Regularne czyszczenie komina jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania instalacji grzewczej. Dzięki temu zabiegowi poprawia się ciąg oraz praca kotła, a także rośnie bezpieczeństwo domowników. Można je przeprowadzić samodzielnie, stosując do tego odpowiedni sprzęt do czyszczenia komina.

Spis treści

  Zaniedbany komin stanowi duże niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia. Nadmiernie nagromadzona w nim sadza  może ulec zapłonowi, co prowadzi do powstania groźnego pożaru. Rozwiązanie tego problemu jest proste – wystarczy odpowiednio częste czyszczenie komina. Najlepiej przeprowadzać je co 3 lub 6 miesięcy, w zależności od tego, jakie paliwo się stosuje.

  Jaki sprzęt jest potrzebny do czyszczenia komina?

  Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje czyszczenie komina. Zabieg nie jest szczególnie drogi – jego cena waha się między 100 a 200 zł. Jako że należy je przeprowadzać kilka razy w roku, koszty proporcjonalnie rosną. Chcąc zaoszczędzić pieniądze, można pokusić się o samodzielnie czyszczenie mechaniczne komina. Trzeba wówczas zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt – choć to również związane jest z wydatkami, narzędzia będą służyć przez lata.

  Planując czyszczenie komina w domu jednorodzinnym, w pierwszej kolejności należy kupić specjalną szczotkę kominiarską. Najlepiej, aby był to profesjonalny sprzęt – domowe druciaki czy różnego typu szmatki niekoniecznie będą odpowiednie. Wybierając konkretny model szczotki, warto dopasować jej wielkość do przekroju posiadanego komina. Jeśli przewód jest prostokątny, narzędzie również powinno mieć taki kształt. W sytuacji, gdy w sprzedaży akurat nie ma szczotki o odpowiednich wymiarach, można kupić nieco większy model i samodzielnie przyciąć jego włosie przy pomocy nożyc do blachy.

  Kupując szczotkę do czyszczenia komina, trzeba też zwrócić uwagę, z jakiego materiału jest zrobiona. Narzędzia druciane sprawdzą się w przypadku usuwania zabrudzeń z konstrukcji murowanych oraz wkładów wykonanych ze stali żaroodpornej. Jeżeli komin jest zrobiony ze stali kwasoodpornej, lepszym wyborem będzie szczotka z tworzywa sztucznego, np. z włosiem z nylonu.

  Zabierając się za czyszczenie mechaniczne komina, należy również kupić obciążnik (tzw. kulę kominiarską) o wadze kilku kilogramów, który przyczepia się do szczotki. Sprzęt ten może być wykonany ze stali lub z gumy. Oprócz tego potrzebny jest specjalny przewód do czyszczenia komina w postaci stalowej linki. Powinna ona mieć minimum 3 m grubości.

  Zanim rozpocznie się czyszczenie mechaniczne komina, warto także zadbać o ubranie robocze, maskę przeciwpyłową, grube rękawice oraz latarkę i lusterko. Jeżeli prace będą odbywać się na stromym dachu, trzeba też przygotować szelki zabezpieczające, które ochronią przed ewentualnym upadkiem.

  Należy przy tym pamiętać, że czyszczenie komina z sadzy od góry to nie wszystko. Część prac odbywa się również w kotłowni. Z tego względu warto odpowiednio ją zabezpieczyć przy pomocy folii malarskiej. Trzeba też w niej umieścić wiadro oraz łopatkę do wybierania sadzy z tzw. wyczystki znajdującej się na dole komina.

  Mechaniczne czyszczenie komina krok po kroku

  Mechaniczne czyszczenie komina należy rozpocząć od przygotowania kotłowni. W tym celu trzeba wyłożyć ją folią malarską (ułatwi to późniejsze sprzątanie) oraz zamknąć klapki i inne otwory znajdujące się w kotle. Następnie należy odczepić rurę łączącą kocioł z kominem i zatkać czymś powstałą w ten sposób dziurę. Można to zrobić np. przy pomocy ciasno zwiniętej szmaty włożonej w foliowy worek. Warto pamiętać, że w tym momencie wyczystka musi być zamknięta – inaczej grozi to zabrudzeniem kotłowni. Kolejne kroki czyszczenia komina prezentują się następująco:

  Wejdź na dach, pamiętając o uprzednim zabezpieczeniu go. Zabierz ze sobą potrzebny sprzęt – szczotkę kominiarską z odpowiednio przymocowanym obciążnikiem i stalową linką, a także rękawice i latarkę.

  Włącz latarkę i skieruj jej światło w kanał komina, by sprawdzić, czy nic go nie blokuje (np. martwy ptak).

  Przejdź do właściwego czyszczenia komina. Załóż rękawice ochronne, rozwiń kilka metrów liny i przywiąż jej końcówkę, np. do masztu anteny. Zacznij stopniowo opuszczać szczotkę z obciążnikiem w głąb komina. Jeśli napotkasz na ciaśniejsze miejsca, spróbuj upuszczać szczotkę, stosując niewielki rozpęd.

  Trzykrotnie oczyść w ten sposób komin na całej długości.

  Zostaw szczotkę na dachu, zejdź do kotłowni i otwórz wyczystkę, wcześniej podstawiając pod nią wiadro na sadzę. Pył na początku powinien wysypywać się sam. Później należy podbierać go delikatnie łopatką. Pamiętaj przy tym, że z pewnością trzeba będzie wynieść więcej niż jedno wiadro sadzy.

  Zajrzyj do wnętrza wyczystki, używając do tego lusterka – jeśli nie widzisz wylotu oraz nieba, odblokuj resztę sadzy, wykorzystując do tego np. elastyczny drut.

  Zamknij wyczystkę i zasłoń dziurę, a następnie wróć na dach, by jeszcze raz przeszczotkować komin.

  Zabierz narzędzia z dachu i ponownie wróć do kotłowni. Odsłoń wyczystkę i ponownie usuń porcję sadzy. Sprawdź, czy przewód jest drożny. Jeśli tak – oczyszczanie komina jest zakończone.

   

  Jak widać, cały proces odbywa się nie tylko od strony dachu – równie ważne jest czyszczenie komina od dołu. W przypadku, gdy ktoś nie może wchodzić na wysokości, powinien przynajmniej przeprowadzić sam proces z poziomu kotłowni. Można do tego wówczas zastosować wycior lub specjalny zestaw do czyszczenia komina na wiertarkę. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to kompleksowy zabieg. Jeśli więc nie ma się możliwości wejścia na dach, lepiej zlecić pracę fachowcowi.

  Czyszczenie komina od dołu – jak po nim posprzątać?

  Nawet jeśli przed czyszczeniem komina odpowiednio zabezpieczy się kotłownię folią, należy później odpowiednio ją posprzątać. Resztki pyłu można usunąć odkurzaczem. Przydatny może być do tego sprzęt bezprzewodowy Tefal X-Force Flex Aqua. Urządzenie ma 130 Airwattów i trzy tryby mocy, dzięki czemu doskonale usuwa nawet uciążliwe zabrudzenia. Wyposażone jest także w specjalną szczotkę Deep Power Vision z podświetleniem LED, która umożliwia dotarcie do wszelkich zakamarków. Ułatwia to także technologia Flex, pozwalająca na skuteczne sprzątanie bez ciągłego schylania się. Chcąc odświeżyć podłogę w kotłowni po czyszczeniu komina, można także zastosować głowicę Aqua – pozwala ona na jednoczesne odkurzanie i mycie.  

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?