Jeśli ktoś szuka cichego, a jednocześnie wydajnego odkurzacza, przy zakupie powinien dokładnie zapoznać się z parametrami urządzenia. Dzięki temu można wybrać model, który nie tylko nie hałasuje podczas pracy, ale również skutecznie usuwa zanieczyszczenia.

Spis treści

  Starsze modele odkurzaczy są dosyć głośne podczas pracy, dlatego sprzątanie wcześnie rano lub późnym wieczorem może przeszkadzać domownikom oraz sąsiadom. Na szczęście nowsze urządzenia pracują znacznie ciszej i nawet odkurzanie w godzinach nocnych nie powinno wzbudzić niczyjego protestu. Czy odkurzacz może być jednocześnie cichy i skuteczny? Jaki poziom dźwięku powinien emitować bardzo cichy odkurzacz?

  Dobry cichy odkurzacz – jakie ma parametry?

  Przy wyborze odkurzacza klienci biorą pod uwagę takie parametry jak wydajność, rodzaj zastosowanych filtrów i konstrukcja. Rzadziej zwraca się uwagę na głośność urządzenia podczas pracy. Dopiero gdy w rodzinie pojawi się dziecko lub gdy w natłoku zajęć okazuje się, że czas na sprzątanie mamy tylko późnym wieczorem, głośność odkurzacza zaczyna mieć kluczowe znaczenie. Jak sprawdzić, czy wybrany przez nas sprzęt podczas pracy nie emituje zbyt dużego hałasu? Powstała specjalna klasyfikacja, która pozwala na dowiedzenie się, jaki jest poziom dźwięku emitowanego przez urządzenia domowe:

  • Klasa A – to bardzo ciche urządzenia, których głośność nie przekracza 25 dBA.

  • Klasa B – sprzęty z takim symbolem emitują dźwięk od 25 do 25 dBA.

  • Klasa C – takie urządzenia podczas pracy wytwarzają dźwięk na poziomie 35–45 dBA, który jest słabo słyszalny przez człowieka.

  • Klasa D – dźwięk emitowany przez te urządzenia jest dobrze słyszalny i wynosi 45–55 dBA.

  • Klasa E – sprzęt z takim oznaczeniem jest uważany za głośny i wytwarza hałas na poziomie 55–65 dBA.

  • Klasa N – urządzenia z takim oznaczeniem emitują hałas przekraczający 65 dBA. Przebywanie w hałasie o takim natężeniu przez dłuższy czas może powodować irytację, a nawet ból głowy.

  Niestety, ze względu na swoją konstrukcję i sposób działania odkurzacze z definicji emitują większy hałas niż inne sprzęty domowe. Starsze modele odkurzaczy podczas pracy wytwarzają hałas na poziomie 75–85 dBA – jest to hałas porównywalny do tego podczas przerwy w szkole czy we wnętrzu głośnej restauracji. Bardzo ciche odkurzacze to takie, które emitują dźwięk na poziomie od około 58 dBA (ultra ciche odkurzacze) do 66 dBA. Różnica wydaje się niewielka w porównaniu ze starszymi urządzeniami, jednak w praktyce kilka decybeli to spora różnica w poziomie emitowanego hałasu. Wartość w okolicach 60 dBA to dźwięk, który można porównać do lecącej w tle cichej muzyki czy normalnej rozmowy.

  Żeby nieco zmniejszyć poziom emitowanego dźwięku w posiadanym odkurzaczu, można ustawić urządzenie na mniejszą moc. Pozwala to na obniżenie hałasu o nawet 5 dBA. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie nie sprawdzi się we wszystkich sytuacjach, ponieważ zmniejszona moc oznacza mniejszą siłę ssącą urządzenia.

  Jak wybrać cichy odkurzacz?

  Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej producenci urządzeń domowych mają obowiązek umieszczania informacji o tym, jaką ilość decybeli emitują one podczas pracy. Dzięki temu czytając etykietę, łatwo można sprawdzić, czy odkurzacz jest cichy. Oprócz poziomu emitowanego hałasu należy brać pod uwagę moc urządzenia, pojemność worka lub pojemnika, rodzaj zastosowanych filtrów i czas pracy (w przypadku modeli pracujących na akumulator). Ciche odkurzacze to najczęściej odkurzacze bezworkowe, wodne i pionowe. Każdy z tych rodzajów ma nieco inne zastosowanie, dlatego też należy wybrać taki model cichego urządzenia, który w jak największym stopniu będzie odpowiadał potrzebom użytkownika.

  Cichy odkurzacz bezworkowy

  Najcichsze odkurzacze dostępne obecnie na rynku to często odkurzacze bezworkowe. W tego typu modelach wszelkie zanieczyszczenia z pomieszczenia zbierane przez urządzenie nie są gromadzone w wymiennych papierowych lub materiałowych workach, ale w specjalnych pojemnikach. Ich zaletą jest to, że nie trzeba wciąż kupować i wymieniać worków, a jedynie co jakiś czas czyścić i myć pojemnik. Ciche odkurzacze bezworkowe są wydajne i dobrze radzą sobie z usuwaniem różnego rodzaju zanieczyszczeń.

  Cichy odkurzacz wodny

  Na rynku można znaleźć również sporo modeli cichych odkurzaczy z filtrem wodnym. Urządzenia te poleca się szczególnie alergikom, ponieważ skuteczniej niż tradycyjne odkurzacze workowe usuwają one alergeny, takie jak roztocza czy pyłki roślin. Odkurzacze wodne są również bardziej wielofunkcyjne – często można nimi również myć podłogi, prać wykładziny i dywany, co pozwala nam zaoszczędzić czas. Odkurzacze wodne świetnie radzą sobie również z usuwaniem błota czy wodnych zacieków.

  Cichy odkurzacz pionowy

  Wśród odkurzaczy emitujących dźwięk w okolicy 65 dBA można również znaleźć sporo odkurzaczy pionowych. Charakteryzują się one zintegrowaną budową, co wpływa na komfort użytkowania. Podczas odkurzania nie trzeba się pochylać tak jak w przypadku korzystania z tradycyjnych odkurzaczy, dzięki czemu plecy nie są obciążone. Odkurzacze pionowe mogą być również wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak pranie na mokro. W wielu modelach można również skorzystać z odłączanego odkurzacza ręcznego, który doskonale sprawdza się w czyszczeniu niewielkich i trudno dostępnych powierzchni. Na rynku dostępne są odkurzacze pionowe zasilane sieciowo lub akumulatorowo. Cichy odkurzacz bezprzewodowy ma tę zaletę, że kabel nie plącze się pod nogami, a urządzenie jest bardziej mobilne.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?