Odkurzacz akumulatorowy to duże ułatwienie przy wykonywaniu codziennych porządków. Pionowy kształt ułatwia odkurzanie, a także przechowywanie tego urządzenia, dlatego często wybierają go osoby, które w domu mają ograniczoną przestrzeń do przechowywania.

Spis treści

  Odkurzacz akumulatorowy pionowy to także duże ułatwienie dla osób, które mają problemy z ruchomością stawów i schylaniem się. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w odkurzacz ręczny akumulatorowy, który pozwala na sprzątanie trudno dostępnych miejsc, takich jak np. zagłębienia w kanapie czy siedzeniach samochodu, gdzie bardzo często zbierają się drobne zabrudzenia. Jakie są wady i zalety odkurzaczy akumulatorowych? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze takiego sprzętu?

  Odkurzacz pionowy akumulatorowy – czym się wyróżnia?

  Odkurzacze pionowe na tle innych urządzeń sprzątających wyróżniają się kształtem i konstrukcją. Najczęściej mają długie ramię, z którym zintegrowany jest pojemnik. Na jednym końcu ramienia znajduje się uchwyt ułatwiający trzymanie i prowadzenie urządzenia, a na drugim wyjście ssące. W zależności od modelu akumulatorowy odkurzacz może mieć różne końcówki lub szczotki, a także opcję odkurzacza ręcznego ‒ górną część można odłączyć od całego urządzenia i używać oddzielnie. W ofercie wielu producentów dostępny jest również odkurzacz akumulatorowy ręczny. Ciekawą opcją są też odkurzacze automatyczne, które zalicza się do robotów sprzątających, gdyż można je programować. Dostępne są również odkurzacze samochodowe akumulatorowe tworzone z myślą o odkurzaniu ograniczonej przestrzeni w samochodzie. Charakteryzują się one niewielkimi wymiarami oraz specjalnymi końcówkami ułatwiającymi czyszczenie tapicerki i trudno dostępnych miejsc. Mały odkurzacz akumulatorowy dobrze sprawdzi się również w podróży.

  Tym, co wyróżnia odkurzacze akumulatorowe na tle innych, jest brak elastycznej rury ssącej, a także smukły kształt oraz stosunkowo niewielkie rozmiary i waga. W zależności od modelu, na wagę i rozmiary wpływa między innymi pojemność pojemnika na zanieczyszczenia oraz to, czy odkurzacz ma dodatkowe opcje, np. ręczny odkurzacz akumulatorowy i możliwość czyszczenia na mokro.

  Odkurzacz bezprzewodowy akumulatorowy – wady i zalety

  Do najważniejszych zalet odkurzaczy akumulatorowych zalicza się brak kabla sieciowego, a także poręczny kształt, który ułatwia prace związane ze sprzątaniem domu. Ładowanie odkurzacza akumulatorowego w wielu modelach odbywa się przez specjalną platformę ładującą, na której można też przechowywać urządzenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu odkurzacze bezprzewodowe dobrze sprawdzają się w dużych pomieszczeniach, a także tam, gdzie jest ograniczony dostęp do gniazdek elektrycznych. O wiele łatwiej jest też nimi manewrować. Ich praca jest też zazwyczaj cichsza niż tradycyjnych odkurzaczy sieciowych.

  Większość modeli odkurzaczy akumulatorowych to urządzenia bezworkowe. Pojemnik na zanieczyszczenia można łatwo wyjąć i opróżnić.

  Odkurzacze bezprzewodowe mają też swoje wady. Jako główną wskazuje się to, że przeważnie mają one mniejszą moc niż tradycyjne modele. Może to mieć wpływ na jakość sprzątania – słabsze modele nie zawsze poradzą sobie z zebraniem wszystkich zabrudzeń. Inną wadą jest ograniczony czas, w jakim można sprzątać. Zazwyczaj jedno ładowanie wystarcza na ok. 30 minut pracy urządzenia, a proces ładowania trwa nawet kilka godzin.

  Jaki odkurzacz akumulatorowy kupić?

  Wybierając odkurzacz akumulatorowy, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujemy po tego typu urządzeniu i jakie powierzchnie będziemy nim sprzątać. Jeżeli zależy nam na poręcznym odkurzaczu do sprzątania mebli i samochodów, dobry będzie odkurzacz akumulatorowy ręczny lub pionowy z funkcją odkurzacza ręcznego. Do regularnego sprzątania domu czy mieszkania najlepiej sprawdzi się odkurzacz pionowy, który dodatkowo może mieć funkcję prania lub czyszczenia parą. Jeżeli natomiast chcemy skorzystać z najnowszej technologii i mieć wysprzątaną podłogę w czasie, gdy nie ma nas w domu, możemy wybrać robota sprzątającego.

  Kolejną kwestią są parametry odkurzacza. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy należy zwrócić uwagę na moc urządzenia. Tutaj ważne jest to, jakie powierzchnie się najczęściej odkurza – dywany i wykładziny zazwyczaj wymagają odkurzaczy o większej mocy niż np. panele. W przypadku tego typu odkurzaczy liczy się również maksymalny czas działania urządzenia oraz czas potrzebny do jego pełnego naładowania. Istotna jest też wielkość pojemnika na zanieczyszczenia – powinna ona być dostosowana do ogólnej wielkości przestrzeni, która będzie odkurzana.

  Dobrze jest też dowiedzieć się, w jakie filtry wyposażony jest odkurzacz. Gdy w domu mieszkają alergicy lub małe dzieci, zalecane są filtry HEPA, które pozwalają na dokładne oczyszczenie wypuszczanego powietrza z kurzu i innych substancji, które mogą wywoływać uczulenia.

  Wybierając odkurzacz akumulatorowy, warto przymierzyć, czy jego wysokość będzie nam odpowiadać, a także czy uchwyt pozwoli na wygodne operowanie urządzeniem. Oprócz tego dobrze jest sprawdzić, w jakie końcówki wyposażony jest wybrany model. Jeżeli zależy nam na odkurzaczu typu 2w1, warto przyjrzeć się, w jaki sposób rozłącza się części urządzenia i czy łatwo je później ponownie połączyć. Ważna jest również masa urządzenia – najlepiej, gdy nie przekracza 4 kg. Im lżejsze urządzenie, tym wygodniej będzie je użytkować i przenosić.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1