Gres szkliwiony jest materiałem, który sprawia, że wykonane z niego płytki są niezwykle odporne na wilgoć. W przypadku gdy podłoga lub ściany pokryte są płytkami z gresu szkliwionego, należy liczyć się z tym, że to materiał podatny na odpryski, dlatego bardzo ważne jest chronienie jego powierzchni przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Spis treści

  Płytki z gresu szkliwionego to szeroki wybór kolorów i wzorów, dostępne są również w wielu fakturach (np. gres szkliwiony drewnopodobny). Cechuje go niska nasiąkliwość, co mogłoby sugerować, że nie wymaga impregnacji – warto jednak pamiętać, że ten rodzaj zabezpieczenia znacznie poprawia komfort użytkowania powierzchni pokrytych tym tworzywem oraz widocznie przedłuża jej trwałość.

   

  Co to jest gres szkliwiony?

  Gres szkliwiony jest płytką wykonaną ze szlachetnej kamionki, po wypaleniu pokrywaną cienką warstwą szkliwa. Niestety może się ono ścierać, z tego względu podłogi z gresu szkliwionego polecane są w miejscach o małym natężeniu ruchu, np. w łazience lub pokoju. Szkliwienie gresu sprawia również, że jest on bardziej podatny na wyszczerbienia i odpryski (niż np. gres polerowany), do których może dochodzić nawet wskutek upadku na płytki jakiegoś przedmiotu lub uderzenia. W miejscach szczególnie narażonych na takie uszkodzenia płytki można zabezpieczyć dywanikami lub wykładzinami.

   

  Impregnacja gresu szkliwionego

  Impregnat do płytek gresowych szkliwionych nie jest konieczny, ponieważ to tworzywo o niemal zerowej nasiąkliwości. Można jednak zadbać o pokrytą gresem powierzchnię, impregnując ją, dzięki czemu będzie się znacznie mniej brudziła. Impregnaty działają ochronnie, sprawiając, że wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia nie przywierają zbyt łatwo. Sprzątanie pokrytego impregnatem gresu jest sprawniejsze i szybsze.

  Impregnację gresu można przeprowadzić zarówno przed położeniem oraz zafugowaniem płytek, jak i po. Bardzo ważne jest dobranie środka przeznaczonego do tego typu powierzchni. Przed impregnacją należy wykonać próbę na niewidocznej części płytek, aby sprawdzić, czy wybrany preparat nie odbarwi lub nie zmatowi pokrytej nim powierzchni.

   

  Jak czyścić płytki wykonane z gresu szkliwionego?

  Gres szkliwiony wykazuje się mniejszą odpornością na działanie niskich temperatur niż gres polerowany czy techniczny, dlatego lepiej sprawdza się w pomieszczeniach niż na zewnątrz. Jednocześnie to tworzywo o bardzo niskiej nasiąkliwości, z tego względu jest odporny na działanie różnego rodzaju środków chemicznych.

  Czyszczenie płytek z gresu szkliwionego nie jest zadaniem trudnym ani wymagającym okazałego zaplecza technicznego. Powinno się jednak systematycznie dbać o wykonane z nich podłogi lub ściany, aby nie dochodziło do nagromadzenia zabrudzeń oraz utrwalenia trudnych do usunięcia plam. Gres szkliwiony trzeba regularnie odkurzać. 

   

  Jaki odkurzacz wybrać?

  Podczas domowych porządków świetnie sprawdzi się klasyczny odkurzacz workowy, np. model Xtrem Power Home & Car TW6887 od marki Tefal. Urządzenie skutecznie odkurza nie tylko miękkie dywany i wykładziny, ale również parkiety czy płytki z gresu szkliwionego dzięki wyposażeniu w 3-pozycyjną głowicę P3WER GLIDE. Odkurzacz ma silnik nowej generacji EffiTech, który umożliwia skuteczne zbieranie kurzu i zanieczyszczeń przy mniejszym zużyciu energii. Urządzenie zapewnia również dwupoziomowe filtrowanie, dzięki czemu podczas odkurzania przechwytywane jest ponad 99% pyłu. 

  W domowym zaciszu świetnie sprawdzi także nowoczesny odkurzacz pionowy, np. bezprzewodowy model Air Force 360 TY9079 Tefala. To wielofunkcyjne i uniwersalne urządzenie, które poradzi sobie z kurzem i pyłem na różnych powierzchniach w mieszkaniu. Za pomocą jednego kliknięcia odkurzacz pionowy zamienia się w wersję ręczną, która świetnie nadaje się m.in. do sprzątania na wysokości. Dysza ssąca ma napęd silnikowy do 6500 obr./min, co za tym idzie – urządzenie oferuje wysoką moc, a innowacyjna technologia cyklonowa Air Force stanowi gwarancję skutecznego filtrowania i długiej żywotności sprzętu. Dzięki baterii litowo-jonowej 21,9 V urządzenie pozwala na sprzątanie bez kabla przez maksymalnie 30 minut (w przypadku odkurzacza ręcznego) oraz 20 minut (wykorzystując wersję odkurzacza pionowego). Do odkurzacza można dobrać dodatkowe końcówki, które znacznie ułatwiają codzienne prace porządkowe, zwłaszcza sprzątanie w trudno dostępnych miejscach w domu. 

  Do czyszczenia płytek z gresu szkliwionego można również wykorzystać moc nowoczesnego odkurzacza z funkcją mycia. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ można szybko i bardzo dokładnie wyczyścić daną powierzchnię. Ekstremalnie skuteczne odkurzanie zapewni model Clean & Steam Multi VP8561RH od marki Tefal. To odkurzacz myjący, który dzięki specjalnej głowicy i silnej mocy pary wodnej doskonale poradzi sobie z zanieczyszczeniami na wszystkich twardych podłogach, w tym również na płytkach gresowych. Co więcej, urządzenie podczas pracy eliminuje ponad 99% bakterii i zarazków jedynie przy użyciu zwykłej wody z kranu, bez konieczności stosowania dodatkowych detergentów. Do odkurzacza dołączone są również różnego rodzaju akcesoria, które bardzo przydają się podczas sprzątania domu – przykładowo, wycieraczka jest pomocna przy myciu luster oraz szyb, mop z mikrofibry skutecznie czyści tekstylne powierzchnie, szczotka do fug pozbywa się brudu w spoinach między kafelkami, a koncentrator pary dociera do wszystkich trudno dostępnych miejsc.

   

  Czym czyścić płytki gresowe?

  Do mycia gresu szkliwionego nie trzeba używać specjalistycznych detergentów, ale warto wykorzystywać takie, które są przeznaczone do pielęgnacji tego rodzaju materiałów. Po odkurzeniu podłogi można ją umyć w tradycyjny sposób – bardzo dobrze sprawdzają się tutaj różnego rodzaju mopy (w szczególności mopy płaskie) i ściereczki z mikrofibry. Aby na czyszczonej powierzchni nie pozostawały nieestetyczne smugi ani film wynikający z nadmiaru preparatu, trzeba rozpuścić środek czyszczący w wodzie w takiej ilości, która została podana w instrukcji na opakowaniu. Większa niż zalecana ilość płynu nie sprawi, że czyszczona powierzchnia stanie się bardziej higieniczna, wręcz odwrotnie – może doprowadzić do powstania zacieków, które finalnie nie będą prezentowały się najlepiej.

  W przypadku konieczności wywabienia plam odpornych na działanie standardowych środków czyszczących trzeba użyć koncentratów o szerokim spektrum działania. Na rynku dostępnych jest mnóstwo tego rodzaju preparatów. Gres szkliwiony jest bardzo odporny na działanie różnego rodzaju środków chemicznych, nie trzeba więc się obawiać, że pod ich wpływem dojdzie do powstania odbarwień lub innych zniszczeń.

  Należy pamiętać, aby w przypadku płytek gresowych nie stosować ostrych narzędzi, np. do zdrapywania zacieków lub utrwalonych zabrudzeń, ponieważ w ten sposób można nie tylko porysować powierzchnię, ale również doprowadzić do widocznych i z czasem pogłębiających się odprysków.

   

  Rysy na gresie szkliwionym – jak je usunąć?

  W przypadku, gdy dojdzie do zarysowań spowodowanych np. gumową podeszwą, można starać się je usunąć za pomocą jednej z domowych metod. Takie rysy znakomicie czyści zwykła gumka do ścierania. Po wytarciu nią zabrudzenia trzeba dokładnie usunąć wszelkie pozostałości, aby nie spowodowały dodatkowych plam. Gumki mają różny poziom ścieralności, dlatego dla bezpieczeństwa najlepiej wypróbować ją na małej, niewidocznej powierzchni płytki i upewnić się, czy nie zetrze cienkiej warstwy szkliwa.

  W przypadku, gdy gumka nie spełni swojej funkcji, można użyć roztworu sody oczyszczonej (2 łyżeczki sody rozpuszczone w 1 łyżce ciepłej wody). Pastę należy rozprowadzić na zabrudzeniu i delikatnie wetrzeć, zostawić na 5 minut, a następnie usunąć wilgotną ściereczką preparat wraz z rysą. Systematyczna pielęgnacja, impregnacja gresu szkliwionego oraz natychmiastowe reagowanie w przypadku uszkodzeń to podstawy prawidłowego dbania o płytki wykonane z gresu szkliwionego. Dzięki takim zabiegom pokryte nimi powierzchnie będą wyglądały estetycznie, a ich wymiana nie będzie konieczna przez długi czas.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  17