Welur to materiał o niskiej okrywie włosowej. Wystarczy zachowanie kilku zasad, żeby wykonane z niego ubrania i meble zawsze wyglądały świeżo i elegancko. Meble welurowe można czyścić wodą lub specjalnym urządzeniem zwanym parownicą.

Spis treści

  Nierównomierne cieniowanie, duża wytrzymałość i miękkość to główne cechy weluru. Z tego względu tkaninę wykorzystuje się nie tylko do ubrań, ale też do wyposażenia wnętrz. Jak pielęgnować welur?

  Co to jest welur?

  Welur, inaczej również aksamit i welwet, to materiał, który posiada niską okrywę włosową. Jest tkaniną dwuwarstwową i składa się z podłoża oraz runa stworzonego z gęstych nitek, które w porównaniu do pluszu są znacznie krótsze. Aksamit uzyskuje się poprzez utworzenie dodatkowych pętelek, czyli nici runowych, między nitkami osnowy i wątku. Wyróżnia się aksamit strzyżony i pętelkowy. W pierwszym dodatkowe nici są rozcinane, natomiast w przypadku aksamitu pętelkowego mogą zostać nierozcięte. Jakość weluru zależy przede wszystkim od gęstości nitek, a także ich długości. Metoda wytwarzania materiałów welurowych pochodzi z Indii. W Europie pojawiła się w XII wieku i była popularna przede wszystkim w miastach włoskich. Początkowo tkaniny przypominały wzory perskie, ponieważ to właśnie dzięki krajom arabskim aksamit pojawił się w Europie. W Polsce welur produkuje się od końca XVII wieku.

  Zobacz także: Bawełna satynowa - jak o nią dbać?

  Rodzaje weluru

  Welur to tkanina, która ze względu na okrywę włosową jest nazywana również aksamitem. Można stwierdzić, że jest to bardzo cienki aksamit, który występuje w odmianach chiffon i transparent. Materiał welurowy może być gładki albo wzorzysty. Jak na takich tkaninach uzyskuje się wzory? Kluczem do ciekawego wyglądu materiału jest kontrastowanie rozmiaru włosa, prasowanie, druk tkanin, a także wytłaczanie wzorów za pomocą specjalnych narzędzi. Wyróżnia się również altembas, czyli taki rodzaj aksamitu, który jest wytwarzany poprzez dodawanie do tkaniny metalowych nici wyglądających jak brokat. Kolejnymi przykładami weluru są aksamit genueński, utrechcki i ryty. Zbliżone do siebie cechy posiadają altobasso i atłabas, czyli tkaniny ze złotolitym tłem. Ciekawostką jest fakt, że welurem określa się również flausz i skórę zamszową.

  Zastosowanie weluru

  Welur jest wykorzystywany na obicia mebli, do szycia ubrań i zasłon. Jest przyjemny w dotyku i wygodny w użytkowaniu. Najbardziej popularne ubrania z materiału welurowego to dresy dla dorosłych i dzieci. W ofercie sklepów z odzieżą dla najmłodszych znajdują się m.in. sweterki, śpiochy i czapeczki. Ubrania z weluru cechują się przede wszystkim wysokim komfortem użytkowania oraz świetnym wyglądem. Welurowe dresy kochają zarówno dzieci, jak i młodzież oraz starsi. Rzucają się w oczy, są połyskujące i dostępne w wielu kolorach czy wzorach. Dużym zainteresowaniem cieszą się także kanapy z weluru, fotele, pufy oraz grube zasłony wykonane z tego materiału.

  Welur – zastosowanie w meblarstwie i dekoracji wnętrz

  Welur to tkanina wytwarzana z przędzy runowej. Jej miękkość i puszystość sprawiają, że jest bardzo pożądanym materiałem w meblarstwie. Przez długi czas uważano ją za niezwykle elegancką i ekskluzywną, dlatego mogli sobie na nią pozwolić tylko nieliczni. Obecnie welur jest ulubionym materiałem na grube zasłony, kanapy, pufy i fotele. Znajduje zastosowanie w kuchni jako element siedziska krzesła, w sypialni jako obicie zagłówka, ale również w garderobie jako wygodny strój sportowy. Piękno weluru podkreśla efekt nierównomiernego cieniowania, który można uzyskać w trakcie odpowiedniego procesu produkcyjnego. Obiciowa tkanina welurowa to materiał, o który należy dbać i przestrzegać podstawowych zasad.

  Jak usunąć plamy na welurowej kanapie?

  Przede wszystkim, jeżeli na sofie pojawi się jakakolwiek plama czy resztki jedzenia – nadmiar brudu należy natychmiast usunąć. Nie wolno pozostawiać zanieczyszczeń do samoistnego wchłonięcia, a tym bardziej ich wcierać. Takie czynności bardzo często doprowadzają do nieodwracalnych zmian, a więc trudnych do usunięcia plam. Poza tym, jeśli na welurowej kanapie rozleje się jakikolwiek płyn, trzeba go osuszyć papierowym ręcznikiem, za pomocą gąbki lub bawełnianej szmatki. Nie wolno go jednak wcierać! Wystarczy na pewien czas pozostawić tkaninę na mokrej plamie, aż ta wyschnie. Materiały welurowe zabrudzone produktem stałym, np. fusami, drożdżówką czy piachem, należy delikatnie odkurzyć lub oczyścić ręcznie. Niektóre zabrudzenia można usunąć wyłącznie ściereczką namoczoną w czystej wodzie, nie zapominając o końcowym wysuszeniu plamy. Mimo wszystko taki zabieg jest dość ryzykowny, ponieważ może dojść do powstania zacieków. Warto spróbować usunąć zanieczyszczenia wodą z szarym mydłem. Pozbywanie się zabrudzeń należy rozpocząć od zewnętrznej części plamy, a skończyć na środku, dzięki czemu nie doprowadzi się do jej rozmazania. Dobry wygląd weluru tapicerskiego można zachować poprzez delikatne szczotkowanie odpowiednimi narzędziami. Należy pamiętać, że zbyt mocne pocieranie tkaniny może spowodować uszkodzenia włókna i nieestetyczny wygląd przedmiotu.

  Jak prasować welur?

  Istnieją doskonałe narzędzia, które pozwalają usunąć zagniecenia, zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy z materiału welurowego. Jedną z możliwości jest zakup żelazka parowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych żelazek parownice są mobilne i zwykle bezprzewodowe, a ponadto umożliwiają pracę na odległość, bez bezpośredniej ingerencji w materiał. Parownice nadają się do odświeżania i usuwania zagnieceń na grubym (stosowanym do zasłon i mebli) oraz cienkim welurze (używanym do szycia ubrań). Ponadto takie narzędzie skutecznie usunie z tkaniny szkodliwe dla zdrowia roztocza.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  11