Taśma uszczelniająca do okien pozwala zapobiegać uciekaniu ciepła z wnętrza mieszkania, ale czy również przeciwdziała dostawaniu się zanieczyszczeń powietrza z zewnątrz? Jak ochronić mieszkanie przed dokuczliwym smogiem?

Spis treści

  Poziom zanieczyszczenia powietrza w budynkach jest mniejszy niż na otwartej przestrzeni, ale gdy smog na ulicach znacznie przekracza dozwolone normy, nieuchronne jest jego przedostawanie się do domów i mieszkań. Warto zadbać o to, by temu przeciwdziałać. Najprostszym i najtańszym sposobem ochrony przed smogiem jest uszczelnianie okien.

  Smog w mieszkaniu – czy jest groźny?

  Duże zanieczyszczenie powietrza jest problemem wielu polskich miast, zwłaszcza w sezonie grzewczym, czyli od października do marca. Zwiększone stężenie smogu wpływa niekorzystnie na zdrowie wszystkich narażonych na niego osób, ale najbardziej cierpią osoby starsze oraz cierpiące na schorzenia płuc i alergie. Warunki pogodowe takie jak brak wiatru czy utrzymujące się zamglenie powodują, że smog jest jeszcze większy i może utrzymywać się przez długi czas. Poziom zanieczyszczenia powietrza we wnętrzach budynków jest znacznie mniejszy niż na zewnątrz, jednak nie oznacza to, że osoby pozostające w mieszkaniach czy biurach oddychają czystym powietrzem. Na szczęście jakość powietrza w domach można poprawić domowymi sposobami i stosunkowo niskim kosztem. Jak to zrobić? Żeby zminimalizować ryzyko przedostawania się smogu do mieszkania, trzeba w pierwszej kolejności zadbać o prawidłowe uszczelnienie okien. Spowoduje to nie tylko ochronę domowników przed zanieczyszczonym powietrzem, ale również pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

  Zobacz także: Smog - czy mimo wszystko warto wietrzyć mieszkanie?

  Czym uszczelnić okna?

  Jaki uszczelniacz do okien wybrać? Sposób uszczelnienia okien zależy od kilku czynników, w tym od materiału, z którego są one wykonane. Do uszczelniania okien drewnianych można użyć uszczelek na bazie pianki poliuretanowej – jest to jedno z najprostszych i najczęściej wybieranych rozwiązań. Produkty te nie są jednak zbyt trwałe, należy więc pamiętać o ich wymianie co kilka sezonów. Montaż uszczelek nie powinien sprawiać problemów nawet osobom, które nigdy wcześniej tego nie robiły. W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić framugi z zanieczyszczeń i zaczekać, aż całkowicie wyschną. Uszczelki montowane pomiędzy ramą wewnętrzną a ościeżnicą to najczęściej samoprzylepne taśmy i do ich montażu nie potrzeba dodatkowych narzędzi. Przyklejanie uszczelek należy rozpocząć od narożników ościeżnic. Należy pamiętać, by podczas tej czynności dobrze przyciskać taśmę do powierzchni.

  Dobrym rozwiązaniem jest również uszczelnianie okien silikonem szklarskim. Sprawdza się on zwłaszcza w sytuacjach, gdy chce się zabezpieczyć punkt styku szyby i drewnianej ramy oraz miejsce pomiędzy ramą a murem. Silikon sprawdzi się w przypadku ram niemalowanych lub pomalowanych farbą alkidową. Przez nałożeniem silikonu należy dokładnie umyć okno i usunąć wszelkie zanieczyszczenia z ram. Zaleca się również przetarcie powierzchni spirytusem salicylowym. Bezbarwny silikon szklarski aplikuje się przy pomocy specjalnego pistoletu.

  A jak uszczelnić plastikowe okna? Do zabezpieczenia okien wykonanych z PVC można użyć specjalnej pianki uszczelniającej. Stosuje się ją najczęściej do uszczelnienia styku ściany i ramy okiennej. Pianka pozwala na dokładne wypełnienie wszystkich, nawet niewielkich nieszczelnych punktów i jest odporna na zniszczenia. Należy pamiętać, że po nałożeniu pianka zwiększa swoją objętość – po aplikacji jej nadmiar można usunąć nożykiem. Warto zabezpieczyć piankę przed szkodliwymi dla niej promieniami UV, wykorzystując do tego np. taśmę. Podczas zakupu pianki do uszczelniania okien należy zwrócić uwagę, czy jest ona przeznaczona do uszczelniania zimą, czy latem.

  Kolejnym rozwiązaniem jest taśma do uszczelniania okien. Jest to nieco trudniejszy sposób, dlatego podczas montażu należy stosować się do zaleceń producenta lub poprosić o pomoc specjalistę. Taśmy do okien plastikowych można kupić w specjalistycznych sklepach i punktach. Przy wyborze odpowiedniego rodzaju taśmy należy pamiętać, że do wewnętrznej strony okna stosuje się taśmy paroszczelne, a do zewnętrznej taśmy poliuretanowe lub paroprzepuszczalne.

  Dzięki dobrze uszczelnionym oknom przedostawanie się zanieczyszczonego powietrza z zewnątrz zostanie zminimalizowane. Należy jednak pamiętać o regularnym wietrzeniu całego mieszkania – najlepiej w godzinach występowania najmniejszego zanieczyszczenia (poziom stężenia smogu można łatwo sprawdzić na odpowiednich stronach internetowych lub w specjalnych aplikacjach na telefon).

  Oczyszczacz powietrza a smog

  Uszczelnianie okien jest podstawowym i najprostszym sposobem zadbania o jakość powietrza w mieszkaniu. Jeśli komuś zależy na jeszcze dokładniejszym oczyszczaniu powietrza ze smogu, powinien zastanowić się nad zakupem specjalnego urządzenia. Oczyszczacz powietrza nie tylko poradzi sobie ze smogiem, ale równie skutecznie wyeliminuje różnego rodzaju pyły alergizujące, drobnoustroje i wirusy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza? Przede wszystkim powinien on być wyposażony w filtr HEPA (ang. high efficiency particulate air filter), który najskuteczniej radzi sobie z niwelowaniem różnego rodzaju zanieczyszczeń. Takie urządzenie antysmogowe może być również wyposażone w dodatkowe funkcje, np. nawilżacz powietrza, który przyda się zwłaszcza w zimie. Przy wyborze oczyszczacza powietrza na smog warto zwrócić uwagę na jego wydajność, dostępność różnych trybów działania, głośność podczas pracy oraz dostępność części zamiennych. Cena oczyszczacza powietrza w zależności od modelu wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

  Zobacz także: Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2