Żelazko bezprzewodowe to niemal nieograniczone możliwości. Można nim wyprasować zasłony bez konieczności zdejmowania ich z karnisza, uprasować tkaniny wielkoformatowe, np. prześcieradła oraz odświeżyć garderobę, np. żakiet lub płaszcz.

Spis treści

  Żelazko bez kabla, czyli żelazko bezprzewodowe, to przede wszystkim duża wygoda i idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują maksymalnie mobilnego urządzenia do prasowania. Dodatkowo takie żelazka umożliwiają silny wyrzut gorącej pary, co znacznie ułatwia i przyspiesza proces wygładzania tkanin, ale również minimalizuje zniszczenia wynikające ze zbyt dużej siły nacisku. Para to także doskonały neutralizator nieprzyjemnych zapachów, bakterii i alergenów.

  Żelazko bezprzewodowe a żelazko z kablem – różnice

  Główną różnicą między żelazkiem bezprzewodowym a tradycyjnym oprócz kabla jest to, że pierwsze z nich może po jakimś czasie ulegać wychłodzeniu. Kolejną jest wygoda użytkowania – brak kabla pozwala na swobodne manewrowanie urządzeniem w trakcie prasowania, można np. wyprasować obrus na stole w ogrodzie lub rozwieszone, świeżo uprane firanki. W przypadku żelazka przewodowego kabel może być problematyczny – jeżeli jest za krótki, a układ gniazdek w pomieszczeniu rozlokowany w mało komfortowy sposób, trzeba korzystać z przedłużaczy, z kolei za długi przewód może się plątać i zaczepiać. Żelazkiem tradycyjnym można prasować zazwyczaj wyłącznie w pozycji horyzontalnej, konieczne również jest odpowiednio twarde podłoże, to kolejne ograniczenie tego rodzaju urządzeń, które z powodzeniem wyeliminowano w żelazkach bezprzewodowych.

  Zobacz także: Jak w prosty sposób prasować obrusy?

  Żelazko bezprzewodowe parowe a parownica – różnice

  Parownica, zwana również steamerem, to urządzenie powszechnie stosowane w sklepach odzieżowych, ale znajduje również zastosowanie w gospodarstwach domowych. Tkaniny, które mają być za jej pomocą uprasowane, muszą wisieć na wieszaku, który często jest integralną częścią mechanizmu (parownice stojące), ewentualnie powinny zostać równomiernie rozłożone na płaskiej powierzchni. Prostowanie odbywa się na zasadzie kontaktu z parą emitowaną przez dyszę. Długotrwały kontakt z parą na małej powierzchni może powodować delikatne zawilgocenie ubrania, nie jest to jednak problem, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury odzież szybko wysycha. Ogromną zaletą parownicy jest to, że prasowane za jej pomocą rzeczy nie ulegają zniszczeniu tak szybko, jak pod wpływem tarcia powodowanego przesuwaniem po nich dyszą żelazka. Parownica znakomicie sprawdza się w przypadku bardzo grubych tkanin. Prasowanie parą to brak ryzyka przypalenia i przegrzania ubrań (tzw. wyświecenia). Podstawową różnicą między żelazkiem bezprzewodowym parowym a steamerem jest mobilność. Dysza parownicy jest połączona rurą z resztą urządzenia, co znacznie ogranicza ruchy. W zasadzie oprócz ceny (parownice są kilkukrotnie droższe, niż parowe żelazka bezprzewodowe) jest to jedyna różnica, ponieważ żelazko bezprzewodowe z funkcją generatora pary działa niemal na takich samych zasadach, może być również używane w ten sam sposób, co parownica dzięki funkcji uderzeń pary w pionie i poziomie.

  Emisja gorącej pary zwiększa wydajność urządzeń do prasowania, ponieważ rozluźnia włókna ubrań. Ponadto można dzięki temu nie tylko skutecznie i szybko wygładzić zagniecenia, ale również odświeżyć, zneutralizować nieprzyjemne zapachy i zdezynfekować odzież, zasłony, tapicerki, materace oraz dywany.

  Dodatkowe funkcje w żelazkach bezprzewodowych

  Żelazko bezprzewodowe musi być wyposażone w kilka udogodnień, które nie są niezbędne w żelazkach tradycyjnych, dzięki czemu komfort ich użytkowania znacznie wzrasta. Są to:

  • antypoślizgowy, ergonomiczny i bardzo wygodny uchwyt,
  • funkcja uderzeń pary w pionie i poziomie,
  • automatyczne wyłączanie urządzenia, jeśli nie jest używane przez określony czas,
  • system zapobiegający wyciekaniu wody przez dysze pary, dzięki czemu nie dochodzi do powstawania plam na prasowanych powierzchniach,
  • automatyczna regulacja pary, czyli dostosowanie natężenia parowania do rodzaju prasowanego materiału,
  • lekkość konstrukcji.

  Bardzo ważnym udogodnieniem w żelazkach są filtry antywapienne, które sprawdzają się szczególnie w przypadku twardej wody. System self clean, który oczyszcza dysze i przewody wewnątrz urządzenia z kamienia, to niezbędna funkcja w każdym żelazku.

  Wybierając żelazko bez kabla, należy jedynie pamiętać o tym, że urządzenie takie wymaga regularnego ładowania i odstawiania do stacji dokującej, czyli mechanizmu nagrzewającego. Stacja musi być podłączona do prądu w czasie prasowania, ponieważ żelazko powinno się co jakiś czas (zależny od danego modelu urządzenia) nagrzać. Podczas prasowania temperatura stopniowo będzie słabła – aby nie dopuścić do całkowitego wychłodzenia, konieczne jest odstawianie go do stacji. Ważnym do sprawdzenia parametrem w przypadku zakupu żelazka bezprzewodowego jest długość jego pracy po nagrzaniu. Można też zdecydować się na żelazko z odczepianym kablem, szczególnie gdy funkcja bezprzewodowa potrzebna jest sporadycznie.

  Żelazko bezprzewodowe to idealne rozwiązanie dla osób, które często prasują i potrzebują urządzenia mobilnego, które dotrze w trudno dostępne miejsca. Z kolei żelazko bezprzewodowe parowe może służyć nie tylko do tradycyjnego prasowania, ale również odświeżania tkanin niemal w całym domu. Żelazko bez kabla to także doskonałe rozwiązanie, gdy potrzebne jest przenośne urządzenie emitujące parę.

  Zobacz także: Jak odkamienić żelazko? Instrukcja krok po kroku

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?