Prasowanie parą to łatwy i szybki sposób na pozbycie się zagnieceń z wielu materiałów. O skuteczności tej metody świadczy fakt, że wykorzystywana jest przez profesjonalne firmy. Prasowanie parowe nie musi być jednak domeną specjalistów – przy pomocy odpowiednich urządzeń można przeprowadzić je również w domowych warunkach.

Spis treści

  Prasowanie parą to ciekawa alternatywa dla używania klasycznych żelazek. Tradycyjny sprzęt opiera się głównie na rozgrzewaniu stopy urządzenia, przy pomocy której rozprasowuje się zgnieciony materiał. Oczywiście współczesne żelazka posiadają także funkcję wyrzutu pary, dzięki której możliwe jest chociażby prasowanie parą w pionie. Jest to ogromne ułatwienie. Warto jednak zwrócić uwagę także na inne urządzenia, które całe swoje działanie opierają na prasowaniu parowym. Ich stosowanie w dużym stopniu usprawnia domowe porządki.

  Na czym polega prasowanie parą?

  Prasowanie parą jest niezwykle proste. Polega na wytwarzaniu pary wodnej wewnątrz danego urządzenia, a następnie uwalnianiu jej pod odpowiednio dużym ciśnieniem. Im wyższe jest ciśnienie, tym para głębiej wnika we włókna tkanin. Pod wpływem wysokiej temperatury rozprostowuje je i nadaje materiałom świeży i schludny wygląd.

  Co ważne, podczas prasowania parowego żadna część wybranego urządzenia nie styka się z materiałem. Dzięki temu w łatwy sposób można uniknąć nieestetycznych zabrudzeń czy przypaleń. Prasowanie parą jest więc nie tylko łatwe, ale również bezpieczne.

  Urządzenia do prasowania parą

  Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych urządzeń do prasowania parą. Wybór jednego z nich zależy od potrzeb i preferencji użytkownika. Wśród sprzętu do prasowania parowego na uwagę zasługują:

  Działanie każdego z powyższych urządzeń opiera się na podobnych zasadach i zapewnia dokładne i skuteczne prasowanie parowe. Różnicą są gabaryty sprzętu, jego cena, a także konkretne parametry, np. moc, stopień wyrzutu pary, pojemność zbiornika na wodę czy funkcje dodatkowe.

  Prasowanie parowe i jego zalety

  Prasowanie parowe ma wiele zalet, które przekonają nawet największych sceptyków. Przede wszystkim prasowanie parą jest banalnie proste i nie wymaga od użytkownika urządzenia szczegółowej wiedzy na temat konkretnych tkanin. Nowoczesne urządzenia do prasowania parowego mają bowiem system automatycznego dostosowywania temperatury do różnego typu materiałów. W związku z tym nawet zupełny laik bez trudu poradzi sobie z usunięciem zagnieceń zarówno z delikatnych, jak i trwałych tkanin.

  Kolejnym atutem prasowania parą jest wysoka skuteczność tej metody. Dzięki niej możliwe jest wygładzenie nawet wyjątkowo mocnych zagnieceń, które trudno usunąć przy pomocy zwykłego żelazka. Dotyczy to także materiałów dekoracyjnych. Urządzenia do prasowania parą bez trudu poradzą sobie z odzieżą plisowaną, ubraniami z falbanami czy kokardami, a także z tkaninami ozdobionymi, np. cekinami, koralikami, aplikacjami czy kamieniami.

  Co ważne, prasowanie parą można stosować w przypadku wielu materiałów o różnorodnej fakturze czy grubości. Urządzenia z tą funkcją nadają się do rozprostowania zagnieceń, m.in. na tkaninach bawełnianych, jedwabnych, syntetycznych, wełnianych czy lnianych. Bez wątpienia stanowi to duże ułatwienie. Ponadto, stosując prasowanie parą, można mieć pewność, że nawet delikatne materiały się nie zniszczą. Tego typu zabieg zapewnia bowiem ochronę nie tylko przed przypaleniami, lecz także przed przebarwieniami i nieestetycznym wybłyszczaniem się tkanin, które jest wyjątkowo widoczne w przypadku ciemnych ubrań.

  Dodatkowo prasowanie parowe przynosi dużą oszczędność czasu. Zaletą urządzeń z tą funkcją jest nie tylko pojemny zbiornik na wodę, który umożliwia prasowanie dużej liczby ubrań bez konieczności ciągłego uzupełniania płynu. Równie istotna jest możliwość prasowania kilku warstw materiału jednocześnie. W związku z tym prasowanie parą sprawdzi się w przypadku dbania o pościel, a także grube ręczniki złożone w kostkę. Ponadto podczas prasowania, np. spodni wystarczy wyprasować je tylko z jednej strony – pod wpływem pary wodnej druga strona wygładzi się sama.

  Urządzenia do prasowania parą można stosować nie tylko do rozprostowywania zagnieceń, ale również do odświeżania odzieży wierzchniej. Dawno nieużywane płaszcze, żakiety czy marynarki pod wpływem pary wodnej nabierają nowego blasku, dzięki czemu nie trzeba ich często prać. Ponadto para wodna usuwa z tkanin wszelkie pyłki, drobnoustroje i alergeny, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.

  Kiedy warto zastosować prasowanie parą w pionie?

  Prasowanie parowe w pionie nie zawsze wymaga używania deski do prasowania, co można uznać za dodatkową zaletę i udogodnienie. Zamiast tego bardzo często stosuje się prasowanie parowe na wieszaku, które sprawdzi się np. w przypadku odświeżania eleganckiej odzieży. Marynarkę, żakiet czy garsonkę wystarczy rozwiesić, a następnie wyprasować wybranym urządzeniem. Zapewnia to dużą oszczędność czasu, pozwalając na szybsze przygotowanie się do wyjścia na spotkanie biznesowe czy uroczystą kolację.

  Tak naprawdę jednak prasowanie parowe w pionie będzie skuteczne również w przypadku codziennej garderoby, ubrań dziecięcych, a nawet bielizny. Uniwersalność zastosowania tej metody bez wątpienia przemawia na jej korzyść.

  Należy też pamiętać, że prasowanie parą w pionie to duże ułatwienie w przypadku usuwania uciążliwych zagnieceń z wszelkiego typu firan czy kotar. Aby odświeżyć okienne zasłony, nie trzeba ich zdejmować, co stanowi ogromne udogodnienie. Wystarczy wyprasować je parą w pionie, podczas gdy swobodnie wiszą na karniszach. Dzięki temu zabiegowi nie tylko się rozprostują, ale również staną się czystsze.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?