Odkurzacz wodny, czyli wyposażony w filtr wodny, ma wiele zalet. Usuwanie z powietrza pyłów i kurzu jest szczególnie ważne w przypadku alergików. Bardziej zaawansowane urządzenia tego typu pozwalają nie tylko na przeprowadzenie podstawowych porządków w domu. Za ich pomocą można też wyprać dywan, materac, kanapę, tapicerkę samochodu, a nawet umyć podłogę.

Spis treści

  Odkurzacz wodny różni się od tradycyjnego przede wszystkim tym, że zanieczyszczenia nie wydostają się na zewnątrz, nie są rozpylane w powietrzu, tylko wtłaczane w wodę znajdującą się w specjalnym zbiorniku, który bez problemu można opróżnić z niechcianej zawartości. Jako największą wadę odkurzaczy wodnych podaje się najczęściej konieczność czyszczenia zbiornika po każdym użyciu odkurzacza.

  Odkurzacz wodny – podstawowe informacje

  W odkurzaczach wodnych wykorzystywany jest mechanizm tzw. wodnej zapory, przez którą filtrowane jest powietrze. Ściana wody bardzo skutecznie zatrzymuje cząsteczki kurzu, w tym również alergeny, np. pyłki kwiatowe, roztocza, zarodniki grzybów i bakterie. Dodatkowo większość odkurzaczy wodnych jest wyposażonych w filtr wylotowy, który oczyszcza to, z czym nie poradził sobie filtr główny. Dzięki temu odkurzacz wodny eliminuje znacznie więcej zanieczyszczeń niż tradycyjne odkurzacze workowe. Do zbiornika z wodą można dodać kilka kropel olejku eterycznego, dzięki czemu powietrze w domu wypełni przyjemny, naturalny zapach.

  Filtr wodny to zbiornik o pojemności najczęściej 1-2 litrów, zdarzają się też urządzenia o znacznie większej pojemności – 4, a nawet 5 litrów. Do zbiornika trzeba wlać czystą wodę przed rozpoczęciem odkurzania. Po zakończeniu porządków wodę wraz z zanieczyszczeniami należy wylać, a zbiornik dokładnie wymyć i osuszyć.

  Odkurzacze wodne często wyposażone są również w separator. Jest to część systemu filtrującego, którego zadaniem jest oddzielanie brudnej wody od powietrza, dzięki czemu skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń jest bardzo wysoka.

  Zobacz także: Odkurzacz akumulatorowy - jaki wybrać?

  Zalety odkurzacza wodnego

  Największym plusem wodnych filtrów w odkurzaczach jest ich wysoka skuteczność w eliminacji zanieczyszczeń. Dodatkowo po wysprzątaniu pomieszczenia przy użyciu takiego odkurzacza tworzy się przyjemny mikroklimat, powietrze jest nie tylko odświeżone, ale również nawilżone. To funkcja bardzo cenna szczególnie w czasie sezonu grzewczego. Kolejną zaletą odkurzacza wodnego jest jego wielofunkcyjność. Obecnie na rynku jest coraz więcej urządzeń, które nie tylko odkurzają podłogi, ale także je myją, usuwają wodę, plamy z błota, a nawet czyszczą tapicerki i piorą dywany.

  Dużą zaletą wodnego odkurzacza jest niska cena jego eksploatacji – system bezworkowy sprawia, że nie ma konieczności regularnego kupowania worków, pojemników czy filtrów. To duży plus również w aspekcie ekologicznym. Ponadto brak worków wpływa pozytywnie na kwestie dotyczące oszczędności energii elektrycznej. W jaki sposób? Odkurzacz workowy, w którym worek nie jest regularnie wymieniany, staje się mniej wydajny, przez co potrzebuje więcej prądu, a posprzątanie zajmuje znacznie więcej czasu. W odkurzaczach wodnych siła ssania jest zawsze na takim samym poziomie, więc nie dochodzi do momentów, w których urządzenie potrzebowałoby większej mocy zasilania.

  Minusy odkurzaczy z filtrem wodnym

  Jako największą wadę odkurzaczy wodnych najczęściej wymienia się konieczność każdorazowego opróżniania i czyszczenia zbiornika na wodę. Jest to bardzo ważna czynność, która niestety musi być wykonywana systematycznie. Na szczęście odkurzacze wodne są tak skonstruowane, aby wyjęcie, opróżnienie, wyczyszczenie i ponowne zainstalowanie pojemnika na wodę nie było ani skomplikowane, ani czasochłonne. Zmiana wody w odkurzaczu wodnym to kluczowe zadanie. Pozostawiona w nim brudna woda jest miejscem namnażania się bakterii i innych chorobotwórczych mikroorganizmów, które podczas odkurzania mogą się rozprzestrzeniać w powietrzu.

  Minusem odkurzaczy z wodnym filtrem może być także ich ciężar. Wypełnione wodą mogą ważyć nawet 10 kilogramów, z tego względu ich mobilność jest nieco ograniczona. Warto jednak wiedzieć, że takie urządzenia najczęściej są wyposażone w duże koła, które znacznie ułatwiają manewrowanie nawet w pomieszczeniach, w których znajdują się grube dywany i wykładziny. Mały odkurzacz wodny z pojemnikiem nieprzekraczającym 1 litra pojemności to wygodne rozwiązanie, ale trzeba pamiętać, że jego wydajność jest ograniczona. Odkurzenie nim dużych powierzchni może wiązać się z koniecznością wymiany wody w trakcie sprzątania.

  Jaki odkurzacz wodny wybrać?

  Dobry odkurzacz wodny to taki, który jest idealnie dostosowany do potrzeb użytkownika. Z tego względu przed podjęciem decyzji o jego zakupie warto najpierw przeanalizować własne potrzeby oraz to, jakie funkcje urządzenia będą szczególnie przydatne.

  Zakup odkurzacza wodnego piorącego to bardzo dobre rozwiązanie, które znakomicie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których jest dużo dywanów i wykładzin. Odkurzacz z taką funkcją może być wykorzystywany również do prania różnego rodzaju obić, np. kanap i foteli. Dobrym rozwiązaniem jest także odkurzacz wodny z turboszczotką, czyli dodatkową funkcją, która znacznie ułatwia sprzątanie. Elektroszczotka wyposażona jest w zintegrowany system zasilający oraz mechanizm umożliwiający regulację docisku do podłoża. Turboszczotka sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniach, w których są dywany o różnej grubości włosia, jest to również system ułatwiający pranie dywanów i tapicerek.

  Odkurzacz wodny dla alergika to bardzo dobry pomysł, ponieważ takie urządzenie skutecznie eliminuje drażniące alergeny, dodatkowo nawilżając powietrze. Ponadto pomieszczenia, w których na co dzień przebywa osoba zmagająca się z uczuleniami wziewnymi, muszą być regularnie i bardzo dokładnie sprzątane, dotyczy to również materacy, tapicerek i dywanów. Konieczność częstego prania obić i wykładzin może generować koszty, a najlepszym sposobem na ich redukcję jest posiadanie wielofunkcyjnego odkurzacza wodnego z separatorem.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?