W porównaniu z tradycyjnymi odkurzaczami workowymi odkurzacze centralne są droższe i wymagają umieszczenia w domu specjalnej instalacji. O montażu jednostki centralnej warto pomyśleć już na etapie budowy domu, ponieważ rury odkurzacza centralnego umieszcza się w ścianach lub pod podłogą.

Spis treści

  Odkurzacz to urządzenie niezbędne w każdym domu. Możemy wybierać między klasycznymi odkurzaczami przenośnymi a odkurzaczami centralnymi, które są zamontowane na stałe. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety ‒ warto je poznać przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

  Czym jest odkurzacz centralny?

  Odkurzacz centralny to specjalna instalacja, którą umieszcza się pod podłogą bądź w ścianach. Składa się ona z ukrytych rur ssących i gniazd ssawnych. Na czas sprzątania do gniazda podpina się rurę zakończoną końcówką czyszczącą. Urządzenie włącza i wyłącza się samo po wpięciu oraz wypięciu rury do odkurzacza centralnego. Pracę sprzętu można również przerwać pilotem bądź przyciskiem znajdującym się na rączce odkurzacza.

  Zobacz także: Sufit - jak go odkurzać? Czego najlepiej użyć?

  Z czego składa się odkurzacz centralny?

  Jednostka centralna ‒ to główny element urządzenia przypominający pojemnik cylindryczny, który montuje się na stałe w pomieszczeniu gospodarczym (np. garażu, piwnicy). W jej wnętrzu znajduje się zbiornik na zanieczyszczenia oraz silnik. Główną funkcją jednostki centralnej jest wytworzenie silnego podciśnienia, które umożliwia zasysanie powietrza zawierającego nieczystości ze sprzątanego aktualnie pomieszczenia. Odkurzacz centralny zapewnia dwuetapowy system sprzątania. Jednostka centralna zawiera filtry: cykloniczny i z tkaniny. Pierwszy z nich pozwala zebrać nawet mikroskopijne zanieczyszczenia ‒ reszta zatrzymuje się na filtrze z tkaniny, co powoduje, że powietrze odprowadzane z jednostki jest czyste i może być bezpiecznie wydalone na zewnątrz domu.

  Wąż do odkurzacza centralnego ‒ w trakcie pracy odkurzacza centralnego korzysta się z rozciągliwego węża, którego końcówkę umieszcza się w najbliższym gnieździe. Wąż wygląda tak, jak jego odpowiednik w klasycznym przenośnym odkurzaczu, ale jest od niego znacznie dłuższy (zwykle ma około 7 metrów długości). Aby ułatwić komfortowe korzystanie z urządzenia, na rynek wprowadzono nowoczesny system Vroom, czyli mechanizm zwijający węża automatycznie w specjalnej kasecie, którą zazwyczaj chowa się w domowych szafkach.

  Instalacja odkurzacza centralnego

  Sam odkurzacz centralny (tzw. jednostkę centralną) montuje się tylko do ściany. To montaż rurociągu wymaga dokładnego planu i poświęcenia większej uwagi. Warto wiedzieć, że zanieczyszczenia pochłaniane przez urządzenie nie powinny na dłuższych odcinkach być transportowane w górę, zmiany kierunku rur muszą być łagodne i nie można stosować do nich krótkich kolan, których używa się do instalacji gniazd przejściowych (ssących). Każda zmiana kierunku prowadzenia rur powoduje opór przepływu, a tym samym zmniejszenie siły ssania.

  Instalacja centralnego odkurzacza musi odbywać się przy użyciu elementów przeznaczonych tylko do danego systemu. Warunkiem efektywnej pracy całej instalacji jest jej szczelność, dlatego bardzo istotne jest dokładne sklejenie ze sobą jej poszczególnych elementów, przy użyciu specjalnych klejów do rur polecanych przez producenta. Wszelkiego rodzaju nieszczelności powodują głośniejszą pracę urządzenia, a przede wszystkim zmniejszenie siły ssania.

  Akcesoria do odkurzacza centralnego

  Centralny odkurzacz to urządzenie, do którego można dokupić dodatkowe akcesoria poprawiające komfort sprzątania. Jednym z nich jest automatyczna szufelka do odkurzacza centralnego usytuowana na poziomie posadzki, w której umieszcza się szczelinową ssawkę podłączoną do instalacji urządzenia. Szufelka włącza się po naciśnięciu nożnego przycisku. Szczelina przy przycisku zasysa powietrze, a zanieczyszczenia wystarczy zamieść do niej zwykłą miotłą. Automatyczna szufelka to najlepsze rozwiązanie w miejscach wymagających stałego zamiatania, np. na podłodze w kuchni lub w przedpokoju.

  Odkurzacz centralny czy odkurzacz workowy?

  Odkurzacz workowy to najpopularniejszy i najchętniej wybierany typ odkurzacza. Jest wygodny w przenoszeniu i w przeciwieństwie do odkurzacza centralnego można go używać również w niewielkich mieszkaniach w bloku.

  Jedną z często wymienianych zalet odkurzaczy centralnych jest ich cicha praca. Jednak na rynku dostępne są również bardzo ciche modele odkurzaczy workowych o poziomie głośności 64 dB, co odpowiada głośności szeptu. Można też znaleźć urządzenia przyjazne alergikom ‒ osoby takie powinny wybierać modele wyposażone w specjalne filtry niwelujące 99,99% kurzu i alergenów oraz higieniczne worki, najlepiej z samozamykającą się klapą, która zapobiega tworzeniu się chmury pyłu w trakcie wymiany worka na nowy.

  Do zalet odkurzaczy centralnych z pewnością należą: cicha praca, brak problemów z plątaniem się rur i kabli oraz mało wymagająca obsługa jednostki centralnej, która ogranicza się do okresowej wymiany filtrów i opróżnienia zbiornika z zanieczyszczeń (2‒4 razy do roku).

  Zobacz także: Jaki odkurzacz dla alergika wybrać?

  Odkurzacz centralny ‒ cena

  Odkurzacz centralny w porównaniu z przenośnym jest znacznie droższy. Średni koszt instalacji urządzenia w domu wynosi 3000‒7000 zł, z kolei ceny klasycznych odkurzaczy workowych zaczynają się już od około 300 zł.

  Decyzję o posiadaniu odkurzacza centralnego należy podjąć już na etapie budowy. Teoretycznie można go oczywiście zamontować już w pełni zagospodarowanym domu, jednak wiąże się to dużym remontem i wykonywaniem głębokich bruzd w ścianach w celu ukrycia przewodów.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?