Tkaniny żakardowe charakteryzują się niezwykle bujnymi wzorami. Ten piękny materiał jest używany m.in. do produkcji eleganckich firan. Prasowanie dużych kawałków tkaniny nie należy do najprostszych czynności. Jak sobie z tym radzić?

Spis treści

  Jak prasować żakard? W przypadku tradycyjnego usuwania zagnieceń za pomocą rozgrzanego żelazka istnieje ryzyko uszkodzenia tkaniny. Wystarczy ustawić zbyt wysoką temperaturę, aby zniszczyć materiał. Nawet jeżeli żelazko jest wyregulowane prawidłowo, odrobina nieuwagi może doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Jak uprasować tkaninę żakardową?

  Jak prasować tkaninę żakardową?

  Aby pielęgnacja tkaniny przyniosła zadowalające efekty, warto zacząć od prawidłowego prania. W większości przypadków ułatwia ono prasowanie. Sukienki żakardowe, firany i wszystkie inne rzeczy i akcesoria z tego materiału trzeba prać w temperaturze 30℃. Należy przy tym wybrać krótki program przeznaczony do delikatnych tkanin. Wirowanie warto natomiast ustawić na 800 obrotów na minutę, w przeciwnym wypadku materiał zostanie mocno wygnieciony. Do prania powinno się używać wyłącznie delikatnych środków. Nie wolno również zostawiać mokrego prania w pralce, ponieważ może to skutkować powstawaniem głębokich zagnieceń, które będą trudne do usunięcia.

  Jak szybko i skutecznie wyprasować żakard?

  Firanki bezpośrednio po praniu należy rozwiesić na karniszu. Ta metoda pozwala na usunięcie części zagnieceń. Im cięższa jest firanka, tym szybciej się wygładzi. Co jednak zrobić w przypadku lekkich modeli? Parownica do ubrań idealnie nadaje się do usuwania nawet głębokich zagnieceń. Dodatkowo jest bezpieczna dla każdego, nawet najbardziej delikatnego materiału, gdyż nie ma bezpośredniego kontaktu z tkaniną. Prasowanie parą z jednej strony umożliwia szybkie wygładzenia materiału, z drugiej zaś odświeża tkaninę i usuwa nieprzyjemne zapachy. Najlepsza parownica do ubrań pozwala na regulację ilości wytwarzanej pary, dzięki czemu użytkownik może bezpiecznie prasować zarówno delikatny jedwab, naturalny len, jak i wzorzysty żakard. Warto wybierać przy tym modele, które mają wbudowany system automatycznego usuwania kamienia. Na rynku dostępne są nawet parownice z czujnikiem informującym o nagromadzeniu się kamienia na newralgicznych podzespołach sprzętu.

  Urządzenie do prasowania parą powinno być wyposażone w specjalnie zaprojektowaną głowicę parową, dzięki której użytkownik może dokładnie wygładzić nawet najbardziej niedostępne miejsca. Co więcej, kształt końcówki wpływa na szybkość i efektywność prasowania. Parownica idealnie nadaje się do pielęgnacji koszul, a dzięki płynnej regulacji ilości wytwarzanej pary poradzi sobie z każdym, nawet najgłębszym zagnieceniem znajdującym się w trudno dostępnym miejscu.

  Parownica do prasowania ubrań – co jeszcze warto o niej wiedzieć?

  Na co jeszcze zwracać uwagę w przypadku zakupu parownicy? Jednym z najbardziej istotnych elementów jest stabilny stojak, dzięki któremu użytkownik może szybko usunąć wszystkie zagniecenia. Prasowanie parowe jest skuteczne zarówno w przypadku bluzek, spódnic, spodni, T-shirtów, jak i długich zasłon oraz firan. Kolejną ważną kwestią przy wyborze sprzętu jest wielkość pojemnika na wodę. Warto wybierać modele wyposażone w duży zbiornik, dzięki temu bowiem częstotliwość uzupełniania go będzie ograniczona do minimum. Niektóre parownice są wyposażone w dodatkowe systemy bezpieczeństwa chroniące zarówno użytkownika, jak i urządzenie. Jednym z nich jest system automatycznego wyłączenia, który odcina zasilanie po pewnym czasie bezczynności sprzętu. Osobom, które prowadzą aktywny tryb życia i cierpią na permanentny brak czasu, polecane są szczególnie modele gotowe do pracy już po kilkudziesięciu sekundach.

  Parownica do prasowania ubrań, w przeciwieństwie do żelazka, jest bezpieczniejsza w użyciu. Dzianina żakardowa może być prasowana również tradycyjnym sposobem, jednak najlepiej przy użyciu ręcznika. Choć w przypadku głębokich zagnieceń taka metoda może okazać się nieskuteczna, eliminuje ryzyko przypadkowego przypalenia lub zabrudzenia materiału. Prasowanie parowe ma jeszcze jedną, ważną zaletę – idealnie się sprawdza w małych pomieszczeniach. Parownica zajmuje mało miejsca i jest polecana zarówno do niewielkich mieszkań w bloku, jak i domów jednorodzinnych. Dodatkowo nie pobiera dużo energii elektrycznej, więc nawet przy częstym użytkowaniu nie jest droga. Prasowanie parą w większości przypadków jest znacznie szybsze od tradycyjnych metod. Modele generujące dużą ilość pary i wyposażone w specjalnie wyprofilowaną głowicę są stworzone do usuwania zagnieceń z dużych powierzchni. W ten sposób można zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

  Materiał żakardowy – informacje dodatkowe

  Jedną z najważniejszych zalet maszyny żakardowej jest możliwość tworzenia ogromnych wzorów. Dominują motywy roślinne, jednak zdarzają się oryginalne obrazy, nawet portrety – pomysłów na oryginalną stylistykę, koloryt i temat jest wiele. Tkanina żakardowa na sukienki charakteryzuje się nie tylko mnogością wymyślnych wzorów, ale również elastyczną strukturą, dzięki której można szyć dopasowane modele podkreślające kobiecą figurę. Materiały żakardowe przeznaczone na obicia cechuje wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Żakard obiciowy jest ponadto dostępny w dużej liczbie wzorów, a struktura materiału zapewnia doskonałą przepuszczalność powietrza. Ta niezwykle oryginalna tkanina jest wybierana szczególnie przez osoby, które cenią klasyczny styl, antyczne meble i miękkie obicia.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2