Nawilżacz powietrza z jonizacją to urządzenie, które nie tylko zapewni w pomieszczeniu odpowiedni poziom wilgoci, ale również skutecznie oczyści powietrze z takich zanieczyszczeń, jak: drobinki kurzu, roztocza, bakterie czy pyłki. Na rynku można kupić nawilżacz z jonizatorem, np.: parowy, ewaporacyjny, ultradźwiękowy czy z higrostatem.

Spis treści

  Nawilżacz powietrza to urządzenie, które ma na celu utrzymać w pomieszczeniu wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie, który wynosi, mniej więcej 40-60%. Suche powietrze, spowodowane, np. intensywnym ogrzewaniem mieszkania, negatywnie wpływa na układ oddechowy, kondycję skóry, włosów i paznokci, a nawet samopoczucie i koncentrację.

  Czym jest nawilżacz powietrza?

  Nawilżacz powietrza to niezbędne urządzenie, gdy w pomieszczeniu panuje niewystarczająca wilgotność, czyli poniżej 40%, która powoduje różne nieprzyjemne dolegliwości, jak: wysuszenie śluzówki, przesuszenie skóry czy podrażnienia spojówek. Z kolei zbyt wysoka wilgotność (czyli powyżej 60%) sprzyja rozwojowi szkodliwych dla zdrowia grzybów, pleśni, wirusów czy bakterii.

  Dowiedz się, na czym polega odgrzybianie klimatyzacji oraz sprawdź nasze metody na czyste powietrze.

  Najprostsze modele nawilżaczy powietrza wykonane są z ceramiki lub szkła. Zwykle wiesza się je na kaloryferze bądź stawia na parapecie. Na rynku dostępne są również nowoczesne nawilżacze elektryczne, wyposażone w różne dodatkowe funkcje, np. jonizację. Nawilżacz powietrza składa się z pojemnika na wodę, dyszy wylotowej oraz filtra, a także układu zasilającego. Pozostała część wyposażenia urządzenia zależy od jego konkretnego modelu. Na rynku dostępne są nawilżacze, np.: z dodatkowym filtrem oczyszczającym powietrze, cyrkulacyjnym czy odwapniającym wodę, jak również dyspenserem do zapachów czy rozpylającą dyszą. Woda znajdująca się urządzeniu jest emitowana w postaci pary wodnej za sprawą klasycznego mechanicznego rozbicia kropel, działania ultradźwięków czy ewaporacji, czyli procesu parowania, który dodatkowo wspomaga specjalny wentylator.

  Nawilżacz powietrza z jonizatorem - zalety

  Nawilżacz powietrza z funkcją jonizacji świetnie sprawdzi się w domach alergików i astmatyków, gdyż znacznie ułatwia oddychanie. Jonizator uzupełnia niedostateczną ilość ujemnych jonów w powietrzu, które z kolei przyczyniają się do tego, że powietrze, którym oddychamy, jest świeże i rześkie. Dodatkowo nawilżacz z jonizatorem skutecznie oczyszcza przestrzeń z różnego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak: kurz, pyłki, roztocza, bakterie. Nawilżacz powietrza z jonizacją to przydatne urządzenie także dla osób, które dużo czasu spędzają przed ekranem komputera lub telewizora, gdyż wówczas powietrze jest mocno naładowane elektrycznymi ładunkami dodatnimi.

  Na rynku dostępne są nowoczesne nawilżacze powietrza z filtrami oczyszczającymi, które działają na zasadzie wymywania lub przemywania zanieczyszczeń w wodzie. Filtry, takie jak: HEPA, ULPA czy EPA, skutecznie zatrzymują, zarówno drobinki kurzu oraz pył, jak i szkodliwe dla zdrowia wirusy, bakterie, grzyby.

  Nawilżacz powietrza parowy z jonizacją

  Nawilżacze parowe nazywane są również grzewczymi lub termicznymi. W zbiorniku na wodę znajduje się grzałka. Wysoka temperatura skutecznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia i bakterie. Zaletą urządzenia jest jego duża wydajność oraz możliwość dodania do niego środków zapachowych, które zapewnią dodatkowo w pomieszczeniu przyjemny zapach. Nawilżacz parowy z jonizacją, oprócz usuwania drobnoustrojów i zapewniania odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu, umożliwia również przeprowadzenie domowej inhalacji.

  Nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją

  Ewaporacja to inaczej parowanie. Nawilżacze powietrza ewaporacyjne wykorzystują zatem zasadę naturalnego parowania. Wewnątrz urządzenia znajduje się specjalny wkład z chłonnego materiału, który jest jednocześnie filtrem, a także turbina, której zadaniem jest tłoczenie powietrza zasysanego z otoczenia. Powietrze przechodzi przez filtr, gdzie oczyszcza się i nawilża, a następnie z powrotem wraca do urządzenia. Nawilżacze ewaporacyjne z jonizacją zużywają stosunkowo mało energii, bo ok. 20 W, przy jednoczesnym zapewnieniu skutecznego oczyszczania powietrza i zapewnieniu jego idealnego poziomu wilgotności.

  Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy z jonizatorem

  Nawilżacz ultradźwiękowy z jonizacją posiada wewnątrz specjalne urządzenie wytwarzające ultradźwięki, które z kolei oddziałują na wodę znajdującą się w zbiorniku i rozbijają je na drobne cząsteczki. Wówczas powstaje delikatna mgiełka, która następnie wydostaje się na zewnątrz i skutecznie nawilża powietrze w pomieszczeniu. Nawilżacz powietrza pracuje cicho, dlatego świetnie sprawdzi się, np. w pokoju dziecięcym bądź w sypialni. Dodatkowo nowoczesne urządzenia wyposażone są w specjalne precyzyjne sterowniki, np. higrostaty czy higrometry, które decydują o wyłączaniu i włączaniu urządzenia w zależności od aktualnej wilgotności powietrza panującej w pomieszczeniu.

  Nawilżacz powietrza z jonizatorem i higrostatem

  Nieodpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniu, np. zbyt niska jest stosunkowo łatwo wyczuwalna. Po włączeniu nawilżacza trudno jest jednak określić, kiedy właściwie należałoby go już wyłączyć, gdyż należy pamiętać, że zbyt duża wilgotność jest również bardzo niekorzystna dla zdrowia człowieka, ponieważ sprzyja rozwojowi szkodliwych grzybów, wirusów, pleśni, bakterii. Wybierając nawilżacz powietrza z jonizatorem, warto zastanowić się zatem nad modelem wyposażonym dodatkowo w higrostat i higrometr. Higrostat to czujnik wilgotności, który wyłączy urządzenie w sytuacji, gdy poziom nawilżenia przekroczy normę. Z kolei nawilżacz powietrza z dodatkowym higrometrem wyświetli aktualny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu, przez co użytkownicy mogą sami kontrolować jego wartość i dostosowywać ją do indywidualnych potrzeb.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2