Kredens to klasyczny mebel, który sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w różnym stylu. Aby zachował ładny wygląd, należy o niego odpowiednio dbać. Kluczowe jest regularne sprzątanie. To, czym i w jaki sposób przeprowadzać porządki, jest uwarunkowane materiałem, z jakiego wykonano dany kredens.

Spis treści

  Kredens kojarzy się z dawnymi czasami, kiedy to był główną ozdobą wielu kuchni i salonów. Mebel ten cieszy się jednak popularnością również współcześnie, ponieważ jest niezwykle funkcjonalny i łatwo go wpasować w praktycznie każde wnętrze. Może prezentować się niezwykle elegancko – aby tak było, trzeba jednak na bieżąco go sprzątać.

  Kredens kuchenny i do salonu – uniwersalny mebel do każdego mieszkania

  Kredens to ponadczasowy mebel. W przeszłości był ważnym elementem wystroju domu każdej dobrej gospodyni, która odznaczała się zamiłowaniem do porządku. Obecnie wciąż uważa się go za bardzo funkcjonalny i użyteczny mebel, który jest doskonałym schowkiem np. na kuchenną zastawę. W przeszklonej witrynie łatwo wyeksponować efektowne elementy i zrobić z nich prawdziwą dekorację, a w zamkniętej komodzie ukryć te nieco mniej reprezentatywne naczynia.

  Warto zdecydować się na coś uniwersalnego, np. na biały kredens, który może stanowić świetne dopełnienie wnętrza urządzonego zarówno we współczesnym, jak i bardziej retro stylu. Co ważne, na rynku dostępne są nie tylko klasyczne meble wykonane z drewna, lecz także nieco bardziej nowoczesne rozwiązania, czyli kredensy metalowe. Bez trudu można więc znaleźć model dopasowany do własnych preferencji.

   

  Sprawdź również, jak odpowiednio czyścić białe meble.

  Jak wyczyścić kredens drewniany?

  Typowy kredens do kuchni, salonu lub jadalni najczęściej zrobiony jest z drewna. Aby prezentował się schludnie, powinno się regularnie go sprzątać. Najpierw jednak trzeba wyjąć wszystkie przechowywane w nim przedmioty. Jeżeli to naczynia, warto dokładnie je przetrzeć ściereczką wykonaną z mikrofibry. Później należy przejść do usunięcia kurzu z mebla. Drewniany kredens można odkurzyć suchą, antystatyczną szmatką lub szczotką z miękkim włosiem. Jego półki wolno także oczyścić przy pomocy bezworkowego odkurzacza Tefal Air Force 360 Flex Pro o mocy 100 Airwattów. Warto wykorzystać do tego małą ssawkę. Dobrze sprawdzi się również elektroszczotka Power Slim Vision z podświetleniem LED, która pozwala dostrzec nawet niewielkie drobinki kurzu lub innych pyłów, a następnie dokładnie je usunąć. Co ważne, dzięki nowoczesnej budowie, sprzęt jest niezwykle poręczny, dlatego umożliwia dokładne odkurzenie wszystkich zakamarków kredensu.

  Jeśli kredens pokojowy lub kuchenny został oczyszczony z kurzu, można przejść do jego mycia. Należy zrobić to przy pomocy preparatu do mebli drewnianych. Warto wykorzystać środki zawierające wosk lub olej (przykładowo, olej lniany nada blasku staremu kredensowi z hebanu). Powinno się do tego używać jedynie lekko wilgotnej, delikatnej szmatki lub miękkiej gąbki – drewno może bowiem źle reagować na zbyt dużą ilość wody oraz przecieranie ostrym materiałem.

  Jeżeli kredens ma mocne zabrudzenia, można usunąć je domowymi metodami. Dobrym sposobem na wyczyszczenie uciążliwych plam jest użycie wilgotnej ściereczki z odrobiną płynu do mycia naczyń lub mydła. Po umyciu powierzchnię mebla trzeba wytrzeć dokładnie do sucha. Jeśli chodzi o stary kredens, antyk, dobrze sprawdzi się też roztwór wody z odrobiną octu. W takiej mieszance należy zmoczyć szmatkę (najlepiej wykonaną z irchy), dobrze odcisnąć, a następnie przetrzeć zabrudzenia.

  Jeżeli kredens ma przeszkloną witrynę, ją również należy starannie oczyścić. Można do tego wykorzystać zwykły płyn do mycia szyb.

  Jak posprzątać nowoczesny, metalowy kredens do salonu?

  Nowoczesny kredens może być wykonany z metalu. Taki mebel prezentuje się bardzo oryginalnie i nadaje wnętrzu nieco industrialnego charakteru. Zadbanie o niego jest niezwykle proste. Podobnie jak w przypadku drewnianego modelu, należy rozpocząć od wyjęcia z niego wszystkich przedmiotów oraz odkurzenia go przy pomocy szczotki lub sprawdzonego odkurzacza. Następnie można przejść do mycia metalowych elementów konstrukcji. Najlepiej przeczyścić je szmatką zwilżoną wodą i delikatnym płynem do mycia naczyń, a następnie wytrzeć do sucha, np. ręcznikiem papierowym. Dobrze sprawdzą się również domowe sposoby. Nowoczesny kredens do salonu można umyć mieszanką wody z sodą, a następnie wypolerować miękką szmatką. Dzięki temu będzie się ładnie błyszczał.

  Jak oczyścić i odnowić stary kredens?

  Stary kredens kuchenny może być niezwykłą ozdobą domu. Aby jednak tak się stało, należy odpowiednio go odnowić. Choć to zadanie zajmuje nieco czasu, warto je wykonać, ponieważ efekt bywa naprawdę spektakularny.

  Stary kredens należy najpierw dokładnie umyć i oczyścić ze starych powłok – najlepiej wykorzystać do tego papier ścierny i szlifierkę, odpowiedni preparat chemiczny oraz opalarkę. Następnie mebel powinno się odpylić. Przeprowadzanie tego zabiegu w domu może skutkować powstaniem dużego bałaganu, łatwo go jednak usunąć, np. przy pomocy robota sprzątającego Tefal Explorer Serie 80. Sprzęt ten doskonale usunie z podłogi wszelkie zanieczyszczenia i pyłki. Co więcej, dzięki systemowi Aqua Force, nie tylko można nim odkurzyć, lecz także dokładnie umyć posadzkę wokół i pod meblem.

  Kolejnym etapem renowacji starego kredensu jest sprawdzenie, czy nie zalęgły się w nim szkodniki. Jeśli tak, zarażone miejsce trzeba posmarować specjalnym środkiem owadobójczym.

  Ostatnim krokiem w odnawianiu starego kredensu jest jego pomalowanie. Mebel można pokryć akrylową farbą wodną przeznaczoną do drewna – pozwoli to stworzyć kryjącą, a przy tym trwałą powłokę. Innym sposobem jest pomalowanie go farbą kredową, która umożliwia uzyskanie matowego i niezwykle estetycznego wykończenia. Po jej wyschnięciu trzeba pamiętać o zabezpieczeniu kredensu woskiem lub lakierem bezbarwnym – zabezpieczy go to przed zarysowaniami. Zamiast farb można też zastosować bejcę – podkreśli ona drewniane słoje mebla i nada mu koloru.

  Zabieg malowania kredensu najlepiej przeprowadzać na zewnątrz. Jeśli jednak nie jest to możliwe, na koniec trzeba dokładnie przewietrzyć pomieszczenie i mieszkanie, w którym znajduje się mebel. Warto dodatkowo włączyć oczyszczacz powietrza Tefal Pure Air Genius, który dzięki 4-poziomowemu systemowi filtracji doskonale usuwa uciążliwe zapachy.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?