteresowaniem niemal na całym świecie. Materiał, który kojarzony jest głównie z sezonem jesienno-zimowym świetnie komponuje się z jeansem, bawełną, pasuje do falbanek i motywów kwiatowych. Najbardziej popularny jest ten w kolorze brązowym i żółtym. Na polskich ulicach można również dostrzec osoby noszące zamsz farbowany na róż, fiolet, błękit czy zieleń.

  Materiał ten wymaga szczególnego traktowania, a ma to związek z jego delikatną strukturą. Jedynie odpowiednio dopasowane zabiegi pielęgnacyjne są w stanie przedłużyć żywotność odzieży z zamszu. Nie można o tym zapominać, biorąc pod uwagę podatność takich ubrań na zabrudzenia. Trzeba mieć świadomość, że miękki i chłonny zamsz jest odporny na temperaturę do około 70oC.

  Jak pozbyć się zagnieceń na zamszu bez żelazka?

  Zamsz to materiał, którego prasowanie jest prostsze, niż mogłoby się to wydawać. Jeśli zagniecenia są delikatne, to można je rozprostować bez żelazka. Wystarczy pogniecioną marynarkę lub spódnicę powiesić na wieszaku. Pod wpływem własnego ciężaru lekkie nierówności znikną w ciągu tygodnia. Po siedmiu dniach ulubione zamszowe ubrania odzyskają piękny wygląd.

  Prasowanie zamszu w domu

  Materiały, takie jak zamsz czy skóra licowa można bez problemu wyprasować w domu, a pomóc w tym może odpowiedni sprzęt. Posiadanie właściwych urządzeń jednak nie wystarczy – niezbędna jest również znajomość techniki wygładzania tkaniny. W usuwaniu zagnieceń z zamszu jest w stanie pomóc parownica. Egzamin zdaje również żelazko z generatorem pary, którym można prasować w pionie. Zaletą tych urządzeń jest uwalniana para o wysokiej temperaturze, która szybko i skutecznie rozprawia się ze wszystkimi niechcianymi zagnieceniami. Wykorzystując tę metodę, należy wziąć pod uwagę grubość zamszu. Jeśli jest on cienki, należy wymienione urządzenia trzymać w odległości 20 cm od materiału. Grubszy zamsz jest mniej chłonny, nie marszczy się tak szybko jak cienki, dlatego można go prasować, trzymając parownicę w odległości 15–18 cm. Prasowanie trudnych materiałów należy zacząć od próby na niedostępnych dla oczu kawałkach skóry.

  Każdy, kto w swojej szafie ma strój z zamszu, powinien zaopatrzyć się w swoją własną parownicę, która zwalnia z obowiązku oddawania ubrań do pralni chemicznej. Aby prasowanie w domu było tak samo skuteczne, jak to u specjalistów, należy nabyć sprzęt, który będzie łatwy w użytkowaniu i jednocześnie będzie zapewniał regulację najważniejszych parametrów. Na rynku znajdują się urządzenia dające możliwość wyboru spośród pięciu poziomów ustawienia pary. Ważny jest również kształt główki stosowanej parownicy. Fachowcy wiedzą, że precyzyjne rozprowadzanie pary zapewnia trójkątna głowica o odpowiednich wymiarach. Dzięki niej do minimum skrócić można czas prasowania i tym samym zminimalizować ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia zamszu. Za zaopatrzeniem się w parownice lub żelazka z generatorem pary przemawia jeszcze jedna zaleta tego rodzaju urządzeń. Szacuje się, że gorąca para jest w stanie zabić aż 99,9 proc. bakterii bytującej na odzieży. Dzięki temu zdecydowanie rzadziej trzeba oddawać ubrania do czyszczenia chemicznego.

  Po zakończeniu prasowania zamszu warto przeczesać go specjalną szczotką, która sprawia, że ubrania wyglądają jak nowe.

  Żelazko do prasowania zamszu

  Osoby, które nie posiadają parownicy, a chciałby w domowych warunkach wyprasować zamsz, nie muszą się martwić. W usunięciu nieestetycznych załamań skórzanego materiału jest w stanie pomóc zwykłe żelazko. Należy jednak wykazać się ostrożnością. Trzeba pamiętać, że tkanina ta nie lubi temperatur wyższych niż 70oC. Użyte żelazko nie pozostawi po sobie śladu, jeśli materiał będzie prasowany przez jedwab. Aby zminimalizować działanie wysokiej temperatury, można też posłużyć się specjalną nakładką. Dzięki niej ubrania się nie świecą i możliwe jest zmniejszenie ryzyka przypalenia tkaniny.

  Prasowanie zamszu u specjalisty

  Osoby, które nie posiadają odpowiedniego sprzętu do prasowania, mogą zdecydować się na oddanie zamszowej kurtki do pralni chemicznej. Pracujący tam fachowcy dysponują odpowiednim oprzyrządowaniem. Posługują się prasami i żelazkami z generatorami pary – prasowanie nimi delikatnie usuwa fałdy na zamszowych wyrobach. Profesjonalnymi sprzętami (ze specjalnymi nasadkami) do odświeżania skórzanych i zamszowych ubrań dysponują również sprzedawcy tego typu produktów.

  Dowiedz się również więcej, jak pielęgnować atłas, niezwykle delikatną tkaninę?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?