Elastan to syntetyczne włókno znane również jako lycra lub spandex. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo duża sprężystość. Z tego względu często dodaje się go do innych materiałów, aby zapewnić im elastyczność. Jak prasować ubrania, które mają w składzie elastan?

Spis treści

  Elastan jest częstym dodatkiem w odzieży sportowej i strojach kąpielowych, które powinny dobrze przylegać do ciała i być przy tym podatne na rozciąganie. Należy do bardzo wytrzymałych włókien, przez długi czas utrzymuje nienaganny wygląd i nie gniecie się. Po raz pierwszy wyprodukowano go w latach 50. XX wieku i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. Wynika to nie tylko z jego właściwości rozciągających, ale również z doskonałego dopasowywania się do ciała i podkreślania sylwetki. Jak powinno wyglądać prasowanie ubrań mających w swoim składzie elastan?

  Elastan – co warto o nim wiedzieć?

  Inna nazwa elastanu – spandex – funkcjonuje przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Australii. Można więc spodziewać się takiego oznaczenia na ubraniach producentów pochodzących z tych krajów. Popularna lycra to z kolei nazwa handlowa, która jest zastrzeżonym znakiem towarowym jednej z firm. Odkrycie tego rodzaju włókna wywołało ogromną rewolucję na rynku. Zaczęto je dodawać do różnego rodzaju ubrań, począwszy od garniturów, przez spodnie i sukienki, po rajstopy i pończochy. Raczej nie spotyka się ubrań wykonanych wyłącznie ze spandexu. Występuje on w połączeniu z innymi materiałami – zarówno sztucznymi (np. poliestrem), jak i naturalnymi (najczęściej bawełną). Jedną z najbardziej znanych cech tego włókna jest zdolność do powracania do poprzedniego kształtu nawet po maksymalnym rozciągnięciu. Elastan jest odporny na zagniecenia i łatwo zmyć z niego różnego rodzaju plamy. Pomimo tego, że jest to sztuczne włókno, jest ono miękkie w dotyku, dobrze przepuszcza powietrze i jest odporne na elektryzowanie. Śmiało mogą nosić je osoby zmagające się z alergiami.

  Ubrania z dodatkiem elastanu są przyjemne w noszeniu i zwykle świetnie leżą, a dodatkowo są bardzo wygodne. Włókno doskonale komponuje się z różnymi typami materiałów, poprawiając ich właściwości. Choć uznaje się, że właściwości danej tkaniny mogą ulec zmianie, gdy dodatkowy składnik stanowi ponad 30% składu, w przypadku elastanu już dodatek 2–3% daje zauważalną różnicę w sprężystości i lepszym dopasowaniu materiału do ciała.

  Prasowanie parą czy tradycyjne? Jak prasować elastan?

  Prasowanie parą ma wiele zalet. Nie tylko jest bardziej skuteczne od tradycyjnego, nie wymagając kilkukrotnego poruszania żelazkiem w tym samym miejscu, ale dodatkowo skraca cały proces prasowania. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy przed sobą cały stos wygniecionych ubrań. Parownica do ubrań jest polecane osobom, którym zależy na jak najdłuższym utrzymaniu dobrej kondycji ubrań bez narażania ich na przypalenie czy powstawanie charakterystycznych świeceń. W tym przypadku powierzchnia urządzenia nie ma styczności z powierzchnią materiału. Co więcej, para nie tylko prasuje, ale również odświeża ubrania. Parownica do prasowania lub żelazko parowe do prasowania w pionie są polecane przede wszystkim do cienkich ubrań, zwłaszcza koszul. Wystarczy zawiesić je na wieszaku, aby w komfortowy sposób przeprowadzić cały proces. To, w jaki sposób powinno przebiegać prasowanie parą, jest uzależnione od rodzaju materiału, podobnie jak w przypadku tradycyjnego prasowania. Jak to wygląda w praktyce?

  Bawełna i elastan

  Bawełna jest jednym z najczęściej pojawiających się materiałów w garderobie. Ma wiele pożądanych właściwości, na czele z doskonałym przepuszczaniem powietrza i komfortem noszenia. Niestety jest przy tym jednym z najbardziej gniotących się materiałów. W tym wypadku tradycyjne prasowanie powinno odbywać się w temperaturze około 180℃. W przypadku ciemnych rzeczy (przede wszystkim dżinsów) przed rozpoczęciem prasowania należy przewrócić ubranie na lewą stronę, aby uniknąć powstania nieestetycznych wyświeceń. W przypadku prasowania ubrań wykonanych z połączenia bawełny i elastanu znacznie lepszym rozwiązaniem jest parownica do prasowania ubrań – przede wszystkim dlatego, że cała czynność przebiega znacznie szybciej niż przy użyciu tradycyjnego żelazka. Grubsze materiały mogą wymagać większej ilości pary, jednak mamy pewność, że na ubraniu nie pozostanie żadne zagniecenie.

  Poliester i elastan

  Kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest konieczność unikania wysokich temperatur podczas prania i prasowania ubrań z dodatkiem elastanu, gdyż włókna syntetyczne są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę. Bardzo łatwo o ich przypalenie, a w najlepszym wypadku o pojawienie się charakterystycznego świecenia. Prasowanie tradycyjnym żelazkiem powinno odbywać się w możliwie najniższej temperaturze (około 90℃). W przypadku bardzo cienkich rzeczy warto oddzielić materiał od żelazka cienką bawełnianą ściereczką, która ochroni go przed przypaleniem. Decydując się na parownicę do prasowania ubrań, możemy być pewni, że żaden element garderoby nie ucierpi podczas prasowania. W tym przypadku wystarczy włączyć najniższy tryb, aby w bardzo szybkim czasie móc cieszyć się starannie wyprasowanymi ubraniami.

  Len i elastan

  Len jest materiałem jeszcze bardziej podatnym na zagniecenia niż bawełna. Z tego względu powinien być prasowany w wyższej temperaturze – między 180 a 220℃. Nie ma konieczności przewracania go na drugą stronę, jednak jeśli chcemy ułatwić sobie prasowanie tradycyjnym żelazkiem, warto delikatnie skropić materiał. W tym przypadku także dobrze sprawdzi się żelazko parowe do prasowania w pionie. Jest to niezwykle przydatne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku lnianych koszul – wystarczy po prostu zawiesić je na wieszaku i potraktować parą.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2