Kwiaty doniczkowe dodają wnętrzom uroku i zapewniają dobre samopoczucie. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji służą przez lata, oczyszczając powietrze z dwutlenku węgla. Niestety, w trakcie przesadzania lub w wyniku przeciągu ziemia z roślin może zabrudzić dywan. Czym ją usunąć?

Spis treści

  Kwiaty pełnią funkcję ozdobną, relaksacyjną i zdrowotną. Są doskonałym uzupełnieniem każdego wnętrza, a niektóre gatunki nie wymagają zbyt częstego podlewania i przesadzania. Jakie rośliny będą najlepsze dla osób zapracowanych?

  Kwiaty doniczkowe dla zapracowanych

  Rośliny mają wpływ na nasze samopoczucie, zwiększają wilgotność w pomieszczeniach i oczyszczają powietrze. Dzięki kwiatom pochłaniany jest szkodliwy dwutlenek węgla, a uwalniany tlen. Kwiaty działają to naturalne oczyszczacze powietrza i są skuteczne w walce z drobnoustrojami. Ponadto, dzięki roślinom zwiększa się nasza produktywność, motywacja oraz chęć do działania. Niestety nie każdy fan kwiatów domowych lubi się nimi zajmować. Mimo chęci upiększenia otoczenia bardzo często zapominamy o prawidłowej opiece nad kwiatami i doprowadzamy do ich uschnięcia. W takim przypadku możemy zdecydować się albo na sztuczne kwiaty doniczkowe, albo na rośliny, które nie wymagają podlewania nawet przez kilka tygodni. Mimo wszystko najlepszym rozwiązaniem są mało wymagające, żywe rośliny, które przetrwają w domach nawet najbardziej zapracowanych osób. Mowa tu nie tylko o kaktusach i sukulentach, lecz także o:

  • zamiokulkasie,
  • kalanchoe,
  • aglaonemie,
  • dracenie obrzeżonej,
  • aloesie,
  • gruboszu drzewiastym.

  Doskonałym rozwiązaniem dla osób, które z niechęcią podchodzą do przesadzania kwiatów, jest zamiokulkas. Ten wdzięczny, bardzo popularny kwiat nie wymaga częstego podlewania i można go przesadzać tylko raz w roku. Kalanchoe to urocza roślina doniczkowa o pięknych, różnokolorowych kwiatach. Nie wymaga specjalnego zaangażowania i zbyt częstego podlewania, podobnie jak aglonema, dracena obrzeżona, aloes czy grubosz drzewiasty.

  Kwiaty, które nie potrzebują ziemi

  Niestety, nawet mało wymagające kwiaty mają również pewne wady. Każdy z nich funkcjonuje dzięki procesom zachodzącym w ziemi, którą należy wymieniać, oczyszczać, a niekiedy nawet nawozić. Większość osób podchodzi do tego zadania niechętnie, istnieje również ryzyko, że taki kwiat po prostu się przewróci. Dochodzi wtedy do zabrudzenia podłogi, dywanów i wykładzin, szczególnie wtedy, gdy ziemia jest wilgotna, a nasz dom zamieszkują zwierzęta. Z pomocą przychodzi nie tylko dobrej jakości odkurzacz i sprzęt czyszczący, lecz także kwiaty, które… nie wymagają ziemi! Mowa tu o egzotycznej oplątwie, którą wystarczy zraszać 1–3 razy w tygodniu. Oplątwę, zwaną również tillandsią, można umieścić w szklanej kuli, na ceramicznym talerzyku, a nawet w żelaznym kolanku. Roślince musi się zapewnić jedynie dużą ilość światła i odpowiednią temperaturę.

  Jaki odkurzacz wyczyści ziemię kwiatów doniczkowych?

  Z obecnością kwiatów doniczkowych wiąże się ryzyko rozsypania ziemi, zwłaszcza gdy dom zamieszkują żywiołowe zwierzęta. Rozsypaną i dość suchą ziemię można usunąć za pomocą klasycznego odkurzacza. Najlepiej jednak skorzystać ze specjalnych końcówek, dzięki którym ziemia nie będzie się rozprzestrzeniała. Z suchą ziemią poradzi sobie ssawka teleskopowa, która jest idealnym rozwiązaniem do sprzątania trudno dostępnych miejsc, np. grzejników. Doskonałe efekty zapewnia również końcówka do odkurzacza z wygiętą rączką w stylu ZR903401 marki Tefal. Dzięki temu użytkownik dokładnie wyczyści każdą powierzchnię. Jaki odkurzacz wybrać? Do czyszczenia ziemi kwiatów doniczkowych można też wykorzystać odkurzacz bezworkowy, który skutecznie pozbywa się zabrudzeń, a dzięki specjalnemu pojemnikowi filtruje blisko 100% zanieczyszczeń.

  Sytuacja się komplikuje, kiedy dochodzi do poplamienia dywanu, zabrudzenia wykładziny czy wtarcia wilgotnej ziemi w drewnianą posadzkę. W takiej sytuacji najlepiej poradzi sobie odkurzacz wodny z funkcją prania dywanów czy tapicerek. Specjalne ssawki dołączone do urządzenia zbierają z podłogi wodę i błoto, dzięki czemu odkurzacz jest niezwykle funkcjonalny. Odkurzacz z filtrem wodnym należy każdorazowo czyścić, co może być uciążliwe dla osób, które nie mają czasu na tego typu obowiązki.

  Poręczny odkurzacz pionowy

  Z pomocą przychodzą również odkurzacze pionowe z odpinanym modułem ręcznym, które doskonale wyczyszczą każdą powierzchnię. Odkurzacz ręczny to urządzenie, które pracuje bezprzewodowo, co pozwala uniknąć plączącego się kabla. Jednym ze sprzętów, który może pracować nawet 30 minut bez przerwy, przy standardowym ustawieniu mocy, jest Air Force 360 TY9079 marki Tefal. Urządzenie nie tylko skutecznie czyści wszelkie zabrudzenia, lecz także doskonale separuje kurz i inne drobinki z powietrza. Co więcej, bezprzewodowy odkurzacz jest bardzo wygodny i nie wymaga mozolnego rozkładania i podłączania urządzenia do prądu. Jest doskonałym rozwiązaniem w małych mieszkaniach, w których brakuje miejsca na przechowywanie sprzętów AGD.

  Kiedy dobry odkurzacz to nie wszystko…

  Niestety, czasami ziemia z kwiatów doniczkowych może spowodować większe szkody, zwłaszcza w przypadku jasnej wykładziny czy długowłosego dywanu. W takiej sytuacji sam odkurzacz może sobie nie poradzić. Dobrym sposobem na sprzątanie zabrudzonych powierzchni jest więc zastosowanie odpowiednich detergentów lub środków ekologicznych. Ważne jest, aby plamy zostały usunięte najszybciej jak to możliwe. Z zabrudzeniami wywołanymi przez ziemię poradzi sobie sól rozpuszczona w occie, a nawet pozostawiona na godzinę mąka kukurydziana lub soda oczyszczona.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?