Krepina to obok bibuły jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów plastycznych. Wykonywać z niej można bardzo różne ozdoby i dekoracje. Krepina sytuuje się właściwie między bibułą z jednej a tekturą falistą z drugiej strony. Jest równie sprężysta, jak tektura, nieco bardziej wytrzymała niż bibuła i równie atrakcyjna, jak pozostałe dwa materiały. Równie ciężko się po niej także sprząta.

Spis treści

  Krepina nie jest już obecnie produkowana wyłącznie we Włoszech. Dużo szerszy niż jeszcze niedawno jest także jej wybór. Różni się ona od bibuły marszczonej wyższym stopniem rozciągania. Jest także nieco sztywniejsza. To wszystko sprawia, że bardzo chętnie sięga się po nią podczas tworzenia różnego rodzaju dekoracji.

  Co to jest krepina?

  Krepina to lekki, pomarszczony papier, nieco sztywniejszy od bibuły marszczonej. Powstaje on w procesie marszczenia, czyli krepowania bibuły. Poszczególne odmiany krepiny różnią się od siebie stopniem marszczenia. Najczęściej wynosi on od 40% do 60%. Krepina może mieć różną gramaturę, co wpływa również na jej sprężystość podczas rozciągania.

  Krepina cechuje się również nieco większą przepuszczalnością światła aniżeli bibuła. Prawdziwa włoska krepina powinna być wyprodukowana we Włoszech, natomiast obecnie produkuje się ją w wielu różnych krajach świata. Standardowy rozmiar krepiny to rolka 50 x 250 cm.

  Jak wygląda krepina?

  Krepina włoska, ta najbardziej oryginalna, wbrew pozorom optycznie niewiele różni się od bibuły marszczonej, tyle tylko że jest od niej nieco sztywniejsza.

  Angielska nazwa „crepe" oznacza lekki, cienki materiał o pomarszczonej powierzchni, a oba materiały spełniają te kryteria. Warto jednak pamiętać, że krepina włoska jest bardziej wytrzymała i odporna, co czyni z niej atrakcyjny materiał do różnorodnych prac plastycznych. To właśnie z krepiny włoskiej powstają te najbardziej tradycyjne ludowe ozdoby, które obejmuje się zbiorczą nazwą ozdoby z bibuły. Właściwie są to jednak ozdoby z krepiny. Krepina do bukietów nadal chętnie jest wykorzystywana przez koła pracy twórczej, które kultywują rodzime tradycje. Bibuła krepina idealnie nadaje się także do wykonywania lalek z krepiny, karnawałowych kotylionów, ozdobnych obrączek na serwetki. Gruba i sztywna krepa (krepina), na przykład występująca w wersji o gramaturze 180g/m2, idealnie nadaje się do ozdabiania i wykonywania dekoracji ludowych, strojów karnawałowych, a także domowych ozdób.

  Krepina na ozdoby to często krepina metalizowana. Wykorzystuje się ja także chętnie do pakowania różnego rodzaju prezentów. Nie jest ona w tym obszarze tak popularna, jak jej cieńszy odpowiednik, czyli bibuła, natomiast wiele osób chętnie po nią sięga.

  Najlepsze odkurzacze do sprzątania po krepinie

  Krepinę łatwiej usuwa się z różnych powierzchni niż bibułę. Przede wszystkim dlatego, że krepa jest grubsza i lepiej widoczna. Nie zmienia to jednak faktu, że wybierając najlepszy odkurzacz do sprzątania po takich plastycznych zajęciach, trzeba zwrócić uwagę na moc odkurzacza. Pewną wskazówką może być tutaj klasa energetyczna. Mimo iż przepisy dotyczące klas dynamicznie się zmieniają, na sporej części urządzeń nadal można je znaleźć. Niezależnie od tego, czy wolisz odkurzacze bezworkowe, czy stawiasz na odkurzacz workowy, to właśnie parametry energetyczne powiedzą ci najwięcej o faktycznej efektywności odkurzacza. Im lepsze te parametry, im wyższa klasa energetyczna odkurzacza, tym większa jego moc i niższy poziom hałasu. Odkurzacz cichy jest wtedy, gdy zużywa mało prądu. Paradoksalnie, jest też silniejszy, kiedy zużywa mniej energii. Warto więc na początek kierować się tymi wskazówkami. Przydatnym kryterium jest moc odkurzacza wyższa niż 900W, poziom hałasu odkurzacza niższy niż 90 dB.

  Odkurzacze bezworkowe czy workowe?

  Sprzątanie domu to zadanie, które wymaga odpowiedniego sprzętu, dostosowanego do twoich indywidualnych potrzeb. Oczywiście zarówno odkurzacze workowe, jak i te bezworkowe poradzą sobie ze sprzątaniem krepiny, natomiast warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kryteriów. Jeśli chcesz ograniczyć kontakt z zanieczyszczeniami i nie martwić się o konieczność regularnego uzupełniania materiałów eksploatacyjnych, postaw na odkurzacz bezworkowy. Jest on wygodniejszy, rzadziej trzeba wymieniać filtry, na których on bazuje, a ponadto można zapomnieć o konieczności kupowania dopasowanych worków. Najnowsze modele odkurzaczy bezworkowych, takich jak TEFAL Silence Force Cyclonic, umożliwiają łatwe i intuicyjne wyjmowanie zbiornika na kurz dzięki nowoczesnemu systemowi blokującemu. Dodatkowo są one wyposażone w zaawansowaną technologię monocyclonową i 2-poziomowy poziom filtracji. Rozwiązania zapewniają 99,98% wychwytywania pochłanianego przez odkurzacz kurzu. Dla alergików z pewnością dobrym rozwiązaniem okaże się odkurzacz z filtrem wodnym.

  Jaki odkurzacz kupić – zaawansowane rozwiązania

  Centralny odkurzacz ze specjalnym systemem rur montowanych w ściany mieszkania lub domu to w Polsce jeszcze mało popularne rozwiązanie, choć coraz więcej osób zaczyna się nim interesować. Zaawansowane technologie nie oznaczają jednak wyłącznie tak skomplikowanych urządzeń lub systemów. Coraz bardziej na polskim rynku doceniany jest bezprzewodowy odkurzacz, który dzięki nowoczesnym rozwiązaniom jest multifunkcjonalny. Na przykład odkurzacz Air Force 360 od Tefala nie tylko wyposażony jest w wielofunkcyjną szczotkę, która sprawdza się na różnych rodzajach powierzchni. Nie tylko ma lekką i łatwo rozkładaną konstrukcję, która pozwala mu docierać w trudno dostępne miejsca. Ma także konstrukcję, która pozwala jednym kliknięciem uczynić z niego moduł ręczny do sprzątania kanap lub sufitu. Trzeba bowiem pamiętać, że ozdoby i dekoracje z krepiny są także „doskonałym” zbieraczem kurzu. Jeśli więc w domu znajduje się sporo tego typu papierowych dekoracji, warto wyposażyć się w odkurzacz, który zapewnia gruntowne czyszczenie całego domu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1