Ręczne robienie kartek wielkanocnych może stanowić wspólną zabawę z dziećmi lub być chwilą relaksu dla dorosłych, a przede wszystkim – pamiątką dla najbliższych. Jak później posprzątać po takim tworzeniu? Czym usunąć plamy z kleju i tuszu ze stempli? Jak zebrać brokat czy ścinki?

Spis treści

  Kartki wielkanocne ręcznie robione przez dzieci to mnóstwo zabawy oraz… nieco sprzątania. Najbardziej niebezpieczne są plamy z kleju, ale wyzwaniem mogą stać się także ścinki z papieru czy brokat. Warto zaopatrzyć się w dobry odkurzacz ręczny.

  Czego używa się do wykonania kartek wielkanocnych?

  Wszystko, czego używa się do tworzenia kartek wielkanocnych, może przysporzyć sporo problemów sprzątającemu:

  • kolorowe papiery, tektura, brystol – najtrudniej zebrać te najdrobniejsze ścinki;
  • brokat, cekiny – niełatwo je zebrać ze wszystkich powierzchni, szczególnie jeśli dostaną się w trudno dostępne miejsca lub zostaną wdeptane w dywany;
  • kolorowe piórka – fruwający wszędzie puch trzeba zebrać odkurzaczem jak najszybciej;
  • wstążki, muliny, sznurki – długie kawałki mogą uszkodzić odkurzacz, trzeba zebrać je ręcznie lub miotłą;
  • kolorowe, przestrzenne (3D) i zwykłe taśmy klejące – problem pojawia się, gdy zostaną naklejone w niepożądane miejsce;
  • guziki, perełki, koraliki – jeśli ma ich nie wciągnąć odkurzacz, lepiej starać się ich nie rozsypywać, w przeciwnym wypadku konieczna będzie interwencja miotły i szufelki;
  • klej na gorąco – plamy z kleju są uciążliwe na każdej powierzchni, ale ten rodzaj kleju jest preferowany, jeśli do kartki będą przyczepione inne materiały niż papier.

  Warto dobrze przygotować się do prac plastycznych i zabezpieczyć powierzchnię roboczą (a najlepiej także i podłogę) np. folią malarską.

  Jaki odkurzacz do domu wybrać do sprzątania po pracach ręcznych? Czyszczenie narożników, zbieranie brokatu i ścinków…

  Sprzątanie pokoju po robieniu kartek wielkanocnych z dziećmi to wyzwanie. Można je sobie jednak ułatwić, wybierając dobry odkurzacz i odpowiednią końcówkę ssącą.

  Odkurzacz na wodę to świetne rozwiązanie, jeśli często po kreatywnych zabawach plastycznych pozostają wilgotne plamy (np. z brokatu w żelu), które nie mogą zostać zassane przez zwykłe urządzenia (mogą uszkodzić mechanizm). Jeśli jednak w mieszkaniu jest dużo dywanów, lepszym rozwiązaniem będzie odkurzacz z funkcją mycia podłóg oraz prania wykładzin.

  Wszelkie drobinki unoszące się w powietrzu mogą „uciekać” z odkurzacza (dotyczy to np. puchu z piórek, a nawet brokatu), dlatego warto zwrócić uwagę na to, ile poziomów filtracji posiada dany sprzęt. Wychwytywanie kurzu może być skuteczne nawet w 99,98% (to oznacza, że urządzenie „wypluwa” z powrotem tylko 0,02% wciąganych zanieczyszczeń). Należy pamiętać, że odkurzacze bezworkowe mają cały czas tę samą skuteczność, niezależnie od poziomu napełnienia pojemnika na zabrudzenia. Modele workowe mają nieco słabszą siłę ssącą przy przepełnionym worku. Naprawdę mocny odkurzacz cyklonowy przyda się z kolei w domach, w których dzieci lubią zabawę z brokatem.

  Do czyszczenia narożników z rozsypanych drobinek czy ścinków papierków można użyć dodatkowej końcówki do odkurzacza – szczelinówki, która usunie świecące pyłki i resztki wycinanek również np. z listew przypodłogowych. Istnieją także odkurzacze ze specjalną „główną” końcówką, taką jak głowica Delta odkurzacza bezprzewodowego Tefal Air Force Extreme Silence. Jest trójkątna, zwężana z przodu oraz… podświetlana. Bardzo ułatwia odnalezienie wszystkich pozostałości po tworzeniu ręcznych kartek, nawet jeśli schowały się one głęboko pod szafą czy za kanapą. Akurat ta głowica ma też wbudowaną elektroszczotkę do usuwania wszelkich drobin nawet z grubego dywanu.

  Wygodną opcją są wielofunkcyjne sprzęty sprzątające 3w1 lub 2w1. Oprócz stojącego odkurzacza zawierają moduł ręczny (mały, poręczny odkurzacz). Ich zaletą jest to, że za pomocą jednego urządzenia można posprzątać przyklejony do firan brokat, pokryte cekinami kanapy oraz podłogi zasłane ścinkami.

  Czyszczenie wersalki, dywanów i wykładzin z plam po kleju

  Klej uniwersalny usuwa się za pomocą niewielkiej ilości acetonu zmieszanego z wodą (w proporcjach 1:2). Najpierw trzeba zrobić próbę na niewidocznym kawałku tkaniny.

  Klej na gorąco z tkaniny wyeliminuje z kolei benzyna ekstrakcyjna. Również w tym przypadku trzeba najpierw zrobić test w niewidocznym miejscu.

  Czym czyścić meble lakierowane i drewniane oraz podłogi z plam po kleju?

  To, czym czyścić meble okleinowane czy drewniane, zależy od rodzaju kleju. Trzeba pamiętać, żeby mycie tych drugich przeprowadzać jak najdelikatniej, bo naprawdę łatwo o zarysowania.

  Jak usunąć plamy z kleju na gorąco? Z płaskich powierzchni najlepiej jest bardzo subtelnie oderwać zaschniętą substancję. Najlepiej użyć do tego paznokci, plastikowego nożyka lub drewnianej linijki. Ostry nóż może pozostawić na drewnianej czy okleinowanej powierzchni rysy, których nie uda się już usunąć.

  Aby klej łatwiej odszedł od mebla, można go dodatkowo utwardzić. Robi się to za pomocą kostek lodu zamkniętych w woreczku strunowym. Trzeba przyłożyć lód do plamy i odczekać, aż substancja stwardnieje.

  Pozostałości kleju z naklejek lub taśmy klejącej można z kolei namoczyć i po jakimś czasie zmyć alkoholem. Skuteczne jest także podgrzewanie za pomocą suszarki lub parownicy do ubrań. Zmiękczony klej łatwiej usunąć.

  Do wyczyszczenia mebli okleinowanych może się przydać również masło lub inny tłuszcz. Tłuste plamy wyciera się suchym ręcznikiem papierowym, ewentualnie gąbeczką nasączoną wodą z płynem do mycia naczyń. Ten sposób nie nadaje się do czyszczenia mebli drewnianych, bo ślady trudno będzie później z nich usunąć.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?