Pozornie się wydaje, że suszenie ubrań to banał, który polega wyłącznie na rozwieszeniu prania. Cała sztuka polega jednak na tym, aby powiesić je tak, by ułatwić sobie późniejsze prasowanie.

Spis treści

  Prasowanie ubrań nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Jest również czasochłonne i niewygodne. Jednak dzięki zastosowaniu parownicy do ubrań i odpowiedniemu rozłożeniu prania, domowe obowiązki przestaną być przykrą koniecznością.

  Rodzaje suszarek na pranie

  Codzienne obowiązki domowe potrafią spędzić sen z powiek. Czasami doba wydaje się zbyt krótka, aby ze wszystkim zdążyć i jeszcze znaleźć chwilę dla siebie. Bywa, że nawet dobra organizacja czasu nie pomoże. Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują, ponieważ istnieją rozwiązania, które w banalny sposób mogą ułatwić codzienne porządki. Spośród wielu prac domowych często narzekamy na suszenie ubrań, których po wyschnięciu nie da się wyprasować. Dlatego warto się dowiedzieć, w jaki sposób rozwiesić pranie, aby podczas prasowania nie było zagnieceń.

  Ubrania pierzemy niemalże codziennie – niektórzy nawet po kilka razy. Dobór odpowiedniej suszarki do łazienki lub na balkon nie może być przypadkowy. Rynek oferuje w tym zakresie dość bogatą ofertę, więc jest w czym wybierać. Najpopularniejsze są suszarki na pranie stojące, sufitowe, ogrodowe oraz balkonowe. Tak naprawdę można je umieścić w dowolnym pomieszczeniu, o ile pozwalają na to warunki mieszkaniowe. Niektóre suszarki są tak duże, że nie wszędzie się zmieszczą, zwłaszcza w małych łazienkach. W takim przypadku warto zakupić suszarkę nad wannę, ścienną, pionową lub wiszącą.

  Suszenie ubrań w małych mieszkaniach może być problemem. Ograniczona ilość miejsca nie pozwala na swobodne rozwieszenie prania, przez co pojawia się na nim dużo więcej zagnieceń, z którymi później ciężko się uporać. Dlatego dobrym rozwiązaniem są suszarki balkonowe na poręcz lub za okno. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również suszarki na kaloryfer oraz rozsuwane, które można zamontować na ścianie na stałe i wyciągać tylko w czasie użytkowania. To pozwala na zaoszczędzenie miejsca w małych pomieszczeniach.

  Niezależnie od typu suszarki na bieliznę lub ręczniki najważniejszy jest sposób rozwieszenia prania. Aby szybciej wyschło i było bardziej posłuszne w trakcie prasowania, należy je powiesić w sposób dokładny i staranny. Innymi słowy, pranie nie może być tak po prostu rzucone na suszarce, lecz precyzyjnie na niej rozłożone. Dzięki temu unikniemy trudnych do rozprasowania zagnieceń, a ubrania szybciej wyschną i będą świeższe.

  Jak rozwiesić pranie, aby prasowanie było łatwiejsze?

  Sposobów na ułatwienie prasowania jest wiele. Jak się okazuje, nie wymaga to ani specjalistycznej wiedzy, ani zdolności manualnych. Ważne, aby trzymać się sprawdzonych zasad, które każdemu ułatwią pracę. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj tkanin, które mają być uprasowane. Niektóre z nich wymagają szczególnej pielęgnacji, która nie tylko pomoże usunąć ciężkie zagniecenia, ale również uchroni materiał przed zniszczeniem. Najbardziej wrażliwe są delikatne tkaniny, takie jak żorżeta oraz szyfon. Wtedy najlepiej sprawdzą się parownice do prasowania, które szybko i skutecznie wygładzą ubranie, jednocześnie je odświeżając. Najpierw jednak należy się dowiedzieć, jak prawidłowo powiesić pranie na suszarce.

  Przede wszystkim ubrania należy wieszać zaraz po zakończeniu prania. Gdy leżą zbyt długo w pralce, nie tylko tracą swoją świeżość, ale już na wstępie będą bardziej pogniecione. Bardzo ważne jest strzepnięcie każdej wypranej rzeczy, zanim zostanie powieszona na sznurku. Dzięki temu zagniecenia będą dużo mniejsze. Ubrania należy rozwiesić równomiernie, natomiast delikatne bluzki, sukienki i koszule powiesić na wieszakach do samodzielnego wyschnięcia. Jeżeli pranie będziemy przypinać spinaczami, należy je przymocować w miejscu szwów, dzięki czemu klamerki nie odcisną się na ubraniu.

  Czy prasowanie bez zagnieceń jest możliwe?

  Prasowanie wcale nie musi być koszmarem. Większość zagnieceń powstaje w wyniku nieprawidłowo rozwieszonego prania na suszarce do ubrań. Jak skutecznie z nimi sobie poradzić? W przypadku tradycyjnego żelazka warto użyć pary, która pomoże rozprostować mocno zagniecione miejsca. Dlatego warto zacząć od ubrań jasnych oraz wymagających najniższej temperatury. Pamiętajmy, że odzież należy prasować na lewej stronie, zwłaszcza ciemne ubrania, które pod wpływem wysokiej temperatury mogą świecić. Przed prasowaniem dobrze również wygładzić rzeczy ręką, aby w jak największym stopniu je rozprostować.

  Dużo większą wygodę zapewni zastosowanie parownicy do ubrań. To nie tylko komfort użytkowania, ale również oszczędność czasu. Manualne urządzenia do prasowania parą są bardzo poręczne i świetnie się sprawdzają, gdy potrzebujemy uprasować coś na szybko. Wystarczy przyłożyć steamer do ubrania i przesunąć go po całej powierzchni. W ten sposób nie tylko wygładzimy zagniecenia, ale również odświeżymy odzież. Większość parownic pracuje w pionie, dzięki czemu prasowanie jest dużo wygodniejsze i mniej żmudne, ponieważ nie wymaga rozkładania deski. Zyskuje na tym również nasze zdrowie, gdyż nie obciążamy kręgosłupa. Stosowanie parownicy do ubrań zapewnia także dokładność i ochronę dla prasowanych tkanin. Dzięki specjalnej nakładce nie ma ryzyka uszkodzenia materiału. Ponadto samo użytkowanie jest bardzo proste i każdy może z niego skorzystać samodzielnie. Poza skuteczną walką z zagnieceniami dodatkową zaletą urządzenia jest możliwość odświeżenia dywanów, pościeli, poduszek, zasłon, firanek oraz tapicerowanych mebli.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?