Parownice odświeżają odzież, usuwają zanieczyszczenia i zagniecenia. Ze względu na ich szerokie zastosowanie rośnie liczba osób decydujących się na zakup tych urządzeń. Jaką parownicę najlepiej wybrać?

Spis treści

  Parownice ręczne usuwają zagniecenia z firan i zasłon, a nawet zabijają roztocza znajdujące się w materacach i dziecięcych zabawkach. Rosnąca popularność tych urządzeń sprawia, że kosztują znacznie mniej niż kilka lat temu. Jaką parownicę warto kupić?

  Czym jest parownica?

  Parownica to urządzenie ze zbiornikiem na wodę, które umożliwia znacznie dokładniejsze prasowanie różnych powierzchni. Jest bardziej wygodna od klasycznego żelazka, zapewnia ochronę delikatnym ubraniom i nie wymaga użycia deski do prasowania. Z parownic korzystają już nie tylko sklepy odzieżowe, ale również zwykli ludzie, którzy doceniają ich szybką i skuteczną pracę. Gorąca para wodna sprawia, że ubrania są wygładzone i odświeżone, a wszelkie bakterie i przykre zapachy usunięte.

  Jaką parownicę wybrać?

  Niewiele osób podchodzi do prasowania z entuzjazmem, zwłaszcza gdy w pracy obowiązuje na co dzień strój formalny. Z ratunkiem przychodzą parownice, które zyskują coraz liczniejsze grono zwolenników. Szybko wygładzają ubrania i usuwają wszelkie zagniecenia. Para wodna przenikająca przez materiał pozbawia ubrania drobnoustrojów i usuwa pozostałości po środkach czyszczących. Parownica jest doskonałym rozwiązaniem dla alergików i osób uczulonych na proszki. Ze względu na dokładną dezynfekcję tkanin jej działanie doceniają również osoby cierpiące na trądzik. Jaką parownicę wybrać? Można wyróżnić modele z zewnętrznym zbiornikiem, ręczne oraz stojące.

  Parownica ręczna

  Parownica ręczna to doskonałe rozwiązanie do domu i na wyjazdy. Urządzenie jest przeznaczone do każdego rodzaju materiału, dzięki czemu usuwa zagniecenia nawet z delikatnego jedwabiu. Tego typu sprzęty są bardzo łatwe w obsłudze, szybko się nagrzewają i usuwają z ubrań nieprzyjemne zapachy. Coraz większa liczba parownic sprawia, że wybór jest naprawdę trudny. Dobrą opinią cieszą się sprzęty o niskim czasie nagrzewania, który powinien być mniejszy niż 1 minuta. Bardzo istotny jest również wygodny przycisk uruchamiający parę oraz nakładki usuwające zmechacenia. Ważnym elementem jest też zbiornik na wodę, który powinien mieć pojemność większą niż 100 ml. Mniejsze sprawiają, że użytkownik jest zmuszony do częstego uzupełniania wody. Najlepsza parownica do ubrań to taka, która nie jest zbyt ciężka, szybko się nagrzewa i ma moc wynoszącą minimum 1000 W. Konieczne jest również, aby urządzenie było dobrze wyprofilowane i komfortowe w użytkowaniu. Ważny jest też materiał, z którego wykonany jest sprzęt, ponieważ decyduje on o ochronie urządzenia przed czynnikami zewnętrznymi oraz użytkownika przed gorącą parą wodną.

  Parownica stojąca

  Parownicę do ubrań o budowie stojącej wyróżnia zwykle większa moc oraz obszerniejszy zbiornik na wodę. Takie urządzenia mają też często wieszak na ubrania, dzięki czemu prasowanie jest jeszcze sprawniejsze i wygodniejsze. Niektóre modele są wyposażone w obrotowe deski, dzięki czemu użytkownik może prasować w pozycji pionowej lub poziomej. Rosnąca popularność tych sprzętów sprawia, że parownice są ciągle udoskonalane i obecnie posiadają również pojemniki na aromaty oraz funkcje automatycznego usuwania kamienia. Parownica stojąca, tak jak ta ręczna, służy do prasowania plis, falban i delikatnych marszczeń. Należy zwrócić uwagę na parametry, które decydują o jej efektywnej pracy. Bardzo istotna jest moc sprzętu, która zwykle jest o połowę większa niż urządzeń ręcznych. Ważna jest również długość kabla, która wpływa na komfort użytkowania bez używania przedłużaczy. Warto także zwrócić uwagę na czas nagrzewania się parownicy. W przypadku ręcznych zwykle wynosi on 45 sekund, natomiast parownice stojące nagrzewają się około pół minuty dłużej. Prasując takim urządzeniem, nie ryzykuje się przypalenia ubrań ani ich przegrzania. Dużą zaletą parownic jest fakt, że usuwają zapach potu, papierosów i tłuszczu, a ponadto odświeżają ubrania po sezonie zimowym.

  Parownica kompaktowa

  Pośród urządzeń na parę wyróżnia się również nieco mniej popularne parownice kompaktowe. Posiadają spore pojemniki, w których po zakończonej pracy można schować wąż i przewód zasilający. Zarówno parownice ręczne, jak i kompaktowe wyróżniają się niewielkimi rozmiarami, dlatego można je przechowywać w szafce, a nawet zabrać w podróż. Ten drugi typ nagrzewa się dłużej, ale czas nie przekracza zwykle 1 minuty. Niektóre zawierają dodatkowy pasek ramienny, który ułatwia użytkownikowi pracę. Pośród urządzeń parowych to ręczne są najtańsze, kompaktowe kosztują kilkaset złotych więcej, natomiast stojące – ponad tysiąc.

  Żelazko czy parownica?

  Wiele osób stoi przed dylematem, czy zastąpić żelazko parownicą. Potencjalnych użytkowników zastanawia zwykle skuteczność nowoczesnego sprzętu AGD i odstrasza jego cena. Klasyczne żelazko prasuje ubrania bardzo dokładnie, ale wymaga rozłożenia deski, zazwyczaj długo się nagrzewa i ma długi, plączący się kabel. Poza tym znacznie trudniej prasuje się nim firany, zasłony, pościel czy płaszcze. Niestety żelazko może też doprowadzić do powstania zagnieceń i nieestetycznych kantów. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest parownica ręczna, która umożliwia pracę bez ciężkiej deski do prasowania oraz bez zdejmowania zasłon z karnisza. Parownica do firan pozbywa się nie tylko zagnieceń, ale też bakterii, które chętnie się w nich gromadzą. Co więcej, urządzenia na parę usuwają roztocza z materacy, poduszek i kołder. Dezynfekują zabawki, ubranka dziecięce, posłania zwierząt i służą do modelowania nakryć głowy. Coraz niższy koszt parownic ręcznych sprawia, że te urządzenia mogą się stać sprzętem dodatkowym.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1