Szal to jeden z najpopularniejszych dodatków do stylizacji damskich i męskich. Delikatny i zwiewny szal pasuje do sukienki, a gruby wykonany z wełny szal męski może być dodatkiem do zimowego palta.

Spis treści

  Często szale wykonane z takich materiałów jak kaszmir czy jedwab są drogie, a zarazem delikatne. Dlatego należy o nie odpowiednio dbać, aby przez długi czas zachowały swój piękny wygląd. Bardzo ważne jest prasowanie. Inaczej będzie prasowany szal kaszmirowy, a inaczej wykonany z jedwabiu czy bawełny. Czy prasowanie parą jest najlepszym rozwiązaniem?

  Szale damskie i męskie – co jest najważniejsze przy prasowaniu?

  Tak naprawdę przy prasowaniu szali różnego rodzaju nie powinniśmy zwracać uwagi na to, czy są przeznaczone dla mężczyzn, czy dla kobiet, ale na to, z jakiego materiału zostały wykonane. To właśnie w zależności od rodzaju tkaniny czy dzianiny powinno się ustawiać moc żelazka, a także zdecydować się na prasowanie tradycyjne lub za pomocą pary. Zazwyczaj prasowanie przy pomocy pary wybiera się w przypadku bardzo delikatnych tkanin, którym wysoka temperatura może zaszkodzić. Niejednokrotnie w takim przypadku zaleca się też prasowanie pionowe – najlepiej jedynie delikatne wygładzenie za pomocą pary, bez bezpośredniego kontaktu materiału z żelazkiem. Tak traktować powinno się szale wieczorowe, które są niezwykle lekkie i zwiewne. Jak zatem prasować poszczególne szale w zależności od materiału, z jakiego są wykonane?

  Przede wszystkim zawsze należy zapoznać się z informacjami, które producent umieszcza na metce wszywanej w produkt. Jest to ważne, gdyż zawsze tam umieszczony jest skład materiału oraz zalecany sposób pielęgnacji szala, w tym również wytyczne dotyczące prasowania. Ze składem materiału należy się zapoznać, gdyż inaczej będzie się obchodzić z materiałem, który ma w składzie 100% danego włókna, a inaczej z domieszkami, szczególnie syntetycznymi.

  Szale kaszmirowe i wełniane – jak je prasować?

  Niezależnie od tego, czy w szafie mamy szal damski kaszmirowy typu komin, czy też wełniany szal męski o grubym splocie, musimy pamiętać, że wełna, w tym kaszmir, jest włóknem naturalnym, które nie lubi zbyt wysokich temperatur. Prasując kaszmirowy szal, żelazko najlepiej ustawić na możliwie niską temperaturę. Wiele modeli posiada regulator temperatury ze wskaźnikiem, jakie materiały można w niej prasować. Wówczas wybieramy program do wełny. Szale damskie kaszmirowe mogą być wykonane z jednej lub dwóch warstw materiału. W przypadku jednowarstwowych zaleca się prasowanie na lewej stronie. Natomiast dwuwarstwowe można prasować po lewej prawej stronie, ale przez szmatkę. Prasując w ten sposób szal z kaszmiru lub z wełny owczej, unikniemy efektu wyświecenia się, który wpływa na estetykę tego dodatku.

  Szale zimowe często są wykonywane przy użyciu ozdobnych, wypukłych splotów, w szczególności różnego rodzaju warkoczy. Tak wykonanych szali można nie prasować.

  Jak prasować szale jedwabne?

  Jedwabny szal jest kojarzony z elegancją i prestiżem. Może podkreślić charakter stylowej garsonki do pracy, ale także stanowić część wieczorowej kreacji. Jednak jedwab jest tkaniną dość wymagającą, jeśli chodzi o pielęgnację. Warto szczególnie wiedzieć, w jaki sposób prasować wykonane z niego ubrania i dodatki. Podobnie jak w przypadku wełny, tak i jedwab zaleca się prasować na lewej stronie. Najlepiej ustawić żelazko na niską temperaturę (program do delikatnych rzeczy). Zaleca się, aby materiał był nieco wilgotny na czas prasowania, co ma zminimalizować ryzyko zniszczenia tkaniny. W przypadku szali warto prasować materiał jedwabny przez szmatkę, minimalizuje to efekt wyświecenia materiału, a także pozwala uniknąć ewentualnego przypalenia.

  Szale z filcu – czy prasować?

  W ciągu ostatnich kilku lat na popularności zyskały bardzo szale wykonane z filcu, które często mają bardzo ciekawą kolorystykę i fakturę. I to właśnie między innymi przez tę fakturę nie zaleca się prasowania ich tradycyjnym żelazkiem, gdyż mogą stracić swój fason. Jeżeli mamy gładki szal filcowy, można go delikatnie przeprasować przy pomocy żelazka ustawionego na najniższą temperaturę. Trzeba jednak bardzo uważać, gdyż materiał powstały w wyniku filcowania na mokro może stracić swój pierwotny wygląd pod wpływem nacisku i wysokiej temperatury.

  Prasowanie parowe – tak prasuj delikatne szale

  Jak widać, w większości szale, szczególnie te eleganckie, wykonywane są z tkanin i dzianin, które wymagają szczególnego traktowania i nie lubią wysokich temperatur. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem żelazka z funkcją pary lub parownicy. Takie urządzenie doskonale sprawdzi się nie tylko w przypadku prasowania delikatnych rzeczy, takich jak szale, ale praktycznie wszystkich rodzajów ubrań. Takie prasowanie jest bezpieczne dla ubrań i dodatków, a także pozwala uniknąć efektu wyświecenia się, co jest szczególnie istotne w przypadku prasowania wełny. Dodatkowo prasowanie parą nie powoduje odkształcenia materiału czy jego miejscowego i chwilowego odbarwiania. Tak prasować można też szale ozdobione dodatkowymi elementami, na przykład cekinami, koralikami czy strukturalnymi dekoracjami. Przy pomocy pary wodnej możemy też odświeżyć szale, co ma znaczenie przy szalach filcowych i kaszmirowych, których nie zaleca się często prać. Urządzeniami prasującymi parą można również dezynfekować ubrania – oczyścić je z pozostałości środków czystości, a także drobnoustrojów, które mogły się osadzić na powierzchni tkaniny w czasie użytkowania.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?