Wskaźniki czystości powietrza z roku na rok ulegają drastycznemu pogorszeniu. Obecny nie tylko w sezonie grzewczym, ale również przez cały rok smog oraz inne zanieczyszczenia sprawiają, że jakość tego, czym oddychamy, znacząco wpływa na nasze samopoczucie. Co więcej, powietrze w zamkniętym pomieszczeniu, w przypadku, gdy nie jest filtrowane za pomocą urządzeń, jest nawet trzykrotnie bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz.

Spis treści

  Za smog w okresie jesienno-zimowym odpowiedzialne są szkodliwe pyły będące głównie produktem spalania węgla kamiennego, z kolei wiosną i latem powodują go potęgowane ciepłem spaliny powstające w ruchu ulicznym. Na tego rodzaju niedogodności narażeni są głównie mieszkańcy wielkomiejskich aglomeracji. Trzeba jednak pamiętać, że smogowe chmury wędrują również w miejsca mniej zanieczyszczone.

  Normy czystości powietrza w Polsce

  Obecnie jakość powietrza w Polsce zaliczana jest do najgorszych w Europie. Normy dotyczące pyłów zawieszonych (PM10) oraz mniejszych coraz częściej są drastycznie przekraczane.

  Poziomem dopuszczalnym dla stężenia PM10 jest wartość 50 µg/m3, która oznacza, że jakość powietrza jest dobra i nie skutkuje konsekwencjami zdrowotnymi. W przypadku, gdy wskaźnik ten wynosi 200 µg/m3, przebywanie na zewnątrz, a szczególnie wszelkie formy aktywności fizycznej nie są wskazane, ponieważ norma została przekroczona aż czterokrotnie. Poziomem alarmowym jest wskaźnik PM10 wynoszący 300 µg/m3. Sześciokrotne przekroczenie dopuszczalnej normy sprawia, że najlepiej zrezygnować z przebywania na zewnątrz.

  Czyste powietrze w domu – jakość powietrza a samopoczucie

  Bóle głowy, problemy z koncentracją, rozdrażnienie oraz kłopoty ze snem rzadko bywają kojarzone z niską jakością powietrza, którym oddychamy. Jest to niestety czynnik, który znacząco wpływa na jakość naszego życia. Powietrze w domu, w którym spędzamy większą część doby, powinno być czyste i odpowiednio nawilżone, ale trudno to osiągnąć najpopularniejszą dotąd metodą wietrzenia, w przypadku gdy jakość powietrza na zewnątrz jest zatrważająco niska. Co więcej, niestety uszczelnienie okien i ich nieotwieranie tylko spotęguje problem. Zaprzestanie wietrzenia szybko prowadzi do kumulacji dwutlenku węgla w pomieszczeniach oraz sprzyja gromadzeniu się wilgoci, która jest idealnym środowiskiem dla inkubacji grzybów i pleśni, będących z kolei źródłem dodatkowego skażenia domowego powietrza.

  Warto wiedzieć, że na skutki przebywania w pomieszczeniach, w których powietrze jest zanieczyszczone, najbardziej narażone są dzieci. Niedostatecznie rozwinięty u nich nabłonek znajdujący się wewnątrz nosa stanowi niewystarczającą barierę dla pyłów i chorobotwórczych mikroorganizmów. Ponadto dzieci częściej oddychają przez usta, a nie przez filtrujący zanieczyszczenia nos, ich oddech jest również szybszy niż u dorosłych, wskutek czego mały człowiek absorbuje dużo więcej niekorzystnych związków lotnych. Sytuacja, w której maluchy są narażone na ciągłe przebywanie w pomieszczeniach o niskiej jakości powietrza, może stać się przyczyną rozwoju astmy, alergii, zapalenia, a nawet rozedmy płuc i wielu innych groźnych i przewlekłych chorób.

   

  Sprawdź, jaki oczyszczacz powietrza wybrać dla dziecka

   

  Przyczyny złej jakości powietrza w pomieszczeniach

  Do pogorszenia jakości powietrza w mieszkaniu przyczyniają się wszystkie sprzęty elektryczne i elektroniczne, które nie pracują, a są podłączone do gniazdek oraz te, które pozostają w trybie stand-by. Komputery i telewizory negatywnie wpływają na ładunek cząsteczek powietrza, jonizując je dodatnio, co bezpośrednio przekłada się na pogorszenie samopoczucia domowników. Z tego względu wszystkie nieużywane aktualnie urządzenia najlepiej zawsze odłączać od zasilania, aby maksymalnie zredukować czynniki zaburzające równowagę jonową.

  Nie najlepszej jakości powietrze panuje również w miejscach pozbawionych zieleni. Osoby niegustujące w dekoracji wnętrz roślinami doniczkowymi niestety oddychają znacznie gorszym powietrzem niż miłośnicy paprotek, palm czy dracen. Kwiaty doskonale nawilżają powietrze, z tego względu warto poważnie zastanowić się nad ich hodowlą.

  Zalegający kurz, który unosi się wraz z każdym mocniejszym podmuchem, niestety nie wpływa dobrze ani na samopoczucie, ani na ogólną prezencję pomieszczeń. Regularne ścieranie na mokro wszystkich narażonych na kurzenie i pylenie się przedmiotów to jedno z działań poprawiających jakość oddychania we własnym domu.

  Suchość to kolejny czynnik negatywnie obniżający jakość powietrza. Suche powietrze sprawia, że zawieszone w nim pyły, kurz, alergeny, bakterie i wirusy swobodnie się w nim unoszą i są wdychane przez domowników. Powietrze nawilżone na optymalnym poziomie, czyli wynoszącym około 40–60%, sprawia, że cząsteczki wody obciążają zanieczyszczenia, wskutek czego opadają na podłogę, z której mogą zostać dokładnie starte lub odkurzone, najlepiej za pomocą odkurzacza z filtrem wodnym, który ponownie ich nie rozpyli.

  Sposób na czyste powietrze w domu – nawilżacze, jonizatory i oczyszczacze powietrza

  Nawilżacz i oczyszczacz powietrza to rozwiązanie idealne, dzięki któremu domowe powietrze będzie na bieżąco filtrowane z kurzu, alergenów i innych szkodliwych dla zdrowia pyłów. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór tego rodzaju urządzeń, można zdecydować się na model z dodatkowymi funkcjami, np. jonizacją i o nowoczesnym designie. Oczyszczacze i nawilżacze pracują bardzo cicho, są przenośne, a niektóre z nich są w stanie oczyścić powietrze nawet w całym mieszkaniu. Co ciekawe, większość oczyszczaczy i nawilżaczy stale monitoruje stan powietrza w domu i uruchamia się dopiero wtedy, gdy poziom zanieczyszczeń jest niekorzystny dla domowników.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1