Coraz większa liczba osób sięga po odkurzacze automatyczne. Takie sprzęty samodzielnie się ładują, uruchamiają o żądanej godzinie, potrafią nawet umyć podłogę. Jaki odkurzacz automatyczny wybrać?

Spis treści

  Automatyczny odkurzacz to doskonały wybór do mieszkań o równym podłożu bez przeszkód. Sprawdzają się świetnie w mieszkaniach i niewielkich domach, ponieważ ich czas pracy sięga dwóch godzin. Który odkurzacz automatyczny wybrać?

  Czym jest odkurzacz automatyczny?

  Wyróżniamy odkurzacze klasyczne, pionowe i automatyczne. Każde z nich posiadają wady i zalety, które decydują o ostatecznym wyborze kupującego. Największą popularnością cieszą się odkurzacze automatyczne, które zapewniają nam dużą wygodę i oszczędność czasu. Tego typu urządzenia pracują same, a do tego samodzielnie się ładują. Robot sprzątający posiada zestaw szczotek usprawniających czyszczenie, pojemnik na kurz, a w niektórych przypadkach zbiornik wody. Niektóre sprzęty można sterować za pomocą pilota, a inne dzięki aplikacji na telefon. Rosnąca popularność tych urządzeń przyczynia się do coraz większego wyboru i jeszcze niższych cen. W zależności od preferencji możemy wybrać urządzenia w kształcie koła, kwadratu lub okrągłe z prostym bokiem. Dobry odkurzacz powinien pracować długo, być cichy i skuteczny. W trakcie zakupu warto sprawdzić, czy odkurzacz automatyczny posiada kilka podstawowych czujników i jaki jest czas jego pracy.

  Budowa i działanie odkurzaczy automatycznych

  Klasyczny robot sprzątający składa się z napędu elektrycznego, czyli silnika, wlotu odkurzania, pojemnika na kurz, szczotek i kilku kół. Stacja dokująca składa się z gniazda ładowania, okna odbierającego sygnał oraz biegunów ładowania. Do odkurzaczy automatycznych dołączany jest pilot, który umożliwia kierowanie ruchem, a także zaplanowanie godziny i długości pracy urządzenia. Roboty sprzątające pracują w oparciu o informacje z czujników wysokościowych, brudu, upadku i wielu innych. Świetnym rozwiązaniem jest czujnik wykrywający zabrudzone miejsca oraz zbliżeniowy, który sprawia, że odkurzacz nie odbija się od ściany. Czujnik schodów hamuje odkurzacz przed upadkiem, a czujnik automatycznego dokowania kieruje urządzenie do stacji ładującej. Odkurzacze samojezdne najlepiej radzą sobie na prostej i gładkiej powierzchni pozbawionej dywanów i innych nierówności. Niektóre z nich działają równie dobrze na dywanach i wykładzinach oraz przejeżdżają przez niewielkie progi. Ważną cechą odkurzaczy automatycznych jest znacznie mniejszy hałas niż w przypadku sprzętów klasycznych.

  Porównanie odkurzaczy automatycznych

  Odkurzacz automatyczny jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają wystarczająco dużo czasu na sprzątanie lub po prostu tego nie lubią. W związku z tym roboty sprzątające stają się coraz popularniejsze i są chętniej kupowane. Poszukując sprzętu dla siebie, warto porównać wszystkie parametry przynajmniej kilku urządzeń, które zadecydują o ostatecznym zakupie odkurzacza. Dla przykładu chętnie kupowany i tani odkurzacz automatyczny to Robojet Air AH-157, który oprócz funkcji sprzątania na mokro posiada funkcję Wi-Fi. Równie dobrą ceną i ilością zalet może się pochwalić Hoover Robo.com3, który posiada dwugodzinny czas pracy i nakładkę do podłóg drewnianych. Niestety ten model odkurzacza nie posiada tak dużego zbiornika na kurz jak nieco droższy Neato Botvac Connected, który dodatkowo ma możliwość mapowanie ścieżek. Porównując odkurzacze automatyczne, warto zwrócić uwagę na rozmiar zbiornika, czas pracy urządzenia i możliwość połączenia ze smartfonem.

  Jaki odkurzacz automatyczny wybrać?

  Szukając najlepszego odkurzacza automatycznego, nie należy kierować się wyłącznie niską ceną. Bardzo ważny jest materiał, z którego jest on wykonany, funkcje oraz obecność filtra. Ten ostatni czynnik decyduje o jakości powietrza, co jest szczególnie ważne w przypadku alergików i astmatyków. Filtry HEPA posiadają niewielkie pory, przez które filtrowane jest powietrze, a kurz, grzyby i bakterie są zatrzymywane. Poza tym istotny jest czas pracy odkurzacza, który w zależności od sprzętu wynosi od 60 do 240 minut. Kilkugodzinna praca urządzenia umożliwia sprzątanie większych pomieszczeń w jednym cyklu pracy. Roboty sprzątające w zależności od modelu ładują się od 80 do 300 minut. Z tego względu do dużych mieszkań i domów jednorodzinnych poleca się automatyczny odkurzacz o jak najkrótszym czasie ładowania. Istotną kwestią jest funkcja automatycznego powrotu do bazy. Dzięki niej odkurzacz samodzielnie wraca do stacji dokującej podłączanej do gniazda, a następnie się ładuje. Poza powyższymi parametrami warto zwrócić uwagę na inne dodatki usprawniające pracę odkurzaczy. Istotną kwestią dla osób pracujących poza domem jest programowanie czasu sprzątania, dzięki czemu po powrocie do domu zastaniemy porządek. Niektóre odkurzacze pełnią funkcję mopa, ponieważ są wyposażone w zbiornik na wodę oraz szczotkę. Pierwszym etapem pracy takiego odkurzacza jest zbieranie zanieczyszczeń, a następnie zwilżenie i suszenie podłogi. Dobry odkurzacz automatyczny posiada również lampę UV, która dzięki promieniowaniu usuwa wszelkie bakterie. Wybierając bezprzewodowy automatyczny odkurzacz należy wziąć pod uwagę wszystkie powyższe parametry. Jeśli użytkownikowi zależy na standardowym czyszczeniu powierzchni, tego typu udogodnienia nie będą konieczne. Dla wnętrz wykończonych płytkami sprawdzą się roboty z nasadką polerująco-czyszczącą lub mopem. Sprzęt automatyczny będzie świetnym rozwiązaniem tam, gdzie nie ma zbyt wielu przeszkód, które utrudniają sprawną pracę odkurzacza.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?