Piwnica to miejsce, które sprząta się raz na kilka lat. Aby doprowadzić ją do porządku, należy zaopatrzyć się w mocny pojemnik na odpady, do którego trafią bezużyteczne rzeczy. Należy również mieć do dyspozycji dobry odkurzacz.

Spis treści

  Sprzętem ułatwiającym robienie porządków w piwnicy może okazać się odkurzacz bezworkowy. Alergicy powinny bliżej przyjrzeć się modelom z filtrem HEPA. Tymczasem największy komfort użytkowania zapewniają sprzątające urządzenia bezprzewodowe.

  Sprzątanie piwnicy w rękach profesjonalistów

  Porządki w piwnicy dla niewielu osób są priorytetem. Miejsce to pełni funkcję przechowalni, do której zanosi się rzeczy wprowadzające nieporządek w domu bądź mieszkaniu. W piwnicy jest wszystko, co przestało być użyteczne i przedmioty wykorzystywane „od święta”. Znaleźć w niej można stare słoiki, rower i części do niego, sprzęt do naprawy samochodu i górę niemodnych butów. Lądują tu rzeczy, które może kiedyś – w dalszej lub bliższej przyszłości – mogą się przydać. Niestety bardzo rzadko tak się dzieje, z reguły odgrywają one rolę łapaczy kurzu, którego nikt nie ściera. Porządki w tym pomieszczeniu robi się raz na kilka lat, a niektórzy decydują się na ten krok dopiero tuż przed wyprowadzką do nowego mieszkania. Osoby, które odstrasza wizja tego jakże czaso- i energochłonnego zajęcia, mogą zdecydować się na skorzystanie z usług firmy, której specjalnością jest opróżnianie i porządkowanie piwnic, strychów, balkonów. Pracują w niej osoby mające opracowany schemat sprzątania tego rodzaju miejsc, poza tym wiedzą, jaki sprzęt (np. odkurzacz) wybrać, by osiągnąć optymalne efekty. Firmy te dysponują również odpowiednimi środkami chemicznymi, które cechują się wyższą skutecznością działania niż domowe detergenty.

  Pierwszy etap sprzątania piwnicy

  Dobry odkurzacz to podstawowy sprzęt w trakcie każdych porządków. Będzie on jednak bezużyteczny, jeśli na podłodze będą leżały kozaki sprzed dekady lub słoiki po ogórkach. Dlatego porządkowanie najlepiej zacząć od pozbycia się zbędnych rzeczy, które jedynie kradną cenną przestrzeń magazynową. Elektrośmieci o mniejszych gabarytach należy zanieść do punktu skupu tego rodzaju odpadów. Ponadto, aby ułatwić sobie generalne sprzątanie piwnicy, dobrze jest zaopatrzyć się w torbę typu Big Bag. Jest to nowoczesny, elastyczny kontener przeznaczony do przechowywania i transportowania różnego rodzaju śmieci. Jego najważniejszą zaletą jest wytrzymałość, przez co nadaje się zarówno do odpadów poremontowych, jak i budowlanych. Ma pojemność, która umożliwia pozbycie się nawet 2500 kg niepotrzebnych mebli i sprzętów. Wywóz odpadów można zlecić firmie realizującej tego rodzaju działania.

  Odkurzanie piwnicy

  Odkurzacz to sprzęt, bez którego generalne porządki są zadaniem niemożliwym do wykonania. Urządzenia dzielą się na przewodowe i bezprzewodowe (akumulatorowe). Jeśli w sprzątanej piwnicy jest dostęp do prądu, to dobrze jest postawić na model na kablu, który zawsze jest gotowy do pracy. Suterena jest miejscem, w którym zbiera się sporo kurzu, a zapełnienie pojemnika na brud w odkurzaczu zajmuje tutaj krótką chwilkę. Dlatego najlepiej wybrać sprzęt bezworkowy ze zbiornikiem na kurz nadającym się do wielokrotnego użytku.

  Osoby, które zastanawiają się, jaki odkurzacz kupić, powinny bliżej przyjrzeć się modelom z wysokosprawnym filtrem HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air Filter). Zapewnia on powietrze wolne od zanieczyszczeń – udowodniono, że wychwytuje cząsteczki o wielkości 0,1 do 0,3 mikrona. Na taki sprzęt powinni zdecydować się uczuleniowcy borykający się z alergią na kurz i roztocza. Każdy, kto zmaga się z chorobami układu oddechowego, powinien też zwrócić uwagę na urządzenia z filtrem wodnym, które są w stanie sprzątać na sucho i na mokro.

  W uporządkowaniu niewielkiej piwnicy jest w stanie pomóc wspomniany już bezprzewodowy odkurzacz akumulatorowy. Wyróżnia go komfort użytkowania, a wykorzystując go, nie trzeba martwić się brakiem dostępu do gniazdka z prądem. Odkurzacze pionowe, które obecnie znajdują się na rynku, to w dużej części urządzenia działające dzięki technologii cyklonowej. Są one wyposażone w specjalną komorę. Dostające się do niej powietrze wprawiane jest w ruch wirowy (stąd też nazwa cyklon). Następnie dochodzi do oddzielenia zanieczyszczeń, które trafiają do przeznaczonego do tego pojemnika.

  Właściciele dużych piwnic, którzy zdążyli pozbyć się zabierających przestrzeń starych przedmiotów, mogą zdecydować się na sprzęt automatyczny. Robot sprzątający bez pomocy człowieka jest w stanie oczyścić sporą powierzchnię, niestety nie jest on tak dokładny, jak odkurzacz ręczny. Posiadanie go nie zwalnia z potrzeby zaopatrzenia się w tradycyjne urządzenie.

  Końcówki do odkurzacza potrzebne w trakcie sprzątania piwnicy

  Aby piwnica w domu stała się w końcu czysta i zadbana, trzeba zaopatrzyć się w praktyczne końcówki do odkurzacza. Na uwagę zasługuje szczotka do podłóg twardych, takich jak beton, która w 100% lub częściowo ma syntetyczne włosie. Do grzejników i listew przypodłogowych dobrze jest użyć ssawki szczelinowej. Jest ona niezawodna wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba posprzątania trudno dostępnych miejsc. Do odkurzania ścian, które bardzo łatwo uszkodzić, wykorzystuje się z kolei niewielką szczotkę z delikatnym, naturalnym włosiem.

  Co można zyskać, sprzątając piwnicę?

  Sprzątając w piwnicy, wyrzucając z niej niepotrzebne rzeczy, można zrobić miejsce na inne urządzenia domowe, które coraz rzadziej znajdują się w codziennym użytku. W ten sposób można wygospodarować w domu spory kącik np. na sprzęty do sprzątania. Mop, odkurzacz, myjkę parową, detergenty najlepiej przechowywać w jednym miejscu. Mając wszystko pod ręką, szybciej można uporać się z bałaganem. Lepiej jednak, aby miejsce to było suche, ponieważ wilgoć może mieć destrukcyjny wpływ na kondycję wymienionych urządzeń. Co ważne, do tego rodzaju akcesoriów i środków czystości nie powinny mieć dostępu dzieci.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2