Porządkowanie kotłowni jest rzeczą niezwykle trudną, zwłaszcza tej zasilanej paliwem stałym. Podczas sprzątania unosi się gęsty pył, który osadza się na wszystkich przedmiotach. Od czego warto więc zacząć sprzątanie oraz jaki rodzaj odkurzacza będzie najwłaściwszy do czyszczenia kotłowni?

Spis treści

  Kotłownia zaaranżowana jest najczęściej w przydomowej piwnicy. Dużym ułatwieniem w przypadku sprzątania jest, kiedy w pomieszczeniu dominują kafelki. Jednak nowoczesne akcesoria i sprzęty będą w stanie uporządkować także kotłownię wykończoną betonem. Czyszczenie przestrzeni warto jest zacząć od usunięcia na sucho możliwie jak największej ilości pyłu. Następnie można przejść do mycia ścian i podłóg na mokro.

  Typy kotłowni w zależności od rodzaju paliwa

  Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, jeśli chodzi o kotłownię w domu, jest instalowanie w niej pieca na paliwo stałe (ekogroszek, koks, węgiel, trociny). Nakazem, jaki użytkownik kotłowni na paliwo stałe musi zastosować, jest znalezienie podwyższenia dla pieca, wykonanego z materiałów ogniotrwałych. Należy także pamiętać o utworzeniu otworu wentylacyjnego oraz znalezieniu miejsca do przechowywania paliwa stałego. Drugim typem aranżowanych w domach kotłowni jest kotłownia gazowa. Zajmuje ona o wiele mniej miejsca niż kotłownia na paliwo stałe, jednak w przypadku tego pomieszczenia należy spełnić o wiele więcej wymagań. Kotłownia gazowa powinna mieć co najmniej 2,2 metrów wysokości. Należy zastosować tu przewód wentylacyjny grawitacyjny, zakończony kratką pod sufitem. W kotłowni gazowej powinien być również umieszczony nawiew, np. w postaci otworu utworzonego w ścianie. W przypadku domów jednorodzinnych można zastosować mały piec. Jednak do bliźniaków czy domów wielorodzinnych, w których używa się pieca o mocy powyżej 30kW, wymagane jest zaaranżowanie pomieszczenia technicznego lub małej wolno stojącej kotłowni.

  Od czego zacząć porządkowanie kotłowni?

  Technikę sprzątania kotłowni należy uzależniać od tego, w jaki sposób pomieszczenie jest urządzone. Jeśli ściany oraz podłoga kotłowni wyłożone są kafelkami, porządkowanie przestrzeni okaże się o wiele łatwiejsze. W pierwszej kolejności warto jest – co około dwa, trzy dni – usuwać na sucho nagromadzony pył węglowy i brud, który w kotłowni osiada niemal wszędzie. Najlepiej sprawdzą się do tego zwykłe miotły, zmiotki i szufelki. Dobrze jest się również zaopatrzyć w ściereczki, np. te wykonane z mikrofibry, które za pomocą specjalnych włókien z łatwością przyciągają brud i pył, bez konieczności korzystania ze środków chemicznych. Należy pamiętać, że kotłownię najlepiej jest czyścić od góry do dołu – dzięki takiej kolejności pył będzie sukcesywnie wymiatany, i nie będzie ponownie osiadał. Bardzo ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji w kotłowni – w trakcie usuwania niezdrowego dla organizmu pyłu konieczne jest otwieranie okien. Kiedy kotłownia jest wstępnie uporządkowana, można przejść do oczyszczania jej na mokro. Do mycia podłóg i sufitów sprawdzą się klasyczne mopy. Powinny być one dobrane do typu czyszczonych powierzchni. Płaskie mopy, przykładowo, posłużą do mycia podłóg, ścian i sufitów. Najlepsze będą te wyposażone w specjalne nakładki, wykonane z mikroaktywnych włókien, które mogą myć także na sucho. Obecnie na rynku można znaleźć również szczotki zaopatrzone zarówno w gąbki do czyszczenia na mokro, jak i włosie do usuwania pyłu. Dobrym wyborem będzie także mop wyposażony w drążek teleskopowy, który umożliwi dotarcie do trudno dostępnych miejsc oraz w znaczny sposób odciąży kręgosłup. Do bardziej uporczywych zabrudzeń sprawdzą się zaawansowane technologicznie mopy paskowe.

  Sprzątanie kotłowni – jaki odkurzacz okaże się niezawodny?

  Kotłownia to wyjątkowo niewdzięczne pomieszczenie do sprzątania. Do usuwania pyłu węglowego trzeba użyć odpowiednio dostosowanego sprzętu. Jaki odkurzacz najlepiej jest kupić do porządkowania kotłowni? Dużym zainteresowaniem na rynku cieszą się odkurzacze bezworkowe, które usuwają brud, wykorzystując do tego filtr powietrza. Zakup takiego odkurzacza do domu sprawdzi się zwłaszcza w przypadku alergików, astmatyków oraz właścicieli zwierząt. Największe cząstki brudu zostają uwięzione w zbiorniku na wodę. Odkurzacz, który jest najczęściej zaopatrzony dodatkowo w filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air), przefiltrowuje powietrze, które z urządzenia wydostaje się czyste, świeże, bez alergenów i bakterii. Teoretycznie sprzęt tego typu mógłby być idealnym wyborem. Jednak brud osiadający w kotłowni jest na tyle gęsty, że nawet najlepsze i najnowocześniejsze odkurzacze bezworkowe potrafią zatkać się w mgnieniu oka. Najlepszym wyborem do sprzątania omawianych pomieszczeń będzie zastosowanie odkurzaczy przemysłowych. Wyróżniają się solidną konstrukcją oraz bardzo dużą wydajnością. Świetnie radzą sobie z usuwaniem dużych odpadków, materiałów pylących, sadzy, popiołu, piasku. Za pomocą mocnych odkurzaczy przemysłowych można z powodzeniem uprzątnąć przestrzeń kotłowni oraz kotły. Niektóre modele odkurzaczy wyposażone są dodatkowo w separator popiołu.

  Oczyszczacz powietrza – niezbędne urządzenie do usuwania pyłu, dymu czy kurzu

  Jak zostało już wspomniane, podczas sprzątania kotłowni zasilanych paliwem stałym w powietrzu unoszą się kłęby niezdrowego pyłu, który osiada na wszystkich przedmiotach. Bardzo popularnymi urządzeniami, które służą do wciągania zanieczyszczonego powietrza w kotłowni, są wentylatory. Pracują one zazwyczaj jeszcze około piętnastu minut po skończeniu sprzątania. Jednak wadą tych sprzętów jest to, że zawarte w nich filtry zaledwie po dwóch sprzątaniach nadają się do wyrzucenia. Dobrą alternatywą dla wentylatorów są oczyszczacze powietrza. W jaki sposób działa to urządzenie? Oczyszczacz ma za zadanie przefiltrować powietrze poprzez zasysanie go, a następnie odfiltrowanie z niego wszelkich zanieczyszczeń. Dobry oczyszczacz powietrza jest wyposażony w filtry: wstępny oraz wysokosprawny, węglowy HEPA. W doskonały sposób likwiduje z powietrza pyły, dym, składniki smogu, kurz, lotne związki organiczne oraz wszelkie niepożądane zapachy. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w jonizator, nawilżacz powietrza czy elektroniczny timer. Jonizatory świetnie radzą sobie z usuwaniem bakterii i wirusów, nawilżacz powietrza rozprawia się natomiast z suchym powietrzem. Maksymalna wielkość pomieszczenia, którą jest w stanie oczyścić urządzenie, wynosi zazwyczaj około 35 m2.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  13