Trawertyn jest materiałem wykorzystywanym we wnętrzach, wykonuje się z niego m.in. podłogi. Płytki z trawertynu można odkurzać, używając końcówek w postaci szczotek z włosiem. Ponadto konieczne jest ich mycie, a przynajmniej raz w roku – impregnacja.

Spis treści

  Trawertyn jest naturalnym kamieniem, znajdującym wiele zastosowań. Pielęgnacja podłogi z trawertynu polega jej odkurzeniu za pomocą odpowiednich szczotek, a następnie umyciu. Do czyszczenia tego rodzaju kamienia stosuje się specjalne preparaty oraz miękkie ściereczki.

  Trawertyn – zastosowanie

  Trawertyn jest skałą osadową, która powstaje wskutek wytrącania się węglanu wapnia przy wypływaniu wód podziemnych na powierzchnię. Bardzo często surowiec ten pochodzi z Włoch, a jego cena jest stosunkowo wysoka. Trawertyn znajduje szerokie zastosowanie. W nowoczesnych domach coraz popularniejszy jest trawertyn w salonie, łazience, a także w kuchni. Z tego kamienia wykonuje się podłogi, kominki, schody, ściany, również stoły, umywalki i wanny. W porównaniu z marmurem trawertyn jest podatniejszy na zarysowania, dlatego należy starannie zadbać o jego czyszczenie, pielęgnację oraz impregnację.

  Płytki z trawertynu – czyszczenie krok po kroku

  Trawertyn jest popularnym materiałem, z którego wykonuje się podłogi. Płytki z trawertynu wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz odpowiedniego zabezpieczenia. Impregnacja działa ochronnie, a ponadto podkreśla naturalne piękno kamienia. Pierwszy krok czyszczenia trawertynu to odkurzanie, którego celem jest usunięcie z podłogi kurzu, pyłu oraz pozostałych zanieczyszczeń. Po odkurzeniu płytek z trawertynu konieczne jest ich umycie za pomocą preparatów zasadowych bądź specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia tego typu powierzchni. Preparat myjący należy nanosić na płytki za pomocą miękkiej ściereczki bawełnianej lub wykonanej z mikrofibry. Ważne, aby unikać używania twardych i szorstkich zmywaków oraz stalowych czyścików, które rysują podłogę. Należy pamiętać, aby w pielęgnacji trawertynu nie stosować środków na bazie kwasów oraz chloru, gdyż mogą one trwale uszkodzić powierzchnię płytek. W pielęgnacji podłogi z trawertynu konieczna jest także dbałość o czystość fug, które są najbardziej narażone na zabrudzenia i atak pleśni. Poza odkurzaniem i myciem płytek z trawertynu wymagana jest również ich impregnacja, zapobiegająca wchłananiu wilgoci oraz zabrudzeń głęboko w strukturę kamienia. Impregnat nanosi się po upływie około 72 godzin od umycia podłogi za pomocą bawełnianej ściereczki, równomiernie rozprowadzając go po powierzchni. Po zaimpregnowaniu płytki trawertynowe należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia, co średnio trwa 48 godzin. Impregnację podłogi z trawertynu należy wykonywać regularnie, przynajmniej raz w roku. Po gruntownym czyszczeniu płytek trawertynowych wymagane jest zastosowanie specjalnej emulsji nabłyszczającej.

  Podłoga z trawertynu – jak odkurzać?

  Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym podłogi z trawertynu jest odkurzanie, które w dzisiejszych czasach nie stwarza żadnych trudności. Na rynku dostępna jest bogata oferta nowoczesnych odkurzaczy, zapewniających skuteczne usuwanie kurzu i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Odznaczają się one kompaktowymi rozmiarami i wygodą w użyciu, a co najważniejsze, cichą pracą. Tradycyjnym rozwiązaniem znajdującym zastosowanie w wielu domach jest odkurzacz workowy, w którym zbierane kurz i brud trafiają do specjalnych worków, a te następnie wyrzuca się i wymienia na nowe. Alternatywą dla klasycznego odkurzacza workowego jest odkurzacz bezworkowy z wbudowanym pojemnikiem, w którym zbierają się zanieczyszczenia. Po całkowitym wypełnieniu pojemnika konieczne jest jego opróżnienie i umycie. Zaletą odkurzacza bezworkowego jest brak konieczności kupowania i wymiany worków, co zmniejsza koszty eksploatacji urządzenia. Innowacyjnym rozwiązaniem, cieszącym się coraz większą popularnością, jest odkurzacz pionowy, inaczej nazywany także odkurzaczem bezprzewodowym. Zapewnia on wysoką skuteczność odkurzania, cichą pracę oraz wyjątkowy komfort stosowania bez konieczności podłączania urządzenia do źródła prądu. W bogatej ofercie rynkowej znajdują się także odkurzacze z filtrem wodnym, które doskonale sprawdzą się w każdym domu, a zwłaszcza tam, gdzie są alergicy bądź osoby z obniżoną odpornością. Odkurzacz z filtrem wodnym zamiast worka ma plastikowy pojemnik wielokrotnego użytku, do którego trafiają zanieczyszczenia. Urządzenie przed sprzątaniem dodatkowo wypełnia się wodą, pochłaniającą kurz, brud i sierść. Odkurzacz na wodę zapewnia skuteczną filtrację, zatrzymując roztocza kurzu domowego, wirusy, alergeny oraz cząsteczki pleśni. Wygodnym urządzeniem jest odkurzacz ręczny, będący uzupełnieniem zwykłego odkurzacza. Najlepiej sprawdzają się do czyszczenia niewielkich powierzchni, np. w sytuacji rozsypania czegoś na pewien fragment podłogi.

  Płytki z trawertynu – jaką szczotkę wybrać?

  Płytki z trawertynu łatwo zarysować, stosując nieodpowiednią końcówkę do odkurzacza bądź szczotkę do mycia. Odkurzanie podłogi trawertynowej najlepiej przeprowadzić, korzystając ze szczotki uniwersalnej, posiadającej specjalny przełącznik. Umożliwia on automatyczne wysuwanie się i chowanie włosia, zależnie od rodzaju czyszczonej powierzchni. Przy odkurzaniu płytek z trawertynu powinna być stosowana szczotka z włosiem, w przeciwnym razie mogą powstać nieestetyczne zarysowania. W codziennej pielęgnacji podłogi trawertynowej można używać także specjalnej szczotki do parkietów i paneli, która gwarantuje delikatne czyszczenie bez ryzyka uszkodzenia powierzchni płytek.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?