Szafy na wymiar powinny być funkcjonalne i idealnie dopasowane do miejsca, w którym mają ostatecznie stanąć. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim w przypadku szaf zabudowanych, natomiast każda szafa przesuwna na wymiar, szafa wnękowa lub klasyczna powinna zostać dopasowana do tego, co właściwie chce się w niej przechowywać.

Spis treści

  Szafy na wymiar to nieco droższe, natomiast zdecydowanie bardziej funkcjonalne rozwiązanie. Szczególną popularnością cieszę się szafy wnękowe na wymiar. Niezależnie jednak od tego, czy szafa jest wnękowa, czy wolnostojąca powinna zostać zaprojektowana z głową.

  Szafy na wymiar – skąd popularność?

  Projektowanie szafy na wymiar to odpowiedzialne i poważne zadanie. Dużo jednak zależy nie tylko od projektanta, lecz także od klienta. To jedynie on jest w stanie podzielić się wiedzą na temat wymiarów i akcesoriów, które
mogą uczynić szafę na wymiar wygodniejszą i piękniejszą. Warto pamiętać, że szafa na wymiar sprawdzi się nie tylko w małych wnętrzach, gdzie nie ma miejsca na garderoby lub schowki, lecz także w większych przestrzeniach. Pozwala ona uwolnić przestrzeń od innych, dodatkowych mebli służących do przechowywania różnych rzeczy. Dzięki temu w domu lub mieszkaniu pojawia się dodatkowa, wolna przestrzeń, z którą można zrobić, co tylko się chce.

  Szafa przesuwna na wymiar – od czego zacząć?

  Szafy przesuwne na wymiar sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie nie da się postawić nic innego. W skrócie, najlepiej zaprojektować szafę przesuwną tak, aby zagospodarować ten fragment przestrzeni, którego nie da się inaczej wykorzystać. Jest to szczególnie ważne w przypadku mieszkań o nietypowym rozkładzie.

  Projektowanie szafy na wymiar rozpocząć należy przede wszystkim od zdjęcia wymiarów. I tutaj należy zdać się na specjalistę od projektowania. Głębokość szafy nie zależy już jednak od projektanta, a od właściciela mieszkania. Dlaczego?

  Projektowanie szafy na wymiar

  Szafa do przedpokoju na wymiar będzie miała z pewnością nieco inne wymiary niż ta szafa, która miałaby znaleźć się w sypialni, natomiast podczas ich projektowania zadać sobie należy te same pytania:

  • Jakie ubrania znajdą się w szafie?
  • Potrzebnych będzie więcej szuflad czy miejsca na wieszaki?
  • Czy potrzebne będzie dodatkowe miejsce na pudełka i drobne bibeloty?
  • Czy w szafie przechowywane będą jakiekolwiek sprzęty, a jeśli tak, to jakie?

  Kluczowym elementem projektowania jest dostosowanie szafy do jej przeznaczenia. Jeśli szafa ma pełnić również funkcję schowka na odkurzacz, stację parową, żelazko lub inne sprzęty, należy to koniecznie uwzględnić w projekcie szafy wnękowej na wymiar. Taka szafa powinna mieć w takiej sytuacji osobną lukę na tego typu sprzęty. Część sprzętów domowych ma specjalne uchwyty, które umożliwiają ich zawieszenie na ścianie, co również warto uwzględnić na etapie projektowania. Myśląc o przechowywaniu odkurzacza, warto zwrócić uwagę, jaką ma on szerokość, czy ma możliwość powieszenia na ścianie (odkurzacze pionowe, bezprzewodowe) czy też wymaga nieco więcej miejsca. Od tego może zależeć m.in. to, czy szafy na wymiar do przedpokoju będą miały 55, 60 czy 70 cm. Na szczęście coraz więcej producentów odkurzaczy dba o to, aby miały one wymiary umożliwiające łatwe przechowywanie.

  Szafa przesuwna – wymiary

  Szafy na wymiar do przedpokoju często są nieco głębsze aniżeli szafy do sypialni. Wszystko zależy bowiem od typu ubrań, jaki ma być w szafie przechowywany. Jeśli mają to być płaszcze, kurtki, garnitury to szafa o głębokości 60 cm wydaje się koniecznością, natomiast na szafę o głębokości 55 cm można pozwolić sobie jedynie, jeśli będą w niej przechowywane przede wszystkim lekkie bluzki, sukienki i koszulki. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się szafa o głębokości 70 cm. Pomieści ona bowiem każdy typ ubrań, a przy tym bez większego problemu zmieszczą się do niej także ewentualne sprzęty.

  Przeczytaj również: Jak składać ubrania do szafy i walizki?

  O czym warto pamiętać, projektując szafy na wymiar?

  Szafa do sypialni na wymiar, a także analogiczna szafa do przedpokoju lub salonu to rozwiązanie, które sprawdza się w większości mieszkań. Projektując taką szafę, warto jednak pamiętać o kilku szczegółach. Dobrze jest doprowadzić prąd do szafy, tak aby możliwe było zamontowanie ewentualnego jej oświetlenia. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się m.in. w szafach na przedpokoju.

  Szafa na wymiar z lustrem to także dobre rozwiązanie, warto jednak pamiętać o wyborze sprawdzonego rozwiązania. Popularne fronty do szafy ze szkła występują w różnych odmianach. To zarówno lustro, lacobel (o zewnętrznej powierzchni lakierowanej), jak i matelac (lakierowane z jednej, matowe z drugiej strony). Warto upewnić się, że szkło w skrzydłach drzwiowych jest podklejone specjalną folią. W razie rozbicia chroni to lustro przed rozpadnięciem się na kawałki.

  Co w środku szafy na wymiar?

  Szafa wnękowa na wymiar może mieć bardzo różne wyposażenie. Można ją wypełnić gotowymi systemami wyposażenia, takimi jak kosze lub wysuwane półki, natomiast należy pamiętać o tym, żeby rozmieścić te elementy tak, aby na przykład zostało w szafie osobne miejsce na odkurzacz. Wbrew pozorom nie warto większości szafy wypełniać szufladami i koszami. Warto zostawić sobie wolne miejsce na wieszaki i przechowywanie sprzętów. Półki lub kosze zawsze można zamontować, natomiast odwrotny proces jest dość skomplikowany. Przeładowanie szafy dodatkami w postaci szuflad i koszy może sprawić, że stanie się ona niefunkcjonalna. Z tego też powodu projektowanie szafy na wymiar razem z klientem jest tak ważne. Tylko osoba, która będzie korzystać z szafy, jest w stanie przewidzieć, co właściwie (poza ubraniami) chciałaby tam chować. Większość szaf w mniejszych i średnich mieszkaniach to szafy uniwersalne, w których przechowuje się ubrania, odkurzacz, środki czystości i wiele innych. Projektując szafę na wymiar, warto o tym pamiętać.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1