Właściwa organizacja szafy pomaga w zachowaniu porządku. Dzięki niej ubrania się nie gniotą i zawsze wyglądają świeżo i schludnie. Warto więc odpowiednio zaaranżować wnętrze mebla i zastosować m.in. wieszaki do szafy, organizery w formie pudełek, a także specjalne worki próżniowe.

Spis treści

  Dobra organizacja w szafie to podstawa utrzymania odzieży w dobrym stanie. Nie jest to jednak jej jedyna zaleta – dzięki właściwemu poukładaniu ubrań i akcesoriów można zaoszczędzić wiele czasu. Gdy wszystko jest na swoim miejscu, zawsze bez trudu można znaleźć konkretną koszulę lub sukienkę. Dlatego też, zamiast narzekać na wieczny bałagan, trzeba zabrać się do działania. Choć organizacja szafy może wydawać się trudna, wystarczy jedynie przyjąć odpowiednią strategię.

  Organizacja szafy – gdzie poukładać ubrania?

  Dobrze zorganizowana szafa to taka, w której wszystko jest na swoim miejscu. Odpowiednie jej zagospodarowanie jest więc kluczem do sukcesu. Robiąc porządki, warto  podzielić ubrania na takie, które będą wisiały na wieszakach i takie, które można położyć na półkach lub schować do szuflady. Najlepiej zrobić to według poniższego schematu:

  • przechowywanie na wieszakach w szafie – sukienki, spódnice, koszule, kurtki, płaszcze, marynarki, żakiety;
  • przechowywanie na półkach – spodnie, odzież sportowa, T-shirty.

  W szufladach warto z kolei poukładać bieliznę i piżamy.

  Przeczytaj również: Jak składać ubrania do szafy i walizki? Jakie metody stosować?

  Szafa z wieszakami – na czym najlepiej rozwiesić ubrania?

  Organizacja szafy w przedpokoju lub w sypialni to często poważne wyzwanie. Od czego zacząć domowe porządki? Podstawą jest zestaw odpowiednich akcesoriów, które ułatwią układanie ubrań.

  Najważniejszym elementem są wieszaki do szafy. Dzięki nim poszczególne elementy garderoby są zawsze rozprostowane i nie mają szansy się zgnieść. Dzieje się tak oczywiście tylko wtedy, gdy uprzednio zostały odpowiednio uprasowane. W tym celu warto zastosować sprawdzone żelazko parowe. Dzięki niemu możliwe jest dokładne wygładzenie nawet trudnych zagnieceń nie tylko z cienkich, ale i grubych materiałów. Wszystko za sprawą dodatkowego wyrzutu pary, który sprawia, że tkaniny błyskawicznie się rozprostowują. W przypadku nowoczesnych żelazek parowych, wsparciem tego działania jest również specjalna powłoka Durilium AirGlide Autoclean, dzięki której stopa urządzenia z łatwością sunie po każdym materiale.

  Po dokładnym wyprasowaniu elementów garderoby, pora wybrać odpowiedni wieszak do szafy na ubrania. Na rynku dostępne są modele drewniane, plastikowe oraz metalowe. Różnią się one także wielkością. Wybierając jeden z nich, warto więc z góry ustalić, jakie ubranie będzie na nim wisieć. Trzeba bowiem pamiętać, że wieszaki na swetry będą miały zazwyczaj inne gabaryty niż te, przystosowane do sukienek.

  Wieszak w szafie może mieć także różne kształty. Do płaszczy, kurtek i marynarek poleca się używanie modeli specjalnie profilowanych, które rozszerzają się na końcach. Z kolei wieszaki na bluzki i sukienki powinny mieć możliwie płaski lub wąski profil. Jeśli chodzi o przechowywanie koszul sprawdzą się też wieszaki formowane, czyli łączone pod kątem.

  W przypadku małej szafy warto zainwestować w wieszak na kilka ubrań. Takie rozwiązanie pozwala na dużą oszczędność miejsca.

  Organizacja w szafie – przydatne akcesoria

  Podczas porządków warto wykorzystać też inne akcesoria niż wieszaki. Z pomocą przychodzą wszelkiego typu organizery do szaf ubraniowych. Wśród nich prym wiodą plastikowe pojemniki. W ich wnętrzu można poukładać m.in. torebki, pościel, domowe przedmioty czy sezonowe ubrania. Aby wiedzieć, gdzie co jest, warto podpisać każde takie pudełko.

  Inny, przydatny organizer na ubrania do szafy to specjalne przegródki, które należy włożyć do szuflad mebla. Dzięki nim każdy element odzieży będzie od siebie oddzielony. Zapobiegnie to bałaganowi i pomieszaniu się różnych części garderoby.

  Ciekawy organizer do szafy na ubrania to także dodatkowa, materiałowa półka. Taki produkt wiesza się we wnętrzu mebla i układa na nim, np. spodnie, stroje sportowe czy koszulki na ramiączkach.

  Jak zorganizować szafę, by ubrania się nie mięły?

  Dobra organizacja szafy z ubraniami zakłada oszczędność miejsca i dbałość o ubrania. Choć pomogą w tym zarówno wieszaki, jak i odpowiednio zaaranżowane półki i szuflady, warto także znać kilka tricków na to, jak zmniejszyć objętość przechowywanej odzieży i zapewnić jej schludny wygląd.

  W przypadku takich ubrań, jak bluzki czy koszulki, dobrą metodą jest ich zrolowanie. Dzięki takiemu zabiegowi nie tylko będą zajmować mniej miejsca, ale również się nie zgniotą.

  Innym sposobem jest pakowanie próżniowe. W tym celu należy kupić specjalny worek próżniowy, do którego wkłada się ubrania. Następnie, przy pomocy odkurzacza należy odessać z niego powietrze, dzięki czemu objętość worka wraz z zawartością znacząco się zmniejszy. Można do tego wykorzystać zwykły odkurzacz workowy o stosunkowo dużej mocy. Taki rodzaj przechowywania sprawdzi się głównie w przypadku ubrań sezonowych, np. kurtek czy płaszczy. Dzięki niemu zimowa garderoba będzie w dobrym stanie nawet po kilku miesiącach leżenia na dnie szafy.

  Organizacja w szafie – sposoby na pogniecione ubrania

  Jeżeli podczas organizacji szafy wkładamy do niej pogniecione ubrania, musimy liczyć się z tym, że odzież sama się nie rozprostuje, nawet wisząc na wieszaku. Co można z tym zrobić? Odpowiedzią jest oczywiście prasowanie. Jeżeli jednak nie chcemy tracić czasu na rozkładanie deski i żmudne zdejmowanie odzieży, warto wykorzystać generator pary lub żelazko parowe z funkcją prasowania w pionie. Wówczas wystarczy wyjąć wieszak z ubraniem z szafy, a następnie zawiesić go w dowolnym miejscu. Następnie, trzeba zbliżyć wybrane urządzenie do tkaniny i rozprostować ją przy użyciu pary wodnej. To nie tylko szybki sposób, ale również bardzo skuteczny. Oprócz usuwania zagnieceń generator pary działa również na ubrania odświeżająco. Warto także dodać, że prasowanie przy wykorzystaniu takiego sprzętu jest bezpieczne nawet dla bardzo delikatnych tkanin.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?