Ozdoby z papieru to łatwy pomysł na udekorowanie wnętrza, np. podczas świąt. Najlepiej wykonać je wspólnie z dzieckiem, dla którego proces tworzenia będzie świetną zabawą. Po zrobieniu świątecznych ozdób z papieru warto natomiast gruntownie posprzątać, wykorzystując do tego dobry odkurzacz.

Spis treści

  Papierowe ozdoby to niezwykle prosta dekoracja. Mimo to mogą wyglądać niezwykle efektownie i zachwycać oryginalnością oraz precyzją wykonania. Najczęściej z papieru robi się ozdoby wielkanocne lub bożonarodzeniowe, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć je także z okazji innych świąt, np. urodzin. Co ważne, proces ich przygotowywania stanowi prawdziwą frajdę dla całej rodziny i pomaga w rozwoju zdolności manualnych dzieci. Po twórczej zabawie zawsze należy jednak posprzątać – w to zadanie również warto zaangażować najmłodszych.

  Ozdoby wielkanocne z papieru i ich rodzaje

  Papierowe ozdoby świąteczne często przygotowuje się z okazji Wielkanocy. To radosny czas, którego wymiar podkreślą odpowiednie dekoracje. Oprócz tradycyjnych pisanek czy lukrowanych baranków warto dać ponieść się fantazji i stworzyć coś więcej. Wielkanocne ozdoby z papieru mogą być bowiem niezwykle oryginalne.

  Najczęstszym wzorem jest jednak uroczy kurczaczek. Do jego zrobienia potrzebne będą arkusze w kolorach żółtym i czerwonym. Z kartek w odpowiednich barwach należy powycinać tułów, skrzydła, a także nogi i grzebień ptaka, a następnie skleić ze sobą wszystkie elementy. Dodatkowo należy też narysować czarnym flamastrem jego oczy. Aby wiosenna ozdoba z papieru była bardziej trójwymiarowa, na skrzydła kurczaka warto przykleić kawałki pociętej bibuły lub rafii. Tak stworzoną dekorację można przyczepić, np. na firankę. W podobny sposób można też wykonać króliczka lub baranka.

  Ozdoby wielkanocne z papieru to także nietypowe, trójwymiarowe pisanki. Do kolorowych jajek wystarczy dokleić odpowiednie elementy – np. wycięte oczy, uszy i wąsy królika lub dziób i grzebień kurczaka. Takie papierowe dekoracje można włożyć do wielkanocnego koszyczka.

  Wiosenne ozdoby często nawiązują też do natury. Warto więc wyciąć kolorowe kwiaty o różnych kształtach i przyczepić je do drucika owiniętego zieloną bibułą, który będzie symulował łodygę.

  Proste ozdoby bożonarodzeniowe z papieru – przykłady dekoracji

  W przypadku Bożego Narodzenia najczęściej wykonuje się ozdoby z papieru na choinkę. Znane są zwłaszcza długie, wielobarwne łańcuchy. Aby je zrobić, należy wyciąć małe paski z kolorowych arkuszy. Pierwszy taki pasek trzeba skleić na kształt pierścienia, natomiast kolejny włożyć w otrzymaną uprzednio obręcz i również skleić. Czynność tę należy powtarzać aż do wyczerpania przygotowanych kawałków. Takie ozdoby mogą być wykonywane nawet przez małe dzieci.

  Dekoracje na choinkę z papieru to również kolorowe i błyszczące bombki. Do ich wykonania przyda się znajomość sztuki orgiami. O wiele łatwiejsze będzie zrobienie prostego aniołka. W tym celu wystarczy wyciąć okrąg, który będzie jego głową, a także tułów i lekko karbowane skrzydła, a następnie skleić wszystkie elementy. Dobór kolorów jest w tym przypadku dowolny, jednak dobrze sprawdzą się odcienie srebra i niebieskiego. Podobnie można też stworzyć podobiznę świętego Mikołaja, wykorzystując do tego biały i czerwony papier. Na koniec, w dekoracjach należy zrobić mały otwór na górze i przeciągnąć przez niego błyszczącą wstążkę – w ten sposób będzie można je zawiesić na świątecznym drzewku. Aby ozdoby z papieru były jeszcze bardziej efektowne, warto je delikatnie posypać brokatem.

  Jako dekoracje choinkowe dobrze sprawdzą się również powycinane serduszka czy drzewka przypominające świerk. Podczas ich przygotowywania warto zdać się na własną wyobraźnię – dzięki temu ozdoby będą pomysłowe i niepowtarzalne.

  Jak posprzątać po zrobieniu papierowych ozdób świątecznych?

  Po przygotowaniu ozdób z papieru należy posprzątać, zwłaszcza jeśli na podłodze znajdują się drobne skrawki. Jaki odkurzacz wybrać, by skutecznie usunąć zanieczyszczenia? Warto postawić na sprawdzony sprzęt. Dobrym rozwiązaniem jest np. bezworkowy odkurzacz na akumulator (inaczej bezprzewodowy). Urządzenie jest poręczne i łatwe w obsłudze, a do tego poradzi sobie z różnymi zabrudzeniami. Powinien to być jednak mocny odkurzacz – wówczas można mieć pewność, że usunie nie tylko kurz czy roztocza, ale również rozrzucone fragmenty papieru. Dodatkowo nowoczesny sprzęt tego typu ma specjalną głowicę z żarówką LED, która pozwala na dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc. Co ważne, nadaje się ona do sprzątania różnych powierzchni, dlatego też urządzenie stanowi zarówno odkurzacz do paneli, jak i do dywanów. Ponadto jest on niezwykle cichy, a do tego lekki – dzięki temu w proces odkurzania można zaangażować dzieci.

  Usuwanie małych drobinek po wykonaniu ozdób z papieru

  Jeżeli podczas przygotowywania papierowych ozdób użyty został brokat, należy dokładnie go usunąć ze wszystkich powierzchni. W tym celu dobrze wykorzystać odkurzacz na wodę. Taki sprzęt dokładnie filtruje wszelkie pyłki i zanieczyszczenia i nie pozwala przedostać im się z powrotem do powietrza. Stanowi też świetny odkurzacz do dywanów, dzięki któremu w łatwy i szybki sposób można odświeżyć wykładzinę.

  Jeśli błyszczący proszek rozsypał się pod meblami, lepiej może się sprawdzić robot sprzątający. Takie odkurzacze automatyczne mają niewielkie rozmiary, przez co z łatwością docierają we wszystkie szczeliny i dokładnie usuwają z nich zanieczyszczenia.

  Czasami brokat może się też rozsypać na stole czy krzesłach. Wówczas wybawieniem jest ręczny odkurzacz, który stanowi najczęściej jeden z modułów urządzenia bezprzewodowego. Taki odczepiany element jest mały i wygodny, dlatego bez trudu można nim oczyścić meble i ich obicia.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?