Pranie kurtki puchowej często wiąże się z obawami na temat naruszenia materiału, zbicia puchu, a w efekcie zniszczenia okrycia. Kurtka puchowa może służyć swojemu właścicielowi przez wiele lat i wcale nie trzeba oddawać jej do pralni chemicznej. By tak się stało, należy przestrzegać kilku zasad pielęgnacji i konserwacji.

Spis treści

  Jak prać kurtkę puchową? Przede wszystkim uważnie, z zachowaniem środków ostrożności oraz umiejętnie dobierając środki piorące i program prania. Nie mniej istotny jest także sposób suszenia tego typu okrycia.

  Jak prać kurtkę puchową – skąd wątpliwości?

  Pozornie pranie kurtki puchowej nie powinno stanowić żadnego problemu, jednak bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania okrycie to można zniszczyć błyskawicznie. Nieumiejętne pranie i suszenie może doprowadzić do zbicia się puchu i utraty tak cennych właściwości kurtki jak ochrona przed mrozem i wyjątkowa delikatność materiału. Warto więc zapoznać się z zasadami dbania o tej rodzaj okrycia. Kurtkę puchową można bez problemu prać w domu w pralce automatycznej – trzeba jednak robić to z odpowiednim wyczuciem. 

  Czy kurtki puchowe można prać w pralce?

  Pranie kurtki puchowej w pralce automatycznej jest jak najbardziej możliwe i bezpieczne, choć okrycie można również wyprać ręcznie. Jest to jednak bardziej wymagające i czasochłonne zadanie. W jednym i drugim przypadku koniecznie należy pamiętać o usunięciu z kieszeni kurtki wszystkich drobnych przedmiotów. Rozwodniony papier nie pomaga w oczyszczeniu ubrania, a z kolei klucze, biżuteria czy monety mogą uszkodzić wnętrze pralki. Pranie kurtki w pralce automatycznej to najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób na jej odświeżenie, ale trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Puchówka wymaga bowiem szczególnej troski zarówno pod względem sposobu prania, jak i doboru środków chemicznych. 

  W czym prać kurtkę puchową?

  Kurtka puchowa wymaga specyficznego prania. Nie chodzi tutaj wyłącznie o ustawienie odpowiedniego programu w urządzeniu, choć o to także należy zadbać. Kluczowy jest dobór odpowiednich środków do prania. Nie powinno się stosować zwykłego proszku, żelu do prania lub płynu. Należy zakupić środek dedykowany do prania produktów puchowych. Na rynku występują natomiast środki, które nadają się zarówno do prania puchu, jak i jedwabiu i wełny – produkt dedykowany do określonego materiału ma istotny wpływ na przeciwdziałanie zbijania się puchu w trakcie prania. Polscy producenci oferują co najmniej kilka dobrych i sprawdzonych przez klientów detergentów, które bez problemu można zakupić w drogerii. 

  Jak prać kurtkę puchową w pralce?

  Przed wypraniem kurtki puchowej pralka automatyczna powinna zostać odpowiednio zaprogramowana. Należy także dokładnie zapoznać się z oznaczeniami na metce producenta. Najczęściej można się z niej dowiedzieć, że taki materiał pierze się w niewysokiej temperaturze, około 30-40°C i stosuje się niskie wirowanie – optymalna wartość to 600 obrotów na minutę. Warto przy tym trzymać się kilku najważniejszych zasad. Na początku należy dokładnie oczyścić pralkę i upewnić się, że w nie ma w niej niczego ostrego, co mogłoby uszkodzić materiał. Następnie trzeba dokładnie oczyścić dozownik z pozostałości po innych detergentach. Wszystkie suwaki powinny zostać zasunięte, a kieszenie zapięte. Wówczas kurtkę należy wywinąć na lewą stronę. Przed włożeniem jej do pralki należy ją namoczyć oraz wycisnąć z niej powietrze. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko, że pierze się zbije w trakcie prania. W przypadku większych zabrudzeń przed praniem automatycznym można sprać plamy ręcznie. Ciekawym trickiem jest także wrzucenie do bębna kilku piłeczek tenisowych. Metoda ta zapobiega zbijaniu się puchu się w kłębki. Wreszcie należy ustawić odpowiedni program pralki. Najnowsze urządzenia posiadają specjalne programy do prania puchu, jednak równie dobrze sprawdza się tryb delikatny (często opisywany jako ten do prania wełny lub jedwabiu). Temperatura prania oraz obroty koniecznie muszą być niskie.

  Jak suszyć puchową kurtkę?

  Zbicie się kurtki zależy m.in. od właściwego sposobu jej suszenia. W tej sytuacji przydatnym urządzeniem jest specjalna stacja parowa np. IXEO od Tefala, która pozwala suszyć ubranie rozłożone w poziomie. Mokrej kurtki absolutnie nie można wieszać w pionie, mimo że samo urządzenie na to pozwala. Mokry puch ciąży do dołu, co sprawia, że pierze zbija się w grudki, których nie sposób potem rozbić. Za pomocą stacji parowej kurtkę puchową można od czasu do czasu odświeżyć, co pozwala zmniejszyć częstotliwość jej prania. 

  Nie należy zwracać uwagi na to, że po praniu kurtka jest wyjątkowo cienka. W trakcie prania puch rzeczywiście traci swoją objętość, ale po odpowiednim suszeniu szybko ją odzyskuje. Kurtkę można wysuszyć również w suszarce bębnowej lub pralko-suszarce. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować temperatury wyższej niż 60°C. W przeciwnym razie może dojść do przypalenia pierza. 

  Zamiast korzystania z suszarki kurtkę można także rozłożyć na płaskim podłożu w przewiewnym miejscu, na podłodze lub tradycyjnej suszarce. Co kilka, ewentualnie kilkanaście godzin należy ręcznie rozbijać puch, przewracać kurtkę i lekko ją oklepywać. Tego typu zabiegi mają przeciwdziałać zbijaniu się pierza w grudki, a w efekcie kurtka będzie puszysta jak w dniu zakupu. Pod żadnym pozorem nie powinno się suszyć kurtki na kaloryferze, farelce czy za pomocą suszarki do włosów. Nie należy jej także wieszać w pionie, ponieważ to także prowadzi do zbijania się mokrego puchu. 

  Pranie a codzienna pielęgnacja kurtki puchowej

  Pranie kurtki puchowej nie musi odbywać się co tydzień. Warto jednak pamiętać, że szczególnie na jej kołnierzu i rękawach oraz w okolicy pach gromadzi się bardzo dużo zanieczyszczeń, które przyczyniają się do powstawania brzydkiego zapachu. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest Tefal IXEO Power, czyli stacja parowa o mocy generatora pary umożliwiająca odświeżanie ubrań. Siła wyrzutu pary o mocy 5,6 bara, która wynosi 90 g/min, a w trybie ekstra mocnym 200 g/min gwarantuje odświeżenie kurtki bez konieczności jej prania oraz eliminację wszystkich niebezpiecznych zanieczyszczeń z jej powierzchni.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?