Jeans to materiał uwielbiany przez wszystkie pokolenia. Jednak jest bardzo podatny na pojawianie się przetarć czy odbarwień. Na zniszczenia narażone są szczególnie jeansy z fabrycznie wykonanymi dziurami. W jaki sposób należy je pielęgnować? 

Spis treści

  Odpowiednio wyprane oraz rozłożone jeansy nie będą wymagały prasowania. Niemniej jednak niewłaściwy proces ich czyszczenia może doprowadzić do powstania nieestetycznych zagnieceń. Ponadto istnieje wiele opinii, według których jeansy nie powinny być prane zbyt często, gdyż szybciej tracą swój zadbany wygląd. Do odświeżenia oraz wyzbycia się bakterii świetnie sprawdzi się żelazko. Jak zatem prasować jeansy z dziurami, aby pozostały w dobrej kondycji jak najdłużej? 

  Prasowanie jeansu – najważniejsze informacje 

  Jak powinno wyglądać prasowanie ubrań wykonanych z jeansu? Teoretycznie taka odzież odpowiednio wyprana nie wymaga wygładzania żelazkiem. Jeansy zazwyczaj powinny być prane w 40°C. Następnie spodnie lub inny element garderoby wykonany z tego materiału należy rozłożyć. Po wyschnięciu bawełna wygląda doskonale i nie nosi żadnych oznak zagniecenia. Jeśli jednak jeansy były prane w sposób nieodpowiedni, w źle dobranej temperaturze, wymięte spodnie faktycznie należy przeprasować. Przed przystąpieniem do tej czynności powinno się zapoznać z instrukcjami widniejącymi na metce, gdyż dla każdego rodzaju tkaniny istnieje właściwy poziom temperatury. Dla bardzo delikatnego wariantu jeansu powinno się dobierać średni poziom, natomiast grubszy jeans wymaga wysokiej temperatury oraz dużej ilości pary. Bardzo ważne jest, żeby spodnie były prasowane po lewej stronie, w celu uniknięcia wybłyszczeń oraz odbarwień. Najlepiej robić to, gdy są jeszcze nieco wilgotne. Warto jest również wygładzać tkaninę przez lekką, bawełnianą szmatkę, dzięki czemu łatwiej będzie prasować szwy, a sama chusteczka okaże się dodatkowym zabezpieczeniem. W celu uniknięcia pozostawienia śladów po kieszeniach warto jest włożyć do nich kawałki materiału. Po zakończeniu prasowania należy pozostawić jeansy do wyschnięcia. 

  Dlaczego z jeansami z dziurami należy obchodzić się ostrożnie? 

  Jeansy z dziurami zarówno damskie, jak i męskie to od kilku sezonów prawdziwy krzyk mody. Jeszcze parę lat temu jednak tego typu spodnie uznawane były za oznakę niedbalstwa czy ubóstwa lub utożsamiano je ewentualnie z przedstawicielami niektórych subkultur (np. grunge). Kiedyś dziury w spodniach wykonywano metodą DIY (czyli do–it–yourself, z ang. zrób to sam) za pomocą pumeksu lub papieru ściernego. Porwane spodnie jeansowe dla reprezentantów subkultur były oznaką walki z tradycyjnie pojmowaną modą. Dziś tymczasem są klasykiem codziennych stylizacji. Po ten element garderoby sięgają zarówno wielcy projektanci, jak i sklepy sieciowe. Panie mogą łączyć dziurawe jeansy z kolorowymi T-shirtami, marynarkami, ramoneskami czy luźnymi swetrami. Męskie modele dobrze sprawdzą się np. jako uzupełnienie dla białej lub kraciastej koszuli, bluzy albo kurtki skórzanej. Pasują do nich trampki, mokasyny lub baleriny czy szpilki w przypadku pań. 

  Mimo uroku i nonszalancji, jaką mają w sobie spodnie fabrycznie podziurawione, należy wziąć pod uwagę, że warto o nie odpowiednio dbać. Nie chodzi tu tylko o ostrożne zakładanie, by nie powiększyć dziur, ale także o inne kwestie, jak choćby wygładzanie żelazkiem. Prasowanie jeansów z dziurami powinno przebiegać bardzo delikatnie, żeby otwory nie rozszerzyły się oraz nie zostały uszkodzone. Dlatego należy je wygładzać przez delikatną bawełnianą szmatkę.

  Prasowanie parą – świetne rozwiązanie dla jeansów z dziurami 

  Istnieje wiele opinii, według których jeansy nie powinny być zbyt często prane. Wynika to z tego, że woda oraz środki chemiczne powodują utratę koloru w jeansie, a z każdym kolejnym czyszczeniem materiał staje się coraz mniej odporny na wszelkie uszkodzenia. Delikatne zabrudzenia warto spierać ręcznie, w sposób delikatny, a dla odświeżenia i wyzbycia się bakterii spodnie jeansowe można umieścić w zamrażarce (po włożeniu ich do torebki foliowej). 

  Istnieją także sprzęty, które nie tylko szybko odświeżą jeansy, bez konieczności prania, ale także idealnie rozprasują modele z dziurami, chroniąc je przed uszkodzeniami. Mowa tu o urządzeniach do prasowania parą. Jakie żelazko warto wybrać do pielęgnacji jeansów z dziurami? Jeśli spodnie wymagają jedynie pozbycia się bakterii oraz odświeżenia, dobrze jest sięgnąć po parownicę do ubrań. Gorący strumień pary wodnej umożliwia nie tylko szybkie prasowanie, ale także usuwa do 99,9% drobnoustrojów. Parownica składa się ze zbiornika wody, dzięki któremu można odświeżyć od kilku do kilkunastu sztuk odzieży oraz z grzałki produkującej parę wodną. Ma ona o wiele mniejszy wyrzut pary niż żelazko z generatorem pary, dlatego polecana jest do pielęgnacji delikatnych tkanin, takich jak np. jedwab. Jeżeli mowa jednak o intensywnych zagnieceniach jeansów z dziurami konieczne okaże się właśnie żelazko z generatorem pary. Tego typu urządzenia potrafią utrzymać stałą, bezpieczną dla tkanin temperaturę, dlatego zapewniają idealną gładkość bez ryzyka powstania nieeleganckich wybłyszczeń czy przypaleń, niezależnie od rodzaju prasowanej tkaniny. Żelazko ze stacją jest w stanie wyprodukować bardzo dużo pary wodnej pod wysokim ciśnieniem (podstawowy wyrzut wynosi do ok. 180 g na minutę, dodatkowy natomiast do ok. 600 g na minutę). Z tego powodu żelazko to z łatwością wyprasuje nawet bardzo gniotące się tkaniny, a także grube materiały (jak właśnie jeans). Sprzęt umożliwia również prasowanie kilku warstw naraz (m.in. pościeli). 

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?