Nylon to tkanina, która ma podobne właściwości do jedwabiu. Używany jest do produkcji pończoch, ma jednak dużo więcej zastosowań – wytwarza się z niego odzież sportową, kurtki czy gitarowe struny. Jak dbać o nylonowe tkaniny? Jak je prać i prasować, aby ich nie uszkodzić?

Spis treści

  Nylon to sztuczna, wrażliwa na ciepło tkanina. Tekstylia nylonowe pod wpływem wysokiej temperatury mogą się skurczyć, pognieść, nawet stopić. Warto znać szczegółowe zasady pielęgnacji tego materiału.

  Co to jest nylon? Jakie ma właściwości?

  Nylon to tkanina syntetyczna porównywana do jedwabiu, choć jest od niego mocniejszy i dużo tańszy. Określenie „nylon” jest nazwą handlową syntetycznych poliamidów (stąd też niekiedy na metkach nazwa „poliamid”) produkowanych przez amerykański koncern. W 1938 roku na rynek trafiły pierwsze szczoteczki do zębów z nylonowym włosiem, a w 1940 roku nylonowe pończochy. Od tamtego czasu pojawiło się wiele odmian tego polimeru, np. nylon-6, czyli stylon. Dzięki tej różnorodności właściwości nylonu są coraz lepiej dopasowane do konkretnych potrzeb.

  W odróżnieniu od innej popularnej sztucznej tkaniny – poliestru – nylon jest bardzo elastyczny i trochę lepiej „oddycha”. Nadal jednak jest pod tym względem gorszy od naturalnych tkanin np. bawełny. Słabiej chłonie wodę, więc wilgoć w większości pozostaje przy ciele lub na powierzchni ubrania. Nylon jest materiałem trwałym, trzymającym kolor i formę. Niestety intensywnie elektryzuje się, jest łatwopalny i może się mechacić.

  Może być wykorzystany jako dodatek do włókien naturalnych w produkcji bielizny. Najczęściej spotyka się jednak nylonowe rajstopy i pończochy, a także stroje kąpielowe, odzież sportową, skarpety i kurtki (które dobrze chronią przed wiatrem i szybko schną).

  Z tkaniny tej produkuje się także żyłki, struny gitar, poduszki powietrzne, włosie do pędzli, dywany oraz panewki łożysk.

  Dodany do naturalnych tkanin zwiększa ich trwałość. Tym wytrzymałym na rozciąganie włóknem uzupełnia się często wyroby wełniane i kaszmirowe.

  Pranie nylonu

  Nylon, podobnie jak wszystkie tkaniny poliamidowe, jest wrażliwy na ciepło. Dotyczy to zarówno prania, jak i prasowania.

  Zalecana temperatura prania nylonu nie przekracza 60℃, zawsze jednak trzeba sprawdzić metkę ubrania. Różnice mogą wynikać z odmiany tkaniny, splotu czy obecności dodatków bądź nadruków. W pralce ustawia się program do tkanin delikatnych lub syntetycznych.

  Wybielacze mogą uszkodzić nylon. Najbezpieczniej jest kierować się informacjami umieszczonymi na metce.

  Po upraniu rzeczy z nylonu szybko schną, bo nie chłoną nadmiernie wilgoci. Nie należy wywieszać ich na pełnym słońcu, szczególnie jeśli mają intensywne kolory. Mogą żółknąć i blaknąć.

  Prasowanie nylonu

  W zależności od splotu nylon może się gnieść w niewielkim stopniu lub wcale. Jeśli jednak lubimy gładkie, estetycznie wyglądające ubrania, prasowanie wydaje się niezbędne.

  Tkaninę nylonową lub z domieszką nylonu prasuje się zawsze na lewej stronie. Temperatura żelazka powinna wynosić między 60 a 90℃, maksymalnie – 120℃. To zazwyczaj „jedna kropka” na ikonce żelazka na metce.

  Dodatkową ochroną nylonu podczas prasowania może być bawełniana, czysta szmatka. Bezpiecznie można prasować tkaniny za pomocą pary.

  Jakie żelazko do prasowania nylonu?

  Ze względu na to, że nylon jest bardzo delikatny i wymagający, jeśli chodzi o temperaturę, najbezpieczniejsze będzie prasowanie za pomocą pary. W przypadku tej tkaniny rzadko zdarzają się silne zagniecenia – optymalnym wyborem może okazać się zwykła, mała parownica do ubrań. Oczywiście sprawdzi się także żelazko z generatorem pary. Wtedy można bezpiecznie prasować nylon za pomocą samej pary, bez dociskania stopy bezpośrednio do tkaniny.

  Łatwo prasuje się nylon najbardziej zaawansowanym sprzętem – czyli stacją parową (np. IXEO). Wygląda ona podobnie jak stojąca parownica, ale ma kilka funkcji znacznie ułatwiających prasowanie nawet tak delikatnych tkanin, jak nylon. Nie trzeba np. ustawiać samodzielnie temperatury i mocy pary – system sam dopasowuje się do prasowanych rzeczy. W porannym pośpiechu to ma znaczenie. Nie trzeba się też przejmować, że nylonowa rzecz przypali się. Para odświeży ubranie i je zdezynfekuje, a oprócz tego pozbawi zapachów.

  Jeśli posiadamy dobre żelazko parowe, które nie pozwala na prasowanie za pomocą samej pary (bez przyciskania stopy żelazka do materiału), tkaninę tę można prasować na najniższej możliwej temperaturze i na wszelki wypadek przez czystą szmatkę.

  Decydując się na kupno żelazka na parę do prasowania delikatnych tkanin, zwróć uwagę na rodzaj stopy. Żelazka ze stopą szafirową będą gładkie i bardzo odporne na uszkodzenia. Te posiadające system Durilium AirGlide Autoclean są tak gładkie, że nie wymagają czyszczenia.

  Nie ma znaczenia, czy będzie to żelazko bezprzewodowe, czy z kablem. Trzeba jednak pamiętać, że, mimo większej swobody, przy żelazku bezprzewodowym trzeba niekiedy prasować na raty, by naładować akumulator. Nie wolno też zapominać, aby zawsze odstawiać urządzenie na bazę ładującą.

  Zobacz także: Deska do prasowania do generatora pary

  Ułatw sobie prasowanie. Sprytne triki

  Aby uniknąć prasowania nylonowej odzieży, można stosować się do kilku porad.

  • Wieszaj ubrania, jak tylko skończą się prać. Im dłużej zostają w pralce, tym bardziej się gną.
  • Przed rozwieszeniem prania każdą rzecz energicznie strzepnij.
  • Rozwieszaj rzeczy po uprzednim naciągnięciu ich. Zmarszczki ze sznura najpewniej pozostaną na tkaninie.
  • Wybierz suszarkę do bielizny z grubymi drutami. Wtedy zagniecenia będą minimalne.

  Przy zastosowaniu się do powyższych porad prasowanie może okazać się nawet zbędne.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1