Pościel z kory jest chętnie wybierana ze względu na swój efektowny wygląd, przypominający powierzchnię kory drzewa. Jest miła w dotyku, a jej pielęgnacja nie jest skomplikowana.

Spis treści

  Pościele z kory są na tyle delikatne, że będą dobrym wyborem nawet dla dzieci lub osób o wrażliwej skórze. W takim przypadku trzeba jedynie zadbać o to, by pościel była wykonana w 100% z bawełny. Aby przez długi czas cieszyć się piękną i funkcjonalną pościelą, należy o nią odpowiednio dbać. Co zrobić, żeby pościel z kory bawełnianej na długo zachowała swój piękny wygląd? Przeczytaj nasz poradnik.

  Kora – co to za materiał?

  Kora to tkanina wykonana z bawełny. Od klasycznej tkaniny bawełnianej wykorzystywanej do produkcji pościeli odróżnia ją charakterystyczna falowana faktura, dzięki której materiał zyskuje ciekawy wygląd. Pościel wykonana z kory ma zatem wszystkie właściwości, jakimi charakteryzuje się bawełna. Jest przede wszystkim miła w dotyku i przyjemna dla skóry. Między innymi dlatego komplety pościeli z kory polecane są dla dzieci. Wybierając pościel z kory dla dzieci, warto zwrócić uwagę na to, żeby w składzie materiału było 100% naturalnego surowca. Jest to o tyle istotne, że w sklepach spotyka się także wyroby z domieszką włókien syntetycznych – najczęściej poliestru, co może mieć wpływ na zmianę właściwości materiału, np. będzie on gorzej przepuszczał powietrze. Warto pamiętać, że nawet pościel z grubej kory, ale wykonanej w całości z naturalnego materiału, będzie pozwalała na dobrą cyrkulację powietrza, co przełoży się na jakość snu.

  Pościel z kory – wady i zalety

  Komplet z kory to przede wszystkim propozycja dla osób ceniących sobie efektowny wygląd pościeli. Wszystko za sprawą wyżej wspomnianej falowanej faktury materiału. Właśnie od tej faktury pochodzi nazwa, gdyż materiał z wyglądu i dotyku przypomina nieco korę drzewa. Ze względu na materiał już nawet jednolita czy dwukolorowa pościel prezentuje się na łóżku niezwykle ciekawie. Pościel dla dzieci z kory dodatkowo może być ozdobiona ulubionymi bohaterami z bajki lub innym wesołym motywem. Obecnie bardzo popularne są pościele z nadrukami fotografii. Falowana faktura nadaje im dodatkowo ciekawy efekt.

  Kolejną zaletą pościeli z kory jest komfort jej użytkowania – pościel z kory nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co więcej, dobrej jakości pościel z kory jest dostępna w przystępnej cenie. Za komplet pościeli z kory bawełnianej o wymiarach 180×200 cm, czyli pasującej na podwójne łóżko, zapłacimy około 80 zł. Ostateczna cena zależy od rozmiaru poszczególnych elementów, wielkości kompletu (np. jedna poduszka lub dwie), grubości materiału (im grubsza pościel, tym większy koszt), rodzaju zamknięcia poszewek oraz zastosowanych zdobień (pościel jednolita będzie tańsza niż ta z nadrukiem cyfrowym). Pościel wykonana z tkaniny z domieszką syntetycznych włókien zwykle kosztuje znacznie mniej – można ją nabyć już nawet za ok. 20 zł. Trzeba jednak pamiętać, że taki materiał (najczęściej jest to policotton) to mieszanka bawełny i poliestru w różnych proporcjach – może składać się on z 50% bawełny i 50% poliestru, ale często można spotkać się z sytuacją, gdy bawełny w takiej tkaninie jest zaledwie 20–30%, co znacząco przekłada się na jakość pościeli oraz jej właściwości. Przy wyborze pościeli (nie tylko z kory, ale tak samo z innych materiałów) zawsze należy zwrócić uwagę, czy materiał ma certyfikaty potwierdzające jego bezpieczeństwo dla skóry. Ma to szczególne znaczenie przy wyborze pościeli dla dzieci.

  Dobrej jakości pościel będzie też długo odporna na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu powinna posłużyć nam przez długi czas. Jeśli zabarwiona jest wysokiej jakości farbami, nie grozi jej wyblaknięcie. Jako zaletę pościeli z kory wiele osób wskazuje również fakt, że w odróżnieniu od gładkiej bawełny praktycznie w ogóle się nie gniecie.

  Kolejnym plusem pościeli z kory jest to, że jest ona przewiewna, ale jednocześnie pozwala na zachowanie przyjemnego ciepła w czasie snu. Pościel z kory może być zatem użytkowana praktycznie przez cały rok.

  Czy zatem pościel z kory ma jakieś wady? Część osób korzystająca z tego typu pościeli wskazuje na fakt, że nie odpowiada im właśnie faktura materiału. Dzieje się tak przeważnie wtedy, gdy osoby śpiące dotychczas pod pościelą z gładkiego materiału decydują się na zmianę na pościel z kory.

  Jak prać pościel z kory?

  Jak już wcześniej wspomniano, pościel wykonana z kory nie wymaga specjalnych zabiegów, jeżeli chodzi o jej czyszczenie czy przygotowanie do dalszego użytkowania. W przypadku pościeli z kory temperatura prania wynosi optymalnie od 40 do 60℃. Jeżeli pralka ma program do prania bawełny, będzie to najlepszy wybór. Warto dodatkowo przed praniem dokładnie sprawdzić skład materiału i zalecenia producenta pościeli, gdyż może okazać się, że w tkaninie jest domieszka włókien syntetycznych, które wymagają ustawienia niższej temperatury prania.

  Dużą zaletą pościeli z kory jest to, że szybko schnie i nie jest podatna na odkształcenia. Można ją suszyć rozwieszoną na sznurkach lub na stojącej suszarce linkowej. Nie zaszkodzi jej również suszenie w suszarce bębnowej (należy wybrać program przeznaczony do tkanin z bawełny). Po dokładnym wysuszeniu poszewki z kory można schować do szafy lub od razu założyć na wypełnienie pościeli. Pościel z kory nie wymaga prasowania ze względu na strukturę splotu tkaniny. Nie gniecie się on nawet w czasie prania, dzięki czemu przygotowanie zmiany pościeli przebiega bardzo szybko.

  Zobacz także: Jakie zalety ma żelazko bezprzewodowe?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1