Aby dobrze uprać i wyprasować kurtkę puchową, nie trzeba oddawać jej do specjalistycznej pralni. Warto jedynie znać kilka trików, które sprawią, że ubranie z puchem się nie zbryli i nie zniszczy. Jak prać puchowe kurtki i dlaczego warto wtedy użyć piłeczek tenisowych?

Spis treści

  Aby puchowa kurtka cudownie grzała i pięknie wyglądała przez lata, warto ją odpowiednio pielęgnować. Nie trzeba wydawać pieniędzy na profesjonalne czyszczenie, ale należy się stosować do kilku porad.

  Jak prać kurtkę puchową, aby jej nie zniszczyć?

  Jeśli puchową kurtkę upierzesz w nieodpowiedni sposób, możesz ją zniszczyć. Puch się zbryli, przemieści, mogą pojawić się miejsca z grudkami puchu i całkowicie go pozbawione. Niektóre kurtki można prać tylko ręcznie, inne – wyłącznie w pralce. Zawsze stosuj się do zaleceń zawartych na metce.

  Zasady prania ręcznego i w pralce są podobne – puchowej kurtki nie można mocno wyciskać, wirować, nie należy też przekraczać zalecanej temperatury prania.

  Pranie puchowej kurtki krok po kroku

  1. Pozapinaj w kurtce wszystkie zamki, napy i rzepy.
  2. Rozluźnij ściągacze.
  3. Odepnij dodatkowe elementy (np. kaptur czy kołnierz). Wyjmij pasek.
  4. Namocz kurtkę. Możesz ewentualnie usunąć widoczne zabrudzenia gąbką z mydłem. Lekko ją odciśnij.
  5. Włóż kurtkę do pralki pojedynczo lub z inną puchową rzeczą (najlepiej wypełnić bęben, ale bez przesady – zazwyczaj mieści się tylko jedna rzecz). Nie mieszaj tkanin.
  6. Do bębna pralki włóż kilka piłeczek tenisowych. Będą one rozbijać puch, by się nie zbrylał.
  7. W jakiej temperaturze pierze się kurtkę z puchu? Maksymalna temperatura prania to 30℃.
  8. Jaki program wybrać? Do prania kurtek puchowych stosuje się tylko delikatne programy, przeznaczone do puchu lub jedwabiu czy wełny. Wirowanie nie może być zbyt szybkie (maksymalnie 400 obrotów na minutę).
  9. W czym prać kurtkę puchową? Należy wybrać specjalny płyn do prania puchu, szare mydło lub płatki mydlane. Dotyczy to również prania ręcznego. Nie używaj zbyt dużej ilości detergentu, aby dało się go skutecznie wypłukać.
  10. Nie stosuj wybielaczy.
  11. Do płukania nie dodawaj płynów zmiękczających.
  12. Większości kurtek puchowych nie może być suszona w suszarce bębnowej.

  Puchowych kurtek nie pierze się w pralniach chemicznych. Można je oddać do punktów usługowych oferujących pranie kurtek puchowych, które przypomina to domowe, ale dodatkowo kurtka będzie roztrzepywana w przerwach i prana razem ze specjalnymi kulkami, co zapobiegnie powstawaniu zbryleń.

  Zobacz także: Jak prać puchową kurtkę?

  Kurtka puchowa i kłopotliwe suszenie

  Nieprawidłowe suszenie również może zniszczyć puchową kurtkę. Nie można jej suszyć w suszarce bębnowej. Oprócz tego trzeba ją od razu po upraniu wyjąć z pralki i rozwiesić. Aby nie straciła kształtu, a puch nie opadł w dół, koniecznie należy suszyć ją na płasko (na ręczniku, wierzchu suszarki do bielizny lub na stole). Zakazane jest stosowanie klamerek, bo zniekształcą tkaninę!

  Puchowa kurtka najlepiej wyschnie na wietrze. Nie należy suszyć jej w pełnym słońcu ani na kaloryferze.

  Kiedy kurtka się suszy, warto co jakiś czas roztrzepywać ją i przewracać (np. co 20 minut). To przyspieszy cały proces i zapobiegnie sklejaniu się puchu.

  Prasowanie kurtki puchowej. Parownica czy żelazko?

  Jeśli zastosujesz się do powyższych rad, bardzo możliwe, że jakiekolwiek prasowanie nie będzie konieczne. Gdy jednak na powierzchni ubrania pojawią się zagniecenia lub ciągle pozostają na nim zapachy – możesz sobie pomóc.

  Kurtek puchowych nie prasuje się tradycyjnym żelazkiem parowym. Możesz wykorzystać parownicę do ubrań, żelazko z generatorem pary (nazywane również po prostu generatorem pary) lub stację parową. Zwykłe żelazko niestety nie sprosta zadaniu.

  Najsilniejsze spośród tych urządzeń są generatory pary. Wyglądem przypominają maksiżelazka, czyli żelazka z bazą, mają jednak dużo większe możliwości. Przykładowo model Tefal Pro Express Ultimate Care pozwala na wyrzut pary pod ciśnieniem 8 barów, a stały wyrzut pary ma na poziomie 180 g/min (tyle, ile dobre żelazko tradycyjne w trybie boost, czyli przy zwiększonym wyrzucie pary). Dodatkowy wyrzut pary wynosi w tym przypadku 600 g/min. To przyśpiesza zwykłe prasowanie, ale także daje możliwość wykonywania go w pionie, bez dotykania tkaniny stopą żelazka, a o to właśnie chodzi przy prasowaniu puchowej kurtki.

  Ręczna parownica do prasowania ubrań to niewielkie urządzenie z pojemniczkiem na wodę w samej głowicy. Pozwala na odświeżenie danej rzeczy, pozbycie się niechcianych zapachów i bakterii. Ma dużo niższą moc niż pozostałe urządzenia do prasowania, dlatego też jej skuteczność jest mniejsza.

  Lepszym rozwiązaniem jest bardziej zaawansowana technologicznie stacja parowa (np. urządzenie typu IXEO) lub stojąca parownica do ubrań. To rodzaj bardziej profesjonalnych parownic – z oddzielnym pojemnikiem na wodę (są nieco mniej mobilne niż parownice ręczne, ale nie trzeba aż tak często uzupełniać wody do generowania pary) i dużo większymi możliwościami. W przypadku IXEO para jest wyrzucana z głowicy pod ciśnieniem 5 barów, co przekłada się na szybkość i skuteczność prasowania. To urządzenie samo dopasowuje program prasowania do tkaniny, co jest oszczędnością czasu, ale przede wszystkim nerwów. Nawet delikatne materiały są bezpieczne.

  Jaką parownicę wybrać do prasowania kłopotliwych rzeczy, takich jak puchowe kurtki? To zależy, ile masz miejsca i jakim dysponujesz budżetem. Ze względu na swoją uniwersalność najlepszym rozwiązaniem są stacje parowe. Zajmują jednak więcej miejsca niż ręczne parownice – które z kolei nie wyprasują mocnych zagnieceń.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1