Czyszczenie tapicerki samochodowej to czynność, którą warto wykonać przynajmniej raz na pół roku. Dzięki gruntownym porządkom możliwe jest zachowanie czystości i świeżości auta, co przekłada się na komfort użytkowania pojazdu. Warto przy tym pamiętać, że czyszczenie tapicerki samochodowej nie musi być domeną specjalistów – z powodzeniem można przeprowadzić je samodzielnie.

Spis treści

  Czyszczenie tapicerki jest konieczne, jeśli chce się zachować schludny wygląd samochodu. Zaniedbane obicie szybciej się zużywa i niszczy, co wpływa na prezentację całego auta. Kwestie estetyczne to jednak nie wszystko. Trzeba pamiętać, że wnętrze pojazdu, które od dawna nie było czyszczone, staje się siedliskiem bakterii i roztoczy. Ich obecność może doprowadzić do pojawienia się przykrych reakcji alergicznych. W związku z tym regularne czyszczenie tapicerki samochodowej ma wpływ nie tylko na samopoczucie pasażerów, ale również na ich zdrowie.

  Czyszczenie tapicerki samochodowej krok po kroku

  Jak wyczyścić tapicerkę? Przede wszystkim należy się dobrze zorganizować. Choć cały proces da się przeprowadzić bardzo sprawnie, najlepiej zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu. Dzięki temu uniknie się pośpiechu, który może przełożyć się na niedokładność i pominięcie niektórych elementów samochodu.

  Zabierając się do czyszczenia tapicerki, warto ułożyć plan działania. Należy pamiętać, że kolejność sprzątania ma w tym przypadku duże znaczenie. Czyszczenie tapicerki w samochodzie powinno przebiegać według następującego schematu:

  • wyjęcie dywaników i wycieraczek z auta (zarówno gumowych, jak i materiałowych) oraz wytrzepanie ich lub odkurzenie,

  • dokładnie odkurzenie podłogi, bagażnika i tapicerki samochodu,

  • opcjonalnie: wykorzystanie małej szczotki lub gąbki w celu wyczyszczenia zakamarków,

  • użycie środka do czyszczenia tapicerki samochodowej (profesjonalnego lub domowego),

  • wywietrzenie samochodu.

  Zachowanie takiej kolejności sprawi, że czyszczenie tapicerek stanie się bardziej efektywne, a co za tym idzie – nie będzie konieczności częstego sprzątania.

  Jaki odkurzacz będzie najlepszy do tapicerki samochodowej?

  Podstawą czyszczenia wnętrza auta jest odpowiedni odkurzacz do tapicerki samochodowej. Warto wybrać nowoczesny sprzęt odznaczający się wieloma przydatnymi funkcjami, które w dużym stopniu ułatwiają proces sprzątania.

  Najlepszy odkurzacz do czyszczenia tapicerki samochodowej to odkurzacz bezprzewodowy. Tego typu urządzenie jest stosunkowo lekkie i bardzo poręczne, dzięki czemu umożliwia usunięcie brudu z każdego, nawet trudno dostępnego miejsca. Dobry odkurzacz do tapicerki ma również odpowiednią szczotkę, która pozwoli na dotarcie do wszelkich szczelin. Co ciekawe, niektóre nowoczesne modele podświetlają ten element, co w znaczący sposób ułatwia odkurzenie zakamarków samochodu.

  Przy wyborze urządzenia trzeba także zwrócić uwagę na jego moc – im wyższa, tym sprzątanie będzie szybsze i prostsze. Jest to wyjątkowo istotne zwłaszcza wtedy, gdy samochodem podróżują zwierzęta, ponieważ wszechobecna sierść utrudnia czyszczenie tapicerki.

  Warto również wybrać bezprzewodowy odkurzacz do czyszczenia tapicerki z opcją modułu ręcznego, który jeszcze bardziej zwiększa komfort użytkowania. Istotny jest także rozbudowany system filtrów, który nie tylko pozwoli usunąć kurz i alergeny, ale również zneutralizuje brzydkie zapachy.

  Odpowiedni odkurzacz do tapicerki z pewnością ułatwi sprzątanie samochodu. Trzeba jednak pamiętać, aby podczas odkurzania wykazać się dużą dokładnością – należy oczyścić nie tylko samo obicie, ale również podłogę, miejsca między fotelami, a także zagłówki.

  Jaki środek do czyszczenia tapicerki samochodowej wybrać?

  Czasem nawet dobry odkurzacz do tapicerki nie pozwoli na gruntowne wyczyszczenie auta. Co prawda, regularne odkurzanie ułatwi utrzymanie świeżości i czystości pojazdu, jednak w przypadku plam konieczny będzie specjalny środek do czyszczenia tapicerki samochodowej.

  Czym wyczyścić tapicerkę w samochodzie? Na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów, które ułatwiają samodzielne wypranie obicia. Na uwagę zasługują:

  • preparaty w sprayu – należy nanieść je na plamę, zabrudzone miejsce wyczyścić szczotką, a następnie zostawić do wyschnięcia,

  • produkty w formie pianki – brudne miejsce spryskuje się środkiem do czyszczenia tapicerki, a następnie pozostawia do wyschnięcia i odkurza,

  • specjalne odplamiacze – stosuje się je punktowo, jedynie na mocne zabrudzenia.

  Wybierając środek do czyszczenia tapicerki, należy dostosować go do określonego materiału – inny produkt będzie odpowiedni do weluru, a inny do czyszczenia tapicerki skórzanej. Ponadto trzeba pamiętać, że preparaty w sprayu i piance warto stosować nie tylko na plamy, ale też na całą powierzchnię obicia.

  Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie domowym sposobem?

  Czym wyczyścić tapicerkę, jeżeli nie ma się pod ręką specjalistycznych preparatów? W przypadku niektórych plam można pokusić się o zastosowanie domowych sposobów. Jeśli chodzi o tłuste zabrudzenia, można usunąć je talkiem – wystarczy nałożyć go na plamę, odczekać 15 minut i dokładnie odkurzyć. Z kolei ślady po smarze usunie zwykły płyn do mycia naczyń, a zanieczyszczenia po herbacie i kawie – woda z dodatkiem octu.

  Czyszczenie tapicerki skórzanej

  Porządkując auto, należy zwrócić szczególną uwagę na czyszczenie skórzanej tapicerki. Tego typu obicie jest niezwykle wymagające. Podstawą pielęgnacji samochodu jest oczywiście używanie odkurzacza do tapicerki, a następnie zastosowanie specjalnego preparatu przeznaczonego do skóry. W tym miejscu warto podkreślić, że niewskazane jest zwykłe mydło.

  Czyszczenie skórzanej tapicerki samochodowej wymaga także zabezpieczenia jej przed wycieraniem. Po dokładnym umyciu warto więc zastosować dodatkowy środek konserwujący, który uchroni obicie przed ewentualnymi zniszczeniami. Jeżeli jednak pierwsze przetarcia są już zauważalne, można użyć tzw. płynnej skóry. Z kolei w przypadku głębokich pęknięć konieczne jest zastosowanie specjalnego kleju do tego typu materiału.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1