Jeans to jeden z najpopularniejszych materiałów, którego komercyjna produkcja rozpoczęła się w XIX wieku. Zarówno damskie, jak i męskie spodnie jeansowe są noszone na całym świecie. Materiał jest wytrzymały, a przy tym komfortowy w użytkowaniu. Jak należy o niego dbać i jak go prasować?

Spis treści

  Jeans to mocna tkanina bawełniana wykonana w splocie skośnym. Czasem można spotkać się z dodatkiem innych włókien takich jak elastan, które mają poprawić rozciągliwość spodni i sprawić, że będą dobrze leżeć. Aby uzyskać czarne lub białe jeansy, wykorzystuje się specjalne barwniki, zwykle na bazie siarki. Efekt postarzenia materiału to z kolei zasługa m.in. takich zabiegów jak piaskowanie czy rozdzieranie laserem. Choć można znaleźć liczne źródła, w których odradza się prasowanie tego materiału, w rzeczywistości niewiele osób się nimi kieruje. Jaka jest zatem najlepsza metoda?

  Skąd wzięła się popularność jeansu?

  Początkowo jeans był wykorzystywany przede wszystkim do produkcji męskich spodni roboczych, które służyły pracownikom fizycznym i poszukiwaczom złota w Stanach Zjednoczonych. Już wtedy doceniano jego trwałość i uniwersalność. Pierwsza firma zajmująca się szyciem spodni tego typu powstała w XIX wieku, a jej założycielem był Levi Strauss. Wraz z koniecznością budowy Kanału Panamskiego pojawiło się ogromne zapotrzebowanie na trwałe ubrania, co z powodzeniem udało się wykorzystać Straussowi. Stworzona przez niego marka stała się sławna i w latach dwudziestych XX wieku wypuściła pierwszą komercyjną kolekcję. W latach sześćdziesiątych zarówno damskie, jak i męskie jeansy były noszone na co dzień. Do ich spopularyzowania przyczyniły się m.in. gwiazdy światowego kina oraz ruch hippisów, którzy nieco zmodyfikowali krój nogawek. Obecnie na rynku odzieżowym jest ogromny wybór spodni różniących się m.in. fasonem i kolorem. Jeansy na stałe goszczą w kolekcjach największych projektantów i są dostępne praktycznie w każdej sieciówce. To jeden z najbardziej uniwersalnych i ponadczasowych elementów garderoby, dlatego większość osób ma w szafie przynajmniej ich jedną parę.

  Jak prasować spodnie jeansowe?

  Wiele osób uważa, że zarówno damskie, jak i męskie jeansy nie wymagają prasowania, jeśli proces prania i suszenia przebiegł prawidłowo. Spodnie powinny być prane w niskiej temperaturze, gdyż wysoka może skurczyć włókna. Nie można ich suszyć na słońcu, ponieważ może wyblaknąć kolor. Bardzo łatwo wypłukać też czarny barwnik podczas prania i suszenia. Prawdą jest, że niektóre modele faktycznie nie wymagają prasowania. Mocno dopasowane rurki rozprostowują się na ciele i wystarczy ich odpowiednie rozłożenie po wypraniu, aby uzyskać zadowalający efekt. Inaczej sprawa wygląda po wypraniu szerokich jeansów, np. dzwonów, jeansowej koszuli lub bluzki. Jeśli nie chcemy narazić się na niechlujny wygląd, prasowanie jest konieczne. Jak to zrobić, by nie uszkodzić materiału?

  Jeśli dysponujemy klasycznym żelazkiem, konieczne będzie odczytanie temperatury prasowania z metki znajdującej się na ubraniu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie zniszczymy spodni czy innego jeansowego elementu garderoby. Ubrania powinny być prasowane na lewej stronie. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie zabiegu jeszcze zanim spodnie zdążą całkowicie wyschnąć po praniu. Lekko wilgotny materiał znacznie lepiej poddaje się wysokiej temperaturze.

  Żelazka parowe do prasowania jeansu

  Jedną z najlepszych i najbezpieczniejszych metod pielęgnowania jeansu jest prasowanie parą. Sprawdza się ona doskonale zwłaszcza w przypadku spodni, które, ze względu na liczne i mocne zabrudzenia, zostały wyprane w wyższej temperaturze niż zalecana. Najpopularniejsze urządzenie do prasowania parą to klasyczne żelazko parowe. Korzystając z niego, warto zwrócić uwagę, czy dysponuje funkcją umożliwiającą oczyszczanie z kamienia wytworzonej w środku pary. Ma to istotne znaczenie w przypadku prasowania jasnych jeansów, bowiem plamy są nie tylko nieestetyczne, ale mogą być też trudne do usunięcia. Przydatną funkcją jest także dodatkowy wyrzut pary, który sprawdza się w sytuacji, gdy mamy do czynienia z bardzo dużymi zagnieceniami.

  Prasowanie parowe ma wiele zalet. Nie tylko jest bezpieczne dla tkanin, ale również doskonale odświeża ubrania. Jeśli lubimy nosić jeansowe koszule, warto przetestować żelazko parowe do prasowania w pionie. Jest to bardzo wygodny sposób, który umożliwia wyeliminowanie zagnieceń bez konieczności każdorazowego układania koszuli na desce.

  Generatory pary przy jeansowych ubraniach

  Z uwagi na fakt, że jeansy mogą być wykonane z bardzo grubego materiału, w wielu przypadkach przydaje się urządzenie zwane generatorem pary. Najnowocześniejsze sprzęty samodzielnie dopasowują ilość pary. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać świetne efekty w bardzo szybkim czasie. Generatory cechują się bardzo silnym wyrzutem pary, która wnika w głąb tkaniny, przez co możliwe jest prasowanie nawet kilku warstw jednocześnie. To doskonałe rozwiązanie w przypadku bardzo grubych materiałów, które są nie do doprasowania za pomocą klasycznych żelazek parowych.

  Parownica do prasowania jeansu

  Parownica do ubrań służy do prasowania lekkich materiałów. Warto przetestować jej działanie, jeśli bluzka, koszula, sukienka bądź inny element garderoby uszyty jest z cienkiego jeansu. Parownica jest dodatkowo bezpieczna dla tkaniny i zapewnia sporą wygodę, ubrania bowiem wiszą w pionie – nie ma potrzeby rozkładania deski. Tego typu urządzenia sprawdzają się zwłaszcza w sytuacji, gdy nie dysponujemy zbyt dużą ilością czasu, a wyprasowana bluzka potrzebna jest na już.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  3