Poliester to elastyczny, wytrzymały i odporny na promienie słoneczne materiał, wykorzystywany głównie do wyrobu odzieży. Materiały poliestrowe słabo wchłaniają wilgoć, co może prowadzić do powstawania brzydkich zapachów, dlatego należy o nie odpowiednio dbać.

Spis treści

  Poliester, który najczęściej wchodzi w skład odzieży, to politereftalan etylenu, który oznacza się symbolem „PET”. Materiał syntetyczny funkcjonuje również pod innymi nazwami, np. lavsan, dacron, terylene.

  Poliester ‒ co to za materiał?

  Poliester to jeden z najpopularniejszych materiałów, z jakich wykonuje się odzież, a także pościel, firanki, dywany, zasłony, koce i akcesoria dekoracyjne. Tkaniny poliestrowe wykazują dużą sprężystość i są stosunkowo odporne na zabrudzenia oraz zagniecenia, dlatego przy odpowiedniej pielęgnacji mogą przez długi czas wyglądać jak nowe. 

  Poliester to włókno syntetyczne, do którego produkcji wykorzystuje się ropę naftową oraz jej pochodne. Ciekawostką jest fakt, że w tym samym procesie wytwarza się także plastikowe butelki. Poliester składa się z polimerów, czyli substancji chemicznych o dużej tendencji do tworzenia się ciał krystalicznych. Włókna poliestrowe w zależności od sposobu produkcji mogą mieć różne właściwości, dlatego są one wykorzystywane zarówno do tworzenia codziennej odzieży, jak i ubrań typowo sportowych, a także bielizny. 

  Materiały poliestrowe nie są całkowicie pozbawione wad. Do największych należy elektryzowanie się i szybkie przyciąganie cząsteczek brudu i kurzu, jakie unoszą się w powietrzu. Poliester jest materiałem łatwopalnym, dlatego należy szczególnie uważać podczas spędzania czasu przy ognisku czy domowym grillu opalanym węglem. Wadą syntetyków jest również niska higroskopijność i przewiewność, z wyjątkiem dobrej jakości włókien poliamidowych.

  Zastosowanie poliestru

  Materiały poliestrowe mają zastosowanie w wielu dziedzinach. Do ich zalet należy m.in. wysoka odporność na rozciąganie (zarówno na mokro, jak i na sucho) oraz na działanie promieni słonecznych, duża sprężystość, dzięki której nie ulegają łatwo zagnieceniom, a także szybki czas schnięcia. Na tkaninach syntetycznych mniej chętnie żerują mole, w przeciwieństwie do naturalnych materiałów (np. wełny). Producenci dobrej jakości odzieży dbają o to, aby poliester stosowany do wyrobu ubrań miał jak najlepsze parametry i zapewniał stosunkowo dobrą przewiewność, zwłaszcza w przypadku koszulek, spodni i bluz sportowych. 

  Poliester a zdrowie i środowisko 

  Materiały poliestrowe powstają na bazie ropy naftowej, która należy do zasobów nieodnawialnych, a podczas jej produkcji do atmosfery przedostaje się dwutlenek węgla oraz różnego rodzaju szkodliwe dla zdrowia człowieka opary. Na rynku istnieje również poliester powstały z recyklingu. Do jego wytwarzania wykorzystuje się stare ubrania lub zużyte butelki, przez co znacznie ogranicza się ilość śmieci. Z tego względu materiały poliestrowe nie muszą być dużym obciążeniem dla środowiska, pod warunkiem, że będą racjonalnie wykorzystywane, a ich produkcja będzie podlegać stałej kontroli. 

  Poliester to materiał syntetyczny, który ze względu na wspomnianą wcześniej niską przewiewność i małą higroskopijność jest mało higienicznym rozwiązaniem dla skóry. Wilgotne środowisko to idealne warunki do rozwoju szkodliwych dla zdrowia bakterii. Co więcej, do produkcji materiałów poliestrowych często wykorzystuje się różnego rodzaju barwniki, które mogą uczulać. Aby zmniejszyć ryzyko alergii, infekcji skórnych oraz innych podrażnień, należy odpowiednio dbać o odzież poliestrową poprzez jej pranie we właściwej temperaturze oraz prasowanie, które usunie z jej powierzchni większość drobnoustrojów. Istotne jest nie tylko pranie w odpowiednim programie, ale przede wszystkim regularne, zwłaszcza w przypadku bielizny, poduszek, pościeli czy prześcieradeł. Nieodpowiednie dbanie o tego typu materiały może przyczynić się do rozwoju alergii, a nawet astmy. 

  Poliester ‒ jak prać?

  Tkaniny poliestrowe są dość odporne na plamy i stosunkowo łatwe w konserwacji. Odzież wykonaną z poliestru należy prać w temperaturze zgodnej z informacją podaną na metce ‒ zwykle wynosi ona maksymalnie 60℃. Ubrania poliestrowe można również wirować, dzięki czemu szybciej wysychają. Jeśli odzież wymaga jedynie odświeżenia, można użyć parownicy. Para wodna wydobywająca się z urządzenia pod wysokim ciśnieniem skutecznie usuwa zagniecenia, a także drobne zanieczyszczenia oraz nagromadzone na tkaninie roztocza i innego rodzaju drobnoustroje. 

  Jak dbać o poliester?

  Poliester to materiał bardzo odporny na działanie promieniowania słonecznego, dlatego można go bezpiecznie suszyć na świeżym powietrzu. Odzież poliestrowa może być przechowywana zarówno powieszona na wieszakach, jak i złożona w kostkę na półce. Poliester jest odporny na odgniecenia, jeśli jednak zawiera w sobie domieszkę bawełny, to przed założeniem ubranie może wymagać przeprasowania żelazkiem. 

  Jak prasować poliester?

  Poliester to materiał łatwopalny, dlatego prasując go zwykłym żelazkiem, trzeba przestrzegać kilku zasad. Odzież z poliestru najlepiej prasować w niskiej temperaturze, na lewej stronie, przez cienką bawełnianą ściereczkę. Dzięki temu unikniemy przypalenia oraz nieestetycznego wybłyszczenia tkaniny. Do prasowania poliestru świetnie sprawdzą się nowoczesne urządzenia marki Tefal, takie jak żelazko z generatorem pary czy parownica, za pomocą których można szybko i bezpiecznie wygładzić nawet największe zagniecenia.

  Żelazko z generatorem pary

  Do prasowania odzieży z poliestru świetnie sprawdzi się żelazko z generatorem pary marki Tefal. Urządzenie posiada wbudowany podgrzewacz zamieniający wodę w parę, która wydobywa się pod wysokim ciśnieniem, wnika głęboko w tkaninę i skutecznie usuwa z niej wszelkie zagniecenia. Marka Tefal oferuje wiele rodzajów nowoczesnych żelazek z generatorem pary. Jednym z nich jest model Pro Express Ultimate ze specjalną szufladką antywapienną Calc Collector. Tego typu dodatek bardzo ułatwia usuwanie kamienia, zapewniając urządzeniu dłuższą żywotność oraz jednakowo intensywny wyrzut pary na całej powierzchni stopy żelazka. Sprzęt marki Tefal jest wyposażony w specjalną powłokę Durilium AirGlide, która powoduje, że urządzenie wyjątkowo łatwo i delikatnie prowadzi się po tkaninie. Do uzyskania idealnego efektu wygładzenia przyczynia się także nowoczesna technologia Smart Steam. Żelazko jest wyposażone w inteligentny czujnik, dzięki któremu urządzenie rozpoznaje ruch i automatycznie wytwarza parę pod wysokim ciśnieniem bez konieczności przyciskania odpowiedniego guzika, jak w przypadku klasycznych żelazek parowych. 

  Stacja do prasowania

  Świetnym rozwiązaniem jest użycie stacji do prasowania IXEO POWER. Ma ona specjalną nakładkę, dzięki czemu nada się do prasowania nawet bardzo delikatnych tkanin, bo urządzenie nie dotyka bezpośrednio materiału. To innowacyjna, opatentowana deska, którą można ustawić w kilku pozycjach, co sprawia, że samo prasowanie jest bardzo wygodne. Korzystanie z urządzenia o mocy generatora jest także bardzo szybkie, gdyż nagrzewa się ono w 70 sekund.

  Parownica 

  Kolejnym sposobem na efektywne wygładzanie poliestrowych tkanin jest użycie parownicy. Urządzenie to umożliwia wygodne prasowanie w pionie, co ułatwia pracę z dużymi materiałami, takimi jak firanki, zasłony, pościel, długie sukienki, narzuty, koce, obrusy. Stopa żelazka nie dotyka materiału, nie ma więc ryzyka nieestetycznego wybłyszczania czy zniszczenia materiału pod wpływem ciepła. Materiał rozprostowuje się dzięki wyrzutowi pary. Parownicę należy umieścić w odległości około 5 cm od odzieży. Wygodnym rozwiązaniem do domu jest parownica z pionowym statywem marki Tefal. Model Instant Control nagrzewa się w zaledwie 45 sekund. Jest on wyposażony w 5 ustawień mocy, dlatego sprawdzi się do każdego rodzaju tkanin, w tym także poliestru i bardziej delikatnych materiałów. W zestawie oprócz żelazka i statywu znajdują się również przydatne akcesoria ułatwiające korzystanie z urządzenia:

  • specjalna szczotka do tkanin, za pomocą której skutecznie otwiera się splot tkaniny, dzięki czemu para wodna wnika w nią głębiej i lepiej wygładza wszelkie zagniecenia, nawet w przypadku grubych materiałów;
  • akcesorium do prasowania kantów w spodniach;
  • szczotka do pozbywania się nieestetycznych resztek sierści zwierząt i włosów;
  • rękawiczki ochronne, które zabezpieczają dłonie przed ewentualnym poparzeniem gorącą parą wodną wydobywającą się z urządzenia.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  6