Plan porządków świątecznych pozwoli na dokładne i spokojne zorganizowanie Wielkanocy. Najważniejszymi zadaniami w przedświątecznych porządkach są m.in. mycie okien, odkurzanie dywanów i mebli tapicerowanych oraz pielęgnacja łazienki i kuchni.

Spis treści

  Wielkanoc to czas spędzony w rodzinnym gronie w atmosferze radości i domowego ciepła. Jest również doskonałą okazją do rozpoczęcia wiosennych porządków. Sprzątanie domu czy mieszkania najlepiej zacząć na 2–4 tygodnie przed świętami, a obowiązkowymi czynnościami są mycie okien i mebli oraz czyszczenie dywanów.

  Święta wielkanocne – plan sprzątania

  Wielkanoc nieodmiennie wiąże się z gruntownymi porządkami przedświątecznymi. Aby uniknąć nerwowych sytuacji i stresu, warto zaplanować je wcześniej. Poszczególne zadania należy rozłożyć na konkretne dni. Pomocny będzie harmonogram, czyli plan porządków świątecznych. Należy na nim spisać wszelkie czynności, które chce się wykonać przed świętami. Świąteczne sprzątanie można rozpocząć nawet miesiąc przed Wielkanocą, a obowiązkowo na 2 tygodnie przed tym ważnym wydarzeniem. Porządki ułatwi również przygotowanie listy niezbędnych akcesoriów, na której powinny znaleźć się m.in.:

  • umowe rękawiczki,
  • ściereczki uniwersalne i z mikrofibry,
  • ręczniki papierowe,
  • środki do czyszczenia szyb, luster, armatury łazienkowej, mebli oraz kuchni.

  Należy także pamiętać o workach do odkurzacza, jeśli posiadamy odkurzacz workowy. Zakup ten nie jest konieczny przy odkurzaczu bezworkowym, w którym zanieczyszczenia zbierają się w specjalnym pojemniku.

  Świąteczne porządki – od czego zacząć?

  Świąteczne porządki wymagają czasu, dlatego nie należy odkładać ich na ostatnią chwilę. Część zadań można wykonać znacznie wcześniej, nawet 4 tygodnie przed Wielkanocą. Są to m.in. mycie okien oraz pranie firan, zasłon i narzut. Od czego zacząć porządki świąteczne? Przede wszystkim wszelkie rzeczy i przedmioty należy odłożyć we właściwe miejsce. Konieczne jest także zrobienie porządku wewnątrz szafek i na półkach, zwłaszcza w kuchni i łazience. Niepotrzebne lub przeterminowane produkty i kosmetyki należy wyrzucić. Wnętrza szafek powinno się dokładnie umyć, a dopiero potem wstawić do nich poszczególne przedmioty. Na miesiąc przed świętami wielkanocnymi warto uporządkować książki, gazety oraz dokumenty, które należy posegregować i umieścić w odpowiednio opisanych teczkach. Na około 3 tygodnie przed Wielkanocą w planie porządków przedświątecznych mogą pojawić się takie zadania, jak zmiana pościeli, założenie na poduszki dekoracyjnych poszewek, trzepanie materacy, mycie okien i drzwi. W tym czasie warto zadbać także o listwy przypodłogowe, które skutecznie odkurzy się za pomocą końcówki szczelinowej do odkurzacza. Ssawka szczelinowa jest przydatna również przy odkurzaniu szafek i półek oraz trudno dostępnych miejsc, np. za i pod meblami czy przestrzeni między kaloryferami.

  Porządki świąteczne na dwa tygodnie przed Wielkanocą

  Na dwa tygodnie przed świętami wielkanocnymi należy starannie wyczyścić ściany i sufity, obmiatając z pajęczyn i kurzu. W tym celu przydatna będzie szczotka z miękkim włosiem na długim kiju. Do czyszczenia sufitu można wykorzystać także odkurzacz z końcówką do odkurzacza wyposażoną we włosie, aby nie porysować ścian. Trudniej dostępne miejsca skutecznie odkurzy się za pomocą szczelinówki. W tym okresie warto również wyczyścić lampy i góry szafek. W sprzątaniu należy zawsze kierować się zasadą „od góry do dołu”, co oznacza, że najpierw ściera się kurz i myje wyższe warstwy, a następnie przechodzi się do tych położonych niżej, czyli półek, regałów, blatów itd. W planie porządków świątecznych na dwa tygodnie przed Wielkanocą powinno uwzględnić się mycie mebli, pamiętając, aby preparat czyszczący był odpowiedni do materiału, z którego są one wykonane. Inny środek stosuje się do mebli drewnianych, a inny do tych wykonanych np. z kamienia. W przypadku mebli tapicerowanych konieczne jest ich odkurzenie, a następnie umycie. Do odkurzania mebli tapicerowanych najlepiej wykorzystać specjalną ssawkę tapicerską posiadającą paski elektrostatyczne. Dzięki nim skuteczniej eliminuje się sierść, kurz i inne zanieczyszczenia z czyszczonej powierzchni. Na dwa tygodnie przed Wielkanocą konieczne jest też staranne wyczyszczenie dywanów i wykładzin. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym dywanów jest odkurzanie. Zastosowanie znajdzie tu m.in. szczotka uniwersalna wyposażona w przycisk pozwalający na wysuwanie lub chowanie się włosia. W przypadku odkurzania dywanów i wykładzin włosie powinno być schowane. Osobom z alergią przy gruntownych porządkach przedświątecznych zaleca się odkurzacz z filtrem, który dokładnie eliminuje kurz i inne alergeny z dywanów i mebli.

  Porządki świąteczne – tydzień przed Wielkanocą

  Tydzień przed świętami wielkanocnymi przeprowadza się generalne porządki w łazience i kuchni. Wiąże się to m.in. z odkurzaniem dywaników łazienkowych, myciem armatury łazienkowej specjalnymi detergentami oraz czyszczeniem mebli kuchennych. Jeśli na górnych częściach szafek ponownie osadził się kurz, należy je odkurzyć za pomocą ssawki szczelinowej. Metody pielęgnacji mebli kuchennych są zależne od tego, z jakiego materiału zostały one wykonane. Meble kuchenne z połyskiem zaleca się myć dobrze wyciśniętą ściereczką, zamoczoną jedynie w ciepłej wodzie, natomiast te z politury i okleiny ciepłą wodą z mydłem. Do czyszczenia drewnianych mebli kuchennych wykorzystuje się zwykle wodę z dodatkiem preparatu przeznaczonego do pielęgnacji drewna. W myciu mebli kuchennych w przypadku silnych zabrudzeń z tłuszczu warto zastosować wodę z płynem do naczyń, sodę oczyszczoną lub ocet. Te powszechnie dostępne produkty skutecznie usuwają warstwę zalegającego tłuszczu. Po ich użyciu meble należy wytrzeć do sucha za pomocą ręcznika kuchennego lub ściereczki, najlepiej bawełnianej bądź wykonanej z mikrofibry.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?